Akdemir: Akif, örnek alınacak bir dava adamıdır

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un, 80'inci vefat yıl dönümü sebebiyle açıklama yapan Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, 'O'nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden dirilişinin, şahlanışının destanıdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 80. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum' dedi.

“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Akif’in ölüm yıldönümü vesilesiyle açıklama yapan Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, “O’nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden dirilişinin, şahlanışının destanıdır. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u vefatının 80. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Milli fikirler de mücadele verdi

Türk milletinin İstiklal savaşında destansı bir mücadele sergilediğini vurgulayan Akdemir, savaşın başarısında cephedeki kahramanlar kadar şiirler, yazılar ve vaazlarla manevi cephe inşa eden şair ve ilim adamlarının da katkı sunduğunu söyledi. Bu kişilerin milli mücadele sırasında ülkenin bağımsızlığa kavuşması için halkı aydınlatmaya çalıştığını anlatan Akdemir, “Şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine seslenen Mehmet Akif Ersoy, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz düşünce adamlarından biridir. Arkasında bıraktığı birçok şiirleriyle olduğu kadar, vatan mücadelesine yaptığı katkılarıyla da övgüyü hak eden, vatanı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bir kişiliğe sahip olması nedeniyle örnek alınacak bir sevgi ve dava adamı olmuştur. O’nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden dirilişinin, şahlanışının destanıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar 27

Bakmadan Geçme