Fethi Gemuhluoğlu sempozyumla anıldı

Malatyalı ünlü fikir ve gönül adamı Fethi Gemuhluoğlu, ölümünün 40. Yıldönümünde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sempozyumla anıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Ramada Altın Kayısı Otel’de düzenlenen Fethi Gemuhluoğlu Sempozyumu’na, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlçe Kaymakamları, ilçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, kurum yöneticileri, STK temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Fethi Gemuhluoğlu adına bir serginin de açıldığı sempozyumda konuşma yapan Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya’nın birbirinden kıymetli sanat ve siyaset adamı yetiştirdiğini ifade ederek, “Bunlardan birisi de hiç şüphesiz Fethi Gemuhluoğlu’dur. Belki de onu gönüllere nakşeden şey yazar ve şair kişiliğinden ziyade ilim, irfan yolunda yürüyen gençlere çizdiği engin ufuklardır” dedi.

Fikri ve ilmi manada kemale ulaşan örnek şahsiyetlerden olan Gemuhluoğlu’nun aynı zamanda bir gönül eri ve Hak aşığı olduğunu belirten Toprak, “Ömrünü vakfedip yapmaya gayret ettiği hizmetler onun bir gönül adamı, hizmet adamı olduğunun en bariz göstergeleridir. O, gençlere hem istikamet göstermiş hem de özellikle gençlere sağladığı burslarla gençlerin eğitim hayatlarındaki en büyük destekçilerinden olmuştur. Gemuhluoğlu, felsefi ve tasavvufi erdemleri de gönül potasında maharetle eritmiş, yaşadığı her anı dostluğu tesis etmeye adamış, zikrettiği her kelamın bir fazlasında ‘dostluk’ demiştir. İlimle dost olmuş, irfanla dost olmuş, hayatla dost olmuş hatta ‘ölümle bile dost olmak gerekir’ demiştir” diye konuştu.

Fethi Gemuhluoğlu gibi ilim ve hizmet adamlarını anmanın gelecek açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Vali Toprak, “Onun hedefi medeniyetimizin yeniden inşası idi. Ümit ediyorum ki halde ve istikbalde Aziz Milletimiz kadim medeniyetimizin bütün değerlerine sahip çıkacak ve bu değerlerimizin bekasını temin için Fethi Gemuhluoğlu’nun hizmetlerinden feyz alacaktır. Ben, bu duygu ve düşüncelerle mümtaz şahsiyet Fethi Gemuhluoğlu’na Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, bu güzide programı düzenleyen Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyor, sempozyuma iştirak ederek değerli birikimlerini bizlerle paylaşacak olan kıymetli misafirlerimize şükranlarımı sunuyor, hepinize sağlık ve esenlikler temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Malatya’nın çok büyük şahsiyetler yetiştirdiğini ancak bu şahsiyetlerin yeteri kadar tanınmadığını belirterek, “Malatya’nın yetiştirdiği değerleri ve şahsiyetleri gençlere çok iyi tanıtmaya çalışacağız. Onlardan almamız gereken önemli dersler var. Özellikle Fethi Gemuhluoğlu gibi büyük bir değerin bugün burada bilmediğimiz yönlerini öğreneceğiz. O’nu biraz daha yakinen tanımış olacağız” şeklinde konuştu.

Malatya’nın değerlerini öğretmek ve tanıtmak için Büyükşehir Belediyesi olarak önemli çalışmalar yürüttüklerini aktaran Başkan Çakır, “Malatya’da sosyal ve kültürel anlamda çok hareketli ve yoğun bir program trafiği var. Bunların faydalarını belki kısa vadede görmeyebiliriz. Ama uzun vadede mutlaka ortaya çıkacaktır. Bu toplumun kimliğini, düşünce iklimini oluşturan, görüşlerini ortaya koyacak olan bu büyük zatlardır. Bu büyük zatların bakış açıları, insana, topluma vermiş olduğu değer, vatan ve milletine olan sevgisi, çalışma gayreti ve azmini tanıyıp, kişiliklerini ortaya koyabilirsek, yerel yönetimler olarak bu yapmış olduğumuz çalışmalardan bir netice almış oluruz” dedi.

Şehirlerin fiziki gelişiminin önemli olduğunu ancak en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydeden Çakır, “Binlerce yıllık bir tarihten ve onlarca medeniyetin yaşamış olduğu topraklardan bahsediyoruz. Ama bu evreleri ve değerlerimizi yeteri kadar tanımadığımız da aşikar. İbni Arabi, Battalgazi, Turgut Özal, Fethi Gemuhluoğlu gibi değerlerimizi ne kadar tanıttığımızı, gençliğimize indiğimiz zaman o boşluğu hemen görüyoruz. Bundan sonraki süreçte bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da, Malatya’nın birçok önemli isim yetiştirdiğini ve bunları vatana armağan ettiğini söyleyerek, “Bu topraklarda yetişen aydınlardan biri de Fethi Gemuhluoğlu’dur. İlhamından feyzinden ve sözlerinden yüzlerce, binlerce kişinin istifade ettiği Gemuhluoğlu, büyük bir münevverdi. Böylesi insanları sadece anmak yeterli değil. Anlamak ve anlatmak zorundayız. Yüreği Allah, Vatan, Bayrak, Kur’an için memleket için çarpan, serdengeçtilerin bir büyük ağabeyiydi. Gemuhluoğlu binlerce vatan evladına burs buldu, onları okuttu ve akademisyen olmaları için uğraştı. İşsizlere iş için uğraştı. Başı sıkışanların uğradığı, dara düşenlerin irtica ettiği, ihtiyacı olanların müracaat ettiği emin bir adresti. Gemuhluoğlu, siyasette, sanatta vakıf işlerinde insan yetiştirme konusunda hep önder oldu. O’nunla ilgili olanlar milli ve manevi değerlere daha sıkıca sarıldı. Vatan, bayrak ve memleket sevgisi, yüreklerinde kök saldı. O dilimize vurgun, kültürümüze aşık, milletimize hayran, türkülerimize sevdalı bir alperendi. Gemuhluoğlu aynı değerlere inananların birleştiricisi, gönüllerin kaynaştırıcısı olarak tevhid ehli bir şahıstı” diye konuştu.

Rektör Kızılay, konuşmasının sonunda sempozyumu düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a da teşekkür etti. Yapılan açılış konuşmalarının ardından Sempozyuma geçildi. Moderatörlüğünü Mahmut Bıyıklı’nın yaptığı sempozyumun ilk oturumunda Sadık Yalsızuçanlar, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Hakan Albayrak ve Dr. Ali Gemuhluoğlu, Fethi Gemluhluoğlu hakkında bilgiler verdi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?