Bakan Tüfenkci, Yeşilyurt muhtarlarını dinledi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Yeşilyurt Belediyesi tarafından tertip edilen toplantıda muhtarlarla buluştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Muhtarları dinleyen Tüfenkci, “Benim telefonum 24 saat muhtarlarımızın emrindedir. Hangi muhtarım nerede sıkışırsa beni muhakkak arasın. Sorun ve isteklerinizi iletebilirsiniz” dedi. 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Av.Muhammed Yalçınkaya, Yeşilyurt Belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve birim müdürleri, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Malatya Şubesi, Yeşilyurt Muhtarlar Derneği ve Kayısı Kent Muhtarlar Derneği başkanları, başkan yardımcıları ve Yeşilyurt ilçesinin 82 mahalle muhtarı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve muhtarlara toplantıya katıldıkları için teşekkür ederek, “Bakanımız tabandan geldiği için, siyaseti en alttan en üste kadar yaptığı için muhtarlara özellikle çok büyük önem göstermektedir. İl Başkanlığının ardından milletvekilliği ve akabinde Bakan olmasıyla birlikte bizlere ve muhtarlara ayrı bir ihtimam göstermektedir. İstişare toplantısını birçok kere programladık ancak yoğun programlarından dolayı bugüne nasip oldu, bugün bizleri yalnız bırakmadığı için kendisine şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise konuşmasında, “Malatya’ya sağlamış oldukları katkı ve destekten dolayı Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Her bir noktada muhtarlarımızın ihtiyaçlarının ve sıkıntılarının gerek toplu gerekse de ayrı ayrı dinleme imkanı bizlere vermiş oluyor, kendisine şükranlarımı sunuyorum. Toplantımızın ve çalışma yemeğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise muhtarları her zaman bir ağabey olarak gördüğünü ifade ederek, “Doğduğumuz, büyüdüğümüz bu toprakların Yeşilyurt ilçemizin önemli yapı taşları muhtarlarımızdır. Belediye ile hükümet arasında köprü vazifesi gören, fedakar insanlar olarak görüyorum hepinizi, böylesine güzel bir toplantıda sizlerle bir arada olduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

Muhtarlarla birlikte halka hizmet ettiklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Bizler halkın temsilcileri olarak sizlerle beraber bu halka hizmet ediyoruz. Bizler muhtarlarımızın bulundukları mahallede maddi ve manevi yönden güçlü olabilmeleri için desteklememiz lazım. Muhtarlarımızın hükümet, milletvekilleri ve belediye ile olan diyaloglarını desteklememiz gerekiyor. Sizlerin birçok sorunu var, bu sorunlar sizlerin şahsi sorunlarınız değil, mahallenin sorunlarıdır, bunları yakından biliyorum. Vatandaşlarımız öncelikle muhtarlarımıza isteklerini iletiyor, muhtarımız bu talepleri ya Belediye Başkanımıza ya İl Başkanımıza ya Milletvekilimize ulaştıracaklar. Eğer gittiği yerde bir muhatap veya karşılık bulamaz ise bütün sitemi ve yükü muhtarlarımız yükleniyor. Dolayısıyla bizler siyasetçiler olarak, iktidar partisinin milletvekili ve bakanı olarak sizlere destek olmamız lazım. Malatya’daki İl Başkanlığı görevimden beri telefonum hiç değişmedi, telefon numaram herkeste var. Benim telefonum 24 saat muhtarlarımızın emrindedir. Hangi muhtarım nerede sıkışırsa beni muhakkak arasın. O anda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız veya diğer bürokratlarla toplantıdaysam muhakkak size dönerim. Eğer çok acilse bana mesaj atabilirsiniz, bunu samimiyetle söylüyorum. Yeşilyurt Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, İlçe Başkanımız sizleri muhatap alarak çözmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

AK Parti Teşkilatının mahalle başkanlarının bu anlamda aktif çalıştığını ifade eden Bakan Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Mahalle başkanlarımızda çok fedakar ve özverili ile çalışıyorlar ancak onlar asla muhtarlarımızın yerini alamazlar, muhtarlar da mahalle başkanlarının alternatifi olamaz. Muhtarların konumunu ve muhataplığını ayrı bir yere koymak gerekiyor. 1 Kasım 2015 yılındaki seçimlerde yeniden iktidara geldiğimiz andan itibaren milletimizin refahını yükseltmek, millete iş ve aş bulma adına birçok reformlar yaptık, yatırımları halkımızla buluşturduk. Seçimlerde milletimize vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için asgari ücret ve emekliye zam, esnafa ÖTV indiriminden tutunda vergi indirimine kadar, vergi barışına kadar birçok şeyi hayata geçirdik. İhracatçımıza teşviklerimizi, yatırımcılarımıza yeni yeni teşviklerle yeni bir üretim ve ihracat hamlesi başlatırken, maalesef 15 Temmuz darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Bunu hep beraber yaşadık. Allah sizlerden razı olsun, sizlerin güçlü duruşunuzla hep demokrasiye sahip çıktınız hem ekonomiye sahip çıktınız ve bunun etkilerini kısa sürede atlattık. Yeniden ülkemizdeki insanlarımızın refah düzeyini artırma adına hem işadamlarımız hem de sivil toplum kuruluşlarımızla bundan sonraki süreçte izlenecek yol üzerine yaptığımız istişarelere devam ediyoruz. Bundan sonra iki ayda bir muhtarlarımızla bir araya gelmek istiyoruz. Çünkü telefonla söyleyemediğiniz veya söyleyemeyeceğiniz konularınız olabilir, bugün bunu bir başlangıç olarak kabul edelim. Sorunlarınızı bugün de iletebilirsiniz, bundan sonra da iletebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra söz alan mahalle muhtarları, görev yaptıkları mahallelerin sıkıntılarını yazılı ve sözlü halde ilettiler.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?