Battalgazi Belediyesinden Muhtarlar Günü etkinliği

Battalgazi Belediyesi tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir program gerçekleştirildi. Programda, Mahallelilik Projesi'nin Türkiye için önemine dikkat çekilerek, muhtarların projeyi sahiplenmesi istendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Battalgazi Belediyesi tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir program gerçekleştirildi. Programda, Mahallelilik Projesi’nin Türkiye için önemine dikkat çekilerek, muhtarların projeyi sahiplenmesi istendi.

Battalgazi Belediyesi tarafından Muhtarlar Günü dolayısıyla Orduzu Galip Demirel Çınar Park Sosyal Tesislerinde düzenlenen programa, Malatya Valisi Ali Kaban, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Zafer Kırçuval, Mustafa Sayın, Nevzat Aslan, Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkan Vekili Zeki Bakan, Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç, Battalgazi ilçesinin mahalle muhtarları ve Battalgazi Belediyesi birim müdürleri katıldı.

Programın açılışında konuşan Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkan Vekili Zeki Bakan, "Yıllardır özlemle çektiğimiz bu güzel günü gösteren, bize bu güzel günü yaşatan Başkanımız Selahattin Gürkan’a teşekkür ediyorum. Gece gündüz demeden halkın hizmetinde olan kıymetli muhtarlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum."dedi.

Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç ise, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Türkiye’de ilk kez dile getirilen ve uygulamaya konulan ’Mahallelilik Projesi’nin önemine dikkat çekerek, “Battalgazi Belediyemizin en son projesi olan Mahallelilik bilinci ve komşuluk projesi Battalgazi Muhtarlar derneği tarafından 2017 yılının projesi seçildi. Bu yüzden sayın başkanımıza bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder’de, “AK Parti olarak muhtarların işlerinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere maddi ve manevi anlamda her zaman muhtarlarımızın yanlarında oldular. Muhtarlarımızın maaşlarının iyileştirilmesi AK Parti iktidarlarında olmuştur” ifadelerine yer verdi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, muhtarların demokrasi nehrinin kolları olduğunu belirterek, Muhtarların demokrasilerin pınarları olduğunu ifade etti. Battalgazi olarak en büyük projelerinin mahalle kavramı ve mahallelik projesi olduğunu dile getiren Gürkan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“En büyük projemiz mahalleliktir. Onun için biz Türkiye de ilk mahalle müzelerini açtık. Müze açılışını gerçekleştirmeden Türkiye de Belediyeler Birliğinden ödül aldık. Bugün televizyonlarımızı izlediyseniz TOKİ Mahallelilik kavramı noktasında bundan sonraki tüm yapılaşmaları mahalle standardı ve ölçeği içinde yapacak. Biz bu projemize Türkiyelilik projesidir dedik. Eğer Türkiye de milli birlik ve beraberliğimizi ihdas ve idame edeceksek, bunu yapmalıyız. Mahallelilik bilincini sağlamak zorundayız. Bu konuda muhtarlarımıza büyük görevler düşüyor. Ben özellikle bunu sizlerden hassaten istiyorum. Mahalle toplantıları yapıyoruz. Özellikle Küçük ve Büyük Hüseyinbey, Başharık, Zafer Mahallelerinde Mahallelilik Kavramı üzerine toplantılar yaptık. Muhtarlarımızla biz bir aile gibiyiz. Belediye, hizmet alan, hizmet veren meselelerinde değiliz. Muhtarlarımızın hepsi bizim personelimiz gibidir. Bizde Muhtarlarımızın istediği tüm hizmetleri vermenin mükellefiyetindeyiz.

102 Mahalle muhtarımızla birlik beraberlik içerisinde bir meşale yaktık. Bu meşale Türkiye’yi aydınlatacak bir meşale olacaktır. Bu meşaleyi 2004 yılında yaktık. Şu anda o meşale Türkiye’yi aydınlatmaya başladı. Bugün ana haber bültenlerinde TOKİ’nin almış olduğu karar o meşalenin Türkiye’yi aydınlattığının bir göstergesidir. Bu daha da temayüz edecektir.

Sizlerle biz aynı kulvarda, aynı paydada, memleketimizin muasır medeniyete çıkması noktasında gayret gösteriyoruz. Ortak paydamız Battalgazi’dir. Ortak paydamız Malatya’dır. Ortak paydamız ülkemizdir. Ortak paydamız insanlığın ortak değerleridir. Biz bu değerler üzerinde emin adımlarla ileriye doğru gideceğiz. "

Yaklaşık 1,5 aydır göreve geldiğini belirten Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir Duran, " Siz değerli muhtarlarımız mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız her şeyimizsiniz. Dolayısıyla bir sıkıntı, bir problem olduğu zaman bu sıkıntı ve probleme en yakın insan olarak sizler çok daha iyi görürsünüz. Bunları da ilçe kaymakamlığımıza ilettiğiniz zaman elimizden geldiği kadar bu sıkıntı ve problemleri çözebileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda muhtarlarımızla beraber inşallah kadim bir şehir olan Battalgazi’de güzel bir çalışma dönemi geçireceğimize inanıyorum."diye konuştu.

Son olarak konuşan Malatya Valisi Ali Kaban ise, Mahallelilik kavramının önemine dikkat çekerek “Fakat modernliğin özellikle son 30 yıl içerisindeki sadece ülkemizde değil, dünyadaki baskısı karşısında en fazla yıpranan kavramlar, Mahalleli olma kavramı oldu. Mahalleli olmak çok önemli bir kavramdır. Bunun ne demek olduğunu işte bu dönüşümü yaşayan insanlar olarak hepimiz biliyoruz. Bugün geçmişe dönük büyük bir nostalji yaşıyorsak, bu mahalleliğin kaybolmasından dolayıdır. Biraz geç olmakla birlikte başkanımda ifade etti. TOKİ olayın farkına vardı. Bayağıda gecikmiş bir fark ediş bu maalesef” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Battalgazi ilçesinin tek kadın muhtarı olan Ataköy mahalle Muhtarı Elif Gemici’ye günün anısına hediye verildi. Daha sonra Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç tarafından, Mahallelilik ve Komşuluk Projesi için, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a plaket takdim etti. Yine Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanlığı olarak, Yılın Bürokrat Ödülünü ise, Battalgazi Kaymakamı Abdul Kadir Duran aldı..Yılın Muhtarı ödülü ise, Küçükhüseyinbey Mahalle Muhtarı Bilal Türker’e verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?