'Engelli aileleri mutlu ise toplum da mutludur'

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, 'Eğer engelli ve özel bireyler ile aileleri mutlu ise, toplumda mutludur.' dedi.  

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Çağdaşlığın önemli göstergelerinden birisi engellilerin ve özel bireylerin toplumdaki diğer tüm bireyler gibi eğitim, sosyal ve ekonomik hayata erişimlerinin kolaylaştırılması ve toplumda kendilerini mutlu hissedebilmeleridir. Eğer engelli ve özel bireyler ile aileleri mutlu ise, toplumda mutludur.”  dedi.
 
-“Araştırma konularında ve akademik eğitimde önemli gelişmeler sağlandı”
 
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “’İnsanların en hayırlısı insanlar için en faydalı olandır.’ prensibine dayalı olan medeniyetimiz; engelliyi, yoksulu ve bakıma muhtaç insanları her zaman korumaya alınmasını ve desteklenmelerini sağlamıştır.   Yine ülkemizde son dönemde sosyal devlet ilkesi gereğince engelli ve özel bireylere yönelik olarak çok önemli gelişmeler ve uygulamalar kaydedilmiştir. Ülkemiz de ilk defa bakıma muhtaç tüm engellilerimize ve özel bireylerimize yeni imkanlar sağlanmıştır. Üniversitelerimizde engelli ve özel bireylere yönelik araştırma konuları ve araştırma merkezlerinin açılması da yine son dönemde artış gösterdiği gibi, engelli ve özel bireylere yönelik hizmet alt yapısı için akademik eğitimde de önemli gelişmeler gösterilmiştir. ”  ifadelerini kaydetti.
 
-“Hedef ‘Engelsiz üniversite’ olmaktır”
 
Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak, kurumsal ve kuruluş çalışmalarımızda engellilerin akademik ve bilimsel hizmetlere ulaşımını göz önünde bulunduruyoruz.  ‘Engelsiz üniversite’ ve ‘Engelli dostu üniversite’ hedefiyle engelli ve özel bireylerimiz ile ailelerine yönelik olarak bilimsel, akademik ve sosyal proje ve çalışmalarımızla her zaman destek olacağız. Engelli ve özel bireylerimize hizmet eden STK’larda görev almış bir rektör olarak üniversitemizin kapısı engelli ve özel bireylerimize her zaman açık olduğunu, akademik kadro ve öğrencilerimiz ile her zaman onların yanında olduğumuzun bilinmesini isterim. Bu vesile ile tüm engelli ve özel bireyler kardeşlerime ve ailelerine sağlık ve sıhhat diliyorum.  Biz üniversite olarak onların farkındayız.” dedi.
 

 

Bakmadan Geçme