Fendoğlu Elazığ'a da el attı

Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) İl Başkanlığı tarafından tespit edilen ilimizde yıllardır kangren haline dönen çimento fabrikasının çevresel etkileri hakkında Malatya MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanının cevaplanması üzerine bir soru önergesi verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) İl Başkanlığı tarafından tespit edilen ilimizde yıllardır kangren haline dönen çimento fabrikasının çevresel etkileri hakkında Malatya MHP Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanının cevaplanması üzerine bir soru önergesi verdi.

Elazığ Fırat Gazetesi'nden Kübra Türkan'ın haberi şu şekilde:

Başka illerin MHP’li Milletvekilleri son zamanlarda kentimizin sorunları ile yakından ilgileniyor. Bunlardan biri de MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu oldu.  Vekil Fendoğlu, ilimizde faaliyet gösteren Altınova Çimento Fabrikasını TBMM’nin gündemine taşıdı.

Vekil Fendoğlu’nun soru önergesinde; “Çimento fabrikalarının canlı ve cansız hayata birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. İnsan, hayvan ve bitki sağlığının olumsuz yönde etkilenmesinin yanı sıra ağır tonajlı yoğun araç trafiği de yolların sürekli olarak bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumda trafikte aksamalar yaşanmasına ve vatandaşlarımızın araçlarında maddi hasarlar oluşturmaktadır. Çimento fabrikalarından çevreye yayılan en önemli kirleticiler; çimento imalatı sırasında çimento kliniklerini yakmak için kullanılan döner fırınlarında meydana gelen gazlar; kükürtdioksit, karbonmonoksit ve azotoksit ile öğütülmüş ve kısmen kalsine olmuş kireçtaşı ve çimento tozundan oluşmaktadır. Çimento kaynaklı baca tozları bitki alışverişini engelleyerek, hastalıklı bir hal almasına neden olmaktadır. Ayrıca fabrikalardan çıkan baca tozları toprağın havalanmasını ve diranajını bozarak, fiziksel ve kimyasal özelliğinde değişimler ile birlikte biyo çeşitliliğin azalmasına neden olmaktadır” ifadeleri yer aldı.

ÇİMENTO FABRİKALARININ ZARARLARINA DEĞİNDİ!

Çimento fabrikalarının çıkardığı zararlı atıklara da dikkat çeken Vekil Fendoğlu, “ Bu atıklar mevcut potansiyel yer üstü ve yer altı su kaynaklarını kirlettiğinden bu kaynakların içme ve tarımsal sulama suyu olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu fabrikaların çevresinde yapılan tarımsal faaliyetlerde ürün ve verim kayıpları ile beraber tarımsal üretimde azalmaktadır. Ayrıca bu fabrikaların bacalarından kanserojen maddeler salınmaktadır. Bu kanserojen maddelerin canlı hayatı üzerindeki etkileri herkesçe bilinmektedir. Elazığ’da şehir merkezinde faal olarak çalışan Altınova Çimento Fabrikası ilimiz halkını tedirgin etmektedir. Vatandaşlarımız ilimizde faaliyet gösteren bu ‘fabrikanın şehir dışına taşınmasını’ istemektedir.  Fabrika yetkililerince toz ve gaz salınımını filtreleme metotları ile kontrol altında tutulduğu ifade edilse de fitre sisteminde yaşanan arıza ya da elektrik kesintisi sebebiyle fitre sisteminin devre dışı kalması sonuncunda bacadan yoğun şekilde toz ve gaz çıkışı olmaktadır” diyerek soruna dikkat çekti.

FENDOĞLU’NUN CEVAPLANMASININ İSTEDİĞİ SORULAR…

Vekil Fendoğlu’nun sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Ülkemizde kaç tane şehrin içinde faal olarak üretim yapan çimento fabrikası bulunmaktadır? Bugüne kadar şehirlerin içinde faaliyet gösteren çimento fabrikalarından kaç tanesi şehrin dışına taşınmıştır? Elazığ’da şehir merkezinde 200 dekarlık bir arazi üzerinde faal olarak çalışan Altınova Çimento Fabrikasının şehir dışına taşınması ile ilgili bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Bu fabrikanın taşınması için ne tür tedbirler alınacaktır? Çimento Fabrikasının bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlarda yoğun olarak ne gibi hastalıklar görülmektedir? Çimento fabrikasının bulunduğu bölgede tarımsal verimlilik nasıl etkilenmiştir? Bölge de hangi tarımsal ürünler yetiştirilmektedir? Tarımsal ürünlerin yıllara göre verimlilik oranı ne şekilde değişmiştir? Çimento fabrikasında çalışan kişilerde hangi mesleki hastalıklar görülmektedir? Meslek hastalığına yakalanan işçi sayısı kaçtır? Hangi aralıklarla işçiler sağlık taramasından geçirilmektedir? “

Fırat Gazetesi- Kayısı Haber

 

Bakmadan Geçme