2 blok orta hasarlı…

Yeşilyurt Belediyesi'nden Topsöğüt Konutları ile ilgili açıklama geldi.

Yeşilyurt Belediyesi’nden Topsöğüt Konutları ile ilgili açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, 6 Şubat depremlerinden sonra Topsöğüt Konutları’nın hasarlı olduğu ama yapılan itiraz sonucu Malatya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile A-1 ve A-2 blokların sadece orta hasarlı olduğu ve diğer tüm blokların az hasarlı olduğu rapor edilmiştir denildi.

CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız’ın bir grup partili ile birlikte Topsöğüt Konutları’nda yaptığı açıklamadan sonra resmi açıklama yapan Yeşilyurt Belediyesi, “Ülkemizin farklı teknik üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan bağımsız uzman ekipler tarafından da incelemeler yapılmıştır. Hazırlanan uzman görüşlerinde Topsöğüt Konutları A-1 ve A-2 blokların orta hasarlı olduğu ve güçlendirilebileceği, A-3, A-4, A-6 ve B blokların hasarsız olduğu, A-5 bloğun da az hasarlı olduğu rapor haline getirilmiştir. Alınan karar ve uzman görüşleri doğrultusunda; açılan idari davalarda yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır.” diye ifade edildi.

CHP İl Başkanı Yıldız, “Yeşilyurt Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iki defa ağır hasarlı raporu vermesine güvenmeyerek, gidip kamunun parasını vererek üç farklı üniversiteden hoca getirip ağır hasarlı değil de orta hasarlı ya da az hasarlı olduğunu söylüyor. Buradaki vatandaşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na mı güvenecek Yeşilyurt Belediyesi’nin yaptırdığı özel teste mi?” diye sormuştu.

Yeşilyurt Belediyesi’nin açıklaması şu şekilde:

“Yeşilyurt Belediyesi tarafından Topsöğüt Karşıyaka Mahallesinde hasılat paylaşımı ile ihalesi yapıldıktan sonra inşa edilen Topsöğüt Konutları, 6 Şubat 2023 Tarihindeki ‘Yüzyılın Felaketi’ olarak kabul edilen iki büyük deprem ve ardından meydana gelen artçı depremlerin ardından hasarlı olduğu rapor edilmiştir.
Yapılan itirazlar neticesinde; Malatya 2.Sulh Hukuk Mahkemesi 2023/539 D.İş kararı ile A-1 ve A-2 Blok yapıların ORTA HASARLI olduğu, A-3, A-4, A-5, A-6 ve B blok yapıların AZ HASARLI olduğu tespit edilmiştir. 
Ülkemizin farklı teknik üniversitelerindeki akademisyenlerden oluşan bağımsız uzman ekipler tarafından da incelemeler yapılmıştır. Hazırlanan uzman görüşlerinde Topsöğüt Konutları A-1 ve A-2 blokların orta hasarlı olduğu ve güçlendirilebileceği, A-3, A-4, A-6 ve B blokların hasarsız olduğu, A-5 bloğun da az hasarlı olduğu rapor haline getirilmiştir. Alınan karar ve uzman görüşleri doğrultusunda; açılan idari davalarda yürütmeyi durdurma kararı alınmıştır. 
İdare Mahkemesinde dava süreci devam etmekte olup, davanın sonuçlanmasının ardından gerekli işlemler yapılacak ve kamuoyu bilgilendirilecektir.”

Bakmadan Geçme