Çocuklar, yüksek gerilimden mi kanser oldu?

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Malatya Battalgazi’ye bağlı Hilaltepe Mahallesi’nde bulunan elektrik santrali çevredeki evler için büyük tehlike oluşturuyor. Evinin üzerinden anti yüksek gerilim hatları geçen Orhan Korkmaz isimli vatandaş, iki çocuğunda da kansere bağlı rahatsızlıkların görüldüğünü, bunun elektrik santralinin yaydığı radyasyondan kaynaklanmış olabileceğini iddia etti. Elektrik hatlarının evlerin üzerinden geçtiği mahallede yaşayanların bu durumdan şikayetçi olduğunu belirten Korkmaz, yetkililerden konuya el atmalarını istedi.

“Bir tane santral de hemen yanımıza kurdular”

Evinin bulunduğu yerin üzerinden 3 tane anti yüksek gerilim hattının geçtiğini ve elektrikli eşyalarının bozulduğunu ifade eden Korkmaz, “Evimin bulunduğu 15 dönümlük araziyi kullanamıyorum. 8 buçuk dönümlük yeri teller işgal etmiş. Hiçbir şey yapamıyoruz. Evdeki elektrikli eşyalar bozuluyor yüksek gerilimden dolayı. Çocuklarım için de büyük risk. İki çocuğum da rahatsız. Şimdi bir tane santral de hemen yanımıza kurdular” dedi.

“Haftada 3 ya da 4 kez trafodan kaynaklı patlamalar oluyor”

Mağdur olduğunu öne süren vatandaş 1976 yılında arsanın ilk sahibine direklerin işgaliyesi karşılığında bir ücretin ödendiğini ifade ederek, “1976 yılında tellerin parası alınmış. Tabi şuanda bura bizim diyorlar. Buraya hiçbir şey yapamazsın diyorlar. Burada haftada 3 ya da 4 kez trafodan kaynaklı patlamalar oluyor. Bizim elimiz bağlı. Santral buradan kaldırılamaz diyorlar. Belediyenin mahkemelik olduğunu söylüyorlar ama aslını da bilmiyoruz” diye konuştu.

“İki çocuğum da kanser”

Korkmaz, iki çocuğunda da kansere bağlı rahatsızlıkların görüldüğünü, bunun elektrik santralinin yaydığı radyasyondan kaynaklanmış olabileceğini ifade ederek, “Biz 17 yıldır burada oturuyoruz. İki çocuğum da kanser. Bundan olabilir diyorlar. Yani sordum radyasyona bağlı olmuş olabilir de diyorlar, bununla ilgili yok da diyorlar. Bu hatlar Adıyaman’a gidiyormuş. Bu hatlara anti yüksek gerilim diyorlar. Mahalleli olarak mahkemeye başvurmayı düşünüyoruz. Mahallelinin de çok zararı var tabi. Sürekli patlamalar oluyor” ifadelerini kullandı.

Malatya Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi Yetkilisi Gökhan Apay: “Yatırım programımızda bulunuyor, hatlar toprağın altına alınacak”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Fırat Aksa Elektrik Dağıtım Şirketi Yetkilisi Gökhan Apay, bahsedilen yerde bulunan elektrik santraliyle ilgili bir çalışmalarının olduğunu ve yüksek gerilim hatlarının toprağına altına alınması için buranın 2017 yatırım planlamasına alındığını kaydetti.

Bölgedeki elektrik santralinin çok eski bir santral olduğunu kaydeden Apay, “Orası eski bir trafo ama önemli bir kaynak. Fırat Aksa Elektrik Şirketi olarak o bölgedeki yüksek gerilim hatlarını toprağın altına almak için gerekli çalışmaları yaptık. Burası şirketimizin 2017 yılı yatırım programında bulunuyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?