2018 yılı borsa hisselerinde seçici olma zamanı

Borsada 2018 yılında kar büyüme görünümü 2017'ye kıyasla daha sınırlı olmasını bekleniyor. Doğru hisse seçimiyle ilerleme 2018'in en önemli performans kriteri olacak.

Borsada 2018 yılında kar büyüme görünümü 2017’ye kıyasla daha sınırlı olmasını bekleniyor. Doğru hisse seçimiyle ilerleme 2018’in en önemli performans kriteri olacak.

Türkiye’nin önemli finans kuruluşlarından Ata Yatırım, Ocak ayı strateji raporunda, yeni dönem beklentilerine yer verdi. Kredi Garanti Fonu ve teşviklerin etkisiyle 2017’yi yatırım ortamının iyileştiği bir sene olarak değerlendiren şirket, 2017 yılının 2012’den bu yana en iyi yabancı portföy girişinin olduğu sene olarak kayıtlara geçtiğini belirtti. Politik gerginliklerin piyasalar üzerinde kısıtlı etki oluşturduğuna dikkat çeken kurum, kar büyüme görünümünün 2017’ye göre daha sınırlı olacağı beklentisiyle birlikte doğru hisse seçimleriyle ilerlemenin 2018 yılı için en önemli performans kriteri olacağını vurguladı.

Bu yıl Borsa İstanbul’da gerçekleşen güçlü ralli ile uzun vadeli ortalamalara geri dönüldüğü kaydedilirken daha yüksek prim için yeni bir hikaye gerektiği ifade edildi. Raporda, benzerlerine göre son beş yılda ortalama yüzde 19 iskontosu bulunan BIST 100 endeksinin 12 aylık perspektifte yüzde 13 prim potansiyeliyle 136 bin seviyelerine ulaşabileceği öngörüsüne yer verildi. Kurum, 2017 ve 2018’de takibindeki şirketler için sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 16.5 net kar artışı beklerken, bankacılık dışı sektörlerde yüzde 22.1, bankalarda ise yüzde 11.4 net kar artışı öngörüyor.

2019 seçimleri öncesi makro önlemler izlenecek

Makro görünüm tarafında ise 2019 seçimleri öncesinde hükümetten gelebilecek olası önlemlerin izleneceği vurgulanırken bu dönemde ekonominin çarklarını döndürebilmek adına gerekli aksiyonların alınması bekleniyor. Öte yandan şirket, Türkiye’nin Suriye’de yönettiği operasyonun beklentilerden uzun sürmesinin bütçe harcamalarının beklenenden fazla artmasına neden olarak piyasalar için risk oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

2017’de Türkiye ekonomisinin sergilediği güçlü büyüme performansının ardından 2018 büyümesinde göreceli yavaşlama beklenirken enflasyonun en önemli risklerden olmaya devam edeceği öngörülüyor. Merkez Bankası’nın Aralık ayında para politikasını sıkılaştırmasının TL’deki oynaklığı istikrarlı hale getirdiğine dikkat çekilirken, sıkı para politikasının devam etmesi beklentisine yer veriliyor.

Bakmadan Geçme