Girişimcilik kurslarında sertifikalar dağıtıldı

Malatya'da 'Yeşilyurt Meslek Ediniyor' Projesi kapsamında tamamlanan meslek edindirme kurslarının sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Malatya’da ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ Projesi kapsamında tamamlanan meslek edindirme kurslarının sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Yeşilyurt Belediyesinin Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında uyguladığı ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesiyle meslek edindirme kurslarının yanı sıra toplumsal olaylara dikkat çekmek ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracak konferansları da devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Yeşilyurt Belediyesi arasında yapılan protokol gereğince uygulanan ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesi kapsamında açılan Masa Üstü Yayıncılık ve Tabaka Ofset Baskı Operatörlüğü Kursu ile KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle sertifikaları teslim edildi.

Beş ay süren Masa Üstü Yayıncılık ve Tabaka Ofset Baskı Operatörlüğü Kursuna başvuru yapan 40 kursiyerden 19’u sertifika almaya hak kazanırken, 30’ar kişilik gruplar halinde üç ay süren KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine ise 210 kişi katıldı.

Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını takdim etmek üzere düzenlenen konferans ile sertifika dağıtım törenine Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, KOSGEB İl Müdürü Murat Seki, MÜSİAD Başkanı Hüseyin Kalan, kurs öğretmenleri, kursiyerler ile firma sahipleri katıldı.

Yeşilyurt Meslek Ediniyor Projesinin Koordinatörü Mehmet Ali Yılmaz, proje hakkında davetlilere detaylı bilgiler aktardı.

Girişimcilik kurslarının iş hayatına atılacak olan girişimci adaylarına sağladığı önemli katkılar sunduğunu ifade eden KOSGEB İl Müdürü Murat Seki ise, sertifika almaya hak kursiyerleri tebrik ederek, “ Kurslarımızın temel amacı, yeni girişimci adaylarını iş hayatlarına bir adım önde başlatabilmektir. Girişimci adaylarımızın iş planı ve pazar araştırmasını çok iyi yapması, dikkatli olması gerekiyor çünkü rekabetin bol olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Farkındalık ortaya koyacak iş fikirlerini hayata geçirmek durumundayız. Yoksa aynı benzer fikirleriyle iş hayatına atılan girişimci adaylarının iş hayatları çok fazla uzun olmuyor. Gerek kendi kaynaklarınızı gerekse de devletimizin kaynaklarını daha etkin ve doğru kullanmamız gerekiyor. Eğitimlerimiz sırasında yeni girişimci adaylarına dikkat etmeleri gereken konular hakkında detaylı bilgiler verildi. Bu bilgilerden yararlanarak iş hayatınıza başlamanız sizlerin faydasına olur. Yeşilyurt Meslek Ediniyor projesini başlatan ve girişimci kurslarımıza önemli destekler sağlayan Yeşilyurt Belediyesine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ile gerçekleştirilen mali işbirliği kapsamında hayata geçirdikleri ‘Yeşilyurt Meslek Ediniyor’ projesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla ortaklaşa sürdürdüklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Özellikle bayan kardeşlerimizin yeteneklerini geliştirebilecekleri, var olan potansiyellerini gün yüzüne çıkartabilecekleri meslek edindirme kurslarımız her yönüyle başarılı ve faydalı geçiyor. Girişimcilik konusunda daha atak ve etkin olmamız gereken bir dönemden geçerken, özellikle çocuklarımızı girişimci olarak yetiştirmemiz ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında ciddi rol oynayacaktır. Çocuklarımıza girişimcilik bakış açısı ve heyecanını aşılamamız gerekiyor “ dedi.

Yeni iş hayatına atılacak girişimci adaylarına bazı tavsiyelerde bulunan Başkan Polat, “ Ticaret kendi içerisinde ciddi değişkenlikleri, farklılıkları ve zorlukları olan bir alandır. Kendi firmanızı kurmanız, kendi markanızı oluşturma noktasında yaptığınız gayretler sonuçsuz kalabilir ve istediğiniz yere ulaşamayabilirsiniz. Ancak doğru zamanda doğru kararlar vermek, zamana ve sürece göre doğru iş planları yapmak, işinizin başında durmak ve en güzelini yapmak için ortaya koyacağınız disiplin çalışma anlayışı sizleri arzu ettiğiniz noktaya getirebilir. Bu toplumun ve toprakların mayasında teşebbüs ve girişimcilik ruhu vardır. Hayallerimize ve ideallerimize asla ket vurmayalım, sınır koymayalım, güzel fikirlerle yola çıkalım ve başarmak içinde işimize sımsıkı sarılalım. Girişimcilik yolunu tercih etmek ciddi zorlukları peşinden getirebilir ancak meyveleri de bir o kadar tatlı ve güzeldir. Yeşilyurt Belediyesi olarak İŞ-KUR ve KOSGEB ile bu tür faydalı kurslar açıyoruz. Hemşehrilerimize bu anlamda ne kadar destek verebilirsek, rehber olabilirsek ve yol açıcı olabilirsek o kadar mutlu oluyoruz, elimizden gelen tüm desteği de veriyoruz. Yeşilyurt Meslek Ediniyor projesi kapsamında açılan kurslara katılıp girişimcilik ruhu ortaya koyan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bugün sertifikalarını takdim edeceğimiz yeni girişimci adaylarımıza iş hayatların da başarılar diliyorum ve tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Girişimcilik Kültürü- İşçi ve İşveren Buluşması “ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan ile Prof. Dr. Recep Karabulut da genç girişimcilere, yeni iş yeri açma süreçlerinde dikkat etmeleri gereken hususlar noktasında tecrübelerini paylaştı.

Konferansın ardından Yeşilyurt Meslek Ediniyor projesi kapsamında açılan kurslara katılıp farklı meslek dallarında iş hayatına atılan firma sahipleri, başarı hikayelerini anlattı.

Sertifikalar dağıtıldı

Konferans ve ardından gerçekleşen başarı hikayeleri sunumlarının ardından meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlerin sertifikaları Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile diğer protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

KOSGEB İl Müdürü Murat Seki, MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalan ile Prof. Dr. Recep Karabulut’a da teşekkür plaketi takdim eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere yeni iş hayatlarında başarılar diledi.

Bakmadan Geçme