'Akıllara zarar bir uygulama'

6 Şubat depremlerinin yaşandığı 11 ilde esnafa can suyu olacak düşük faizli ve bir yıl ödemesiz kredi ile ilgili bankaların depremden önceki şartları talep etmesi tepkilere neden oluyor.

6 Şubat depremlerinin yaşandığı 11 ilde esnafa can suyu olacak düşük faizli ve bir yıl ödemesiz kredi ile ilgili bankaların depremden önceki şartları talep etmesi tepkilere neden oluyor.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Malatya Şube Başkanı Mustafa Şarlak yazılı bir açıklama yaparak deprem bölgelerinde kredi kullanımın daha esnek olması gerektiği söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından büyük bir yıkımın yaşandığı 11 ilde yaralıların sarılması için atılan adamların daha hızlı ve daha esnek olması gerektiğini belirten Şarlak, 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile tüm depremzede esnafımızın kredilerden yararlanabilecek olması bizleri oldukça sevindirmişti. Lakin gelinen noktada bankalar tarafından son yapılan açıklamalar esnaflarımızın kafasını karıştırmış ve mağduriyet doğurmuştur. Depremzede esnaflardan istenen sicil, ciro ve kuruluş yılı aranması, bazı sektörünün yararlanacak olması akıllara zarar bir uygulamadır ve bu uygulamadan bir an önce mutlaka vazgeçilerek tüm sektörlerinin krediye dahil edilmesi önemlidir. Türkiye Yüzyılında, deprem felaketini yaşayan 11 ilimizin esnafı önemli bir yere sahiptir." dedi.

Şarlak, "Deprem bölgelerinde depremin etkilerini ortadan kaldırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına bu şehirlerimiz büyük katkı sağlayacaktır. Alınan yanlış kararlardan bir an önce vazgeçilmesi ve pandemi döneminde olduğu gibi KOSGEB veya KOBİ’lerin esnafa can suyu olmaları gerekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın her daim yanımızda olduğunu bildiğimiz büyük güvenle gerek Ekonomi Bakanımız Nureddin Nebati gerekse Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuyu çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır.” diye ifade etti.

Bakmadan Geçme