Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Ekmek ve Yemek Fabrikası tamamlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 11 bin metrekare inşaat alanına sahip olan ve bölgeye hizmet edecek şekilde planlanan yeni ekmek ve yemek fabrikası inşaatı tamamlandı.

Doğal kayısıya talep patlaması

Malatya'nın dünyaca ünlü doğal kayısısı bir önceki yıla göre iki kat artan fiyatına rağmen yoğun talep görüyor. Daha çok iç piyasada tüketilen ürünün kilogramı ise 100 ila 150 TL arasında satışa sunuluyor.

ÇKS başvurularını artık E-Devlet üzerinden alınacak

Resmî Gazetede yayımlanan kararla, artık Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvuruları1 Ekim'den itibaren e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

EXPO 2028 Fuarı Malatya'da

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yapılan 74. EXPO Genel Kurulunda, Malatya'nın 2028 yılında EXPO'ya ev sahipliği yapacağına karar verildi.

Sanayi esnafı çırak bulamıyor

Malatya'da sanayi esnafı mesleklerini öğretecek çırak bulamamaktan dert yanıyor. Esnafın en büyük sorununun 'çırak' bulamamak olduğunu belirten ustalar bir çok meslek dalının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Malatya'da promosyon ihalesi

Malatya İnönü Üniversitesi çalışanlarının maaşları için banka tarafından verilen promosyon tutarının arttırılması için çaba gösteriliyor. 36 aylık süreyi içeren yeni promosyon ve maaş sözleşmesi için 26 Eylül 2022 tarihinde ihaleye çıkılacak.

Borsa'ya 2. Aday

İş adamı Zafer Cahit Leventoğlu Malatya Ticaret Borsası'nın (MTB) 1 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olan seçimlerinde adayı olduğunu açıkladı.

Malatya, Yenikapı'da tanıtılacak

İstanbul Yenikapı'da 22-25 Eylül tarihleri arasında Arslantepe'den Yenikapı'ya Malatya Yöresel Günleri Festivali düzenlenecek.

MTB'de Özcan tekrar aday

Malatya Ticaret Borsası (MTB) meslek komitesi ve meclis üyelerinin belirleneceği seçim, 1 Ekim 2022 Cumartesi günü, Malatya Ticaret Borsası binasında yapılacak. MTB Başkanı Ramazan Özcan, tekrar aday olacak.

AFAD Başkanı Sezer Malatya'da

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Vali Yunus Sezer ve beraberindeki heyet, Malatya'da-Afet Barınma Sistemleri Üretim Merkezi'nde inceleme yaptı.

Battalgazi Belediyesi 38 arsanın satışını yapacak

Battalgazi Belediyesi tarafından 38 adet ayrık nizam 2 kat imarlı arsaların satışı gerçekleştirilecek.

Arapgir'de festival dolu dolu geçti

Malatya'nın Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçede iki gün süren 25'nci Bağbozumu ve Mor Reyhan Hasat Festivali'ni değerlendirip, 'İlçenin tanıtımı için önemli etkinliklere imza attık' dedi.

Coğrafi işaretli ürünler yoğun ilgi gördü

Malatya'nın Arapgir ilçesinde Arapgir Belediyesi koordinatörlüğünde hafta sonu düzenlenen 25. Arapgir Bağbozumu ve Mor Reyhan Hasat Şenlikleri ilgi gördü. Coğrafi işaret almış olan Arapgir Köhnü Üzümü ile Mor Reyhanı ilçeye gelenler tarafından tüketildi ve iki ürün de dillerden düşmedi. İki ürünün tanıtımı iki gün boyunca yapıldı.

Sadıkoğlu: 'Haciz kararları çaresiz bırakıyor'

Vergi borçları nedeniyle çıkarılan haciz kararlarının büyük mağduriyetler yaşattığını yaptığı açıklamada dile getiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu 'Haciz kararları esnafı, tüccarı çaresiz bırakıyor' dedi.

Malatya'da Trabzon hurması üretimine destek

Malatya'nın Yazıhan ilçesinde Trabzon Hurması üretiminin yaygınlaştırılması için örnek bahçe oluşturuldu.

Yazıhan'da Ayçiçek Yağı kadın eliyle üretilecek

Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Yazıhan Belediyesi'nin 'Yazıhan Üretimde Güne bakıyor' projesi düzenlenen törenle imzalandı.

Malatya Şeker Fabrikası'nda yeni sezon pancar alım sezonu başladı

2022-2023 pancar alım sezonunu başlatan Malatya Şeker Fabrikası'nda bu yıl 50 bin ton şeker üretilmesi hedefleniyor. Sezon açılışına katılan Türk Şeker Genel Başkanı Dr. Muhiddin Şahin, şeker üretiminde hiçbir zaman sıkıntı olmadığını belirterek, 'Bunun için üzülmeye veya kıtlık olacak kaygısı içerisine girmeye gerek yok' dedi.

MTSO Başkan Adayı Akif Baştürk'ün seçim ofisi açıldı

Malatya'da 2 Ekim'de yapılması planlanan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde başkanlığını açıklayan Mehmet Akif Baştürk, bu şehrin güçlü ve bir olmayı hak ettiğini belirterek, 'Bu şehir için var gücümle çalışacağıma söz veriyorum' dedi.

Sanayi devleri pandemide yetersiz kaldı

Malatya Ticaret Borsası'nda, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından ' Tarımsal Üretimde Dijitalleşme ve Kaynak Verimliliği Eğitim Semineri' düzenlendi.

Toplam 1564 haber.