Kültür

Kültür Haberleri

Yeşilyurt'un güzellikleri İstanbul Yenikapı'ya taşındı

Malatya'nın Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İstanbul Yenikapı'da başlayan 5.Geleneksel Malatya Tanıtım Günlerinde, Yeşilyurt'un tarihi, kültürü ve yemeklerinin yanı sıra son dönemlerde hayata geçen dev yatırımları ve projeleri gelen ziyaretçilere tüm boyutlarıyla tanıttıklarını söyledi.

Vali Şahin'in eşi önlüğü giydi

Uluslararası Melita'dan Malatya'ya Kültür, Sanat, Tarih, Arkeoloji, Turizm, Gastronomi ve Moda Günleri etkinlikleri çerçevesinde açılan Baskı resim sergisinde, Vali Hulusi Şahin'in eşi Malatya Gönül Elçileri Temsilcisi Ebru Şahin, önlüğü giyip eldiven takarak resim çalışmasına iştirak etti.

'Tarihin Dokusunda Arslantepe 4 Defilesi' ilgi gördü

Malatya'da, 'Tarihin Dokusunda Arslantepe 4 Defilesi' görkemli bir programla yapıldı.

'Melita'dan Malatya'ya Arslantepe Buluşması' başladı

Malatya'da 17-20 Eylül tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ' Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşması' başladı.

Melita'dan Malatya'ya Arslantepe buluşması

Malatya'da 17-20 Eylül tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ' Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşması' basın toplantısı yapıldı.

Arapgir Bağbozumu şenlikleri

Malatya'nın Arapgir ilçesinde bu yıl 25'ncisi düzenlenen bağbozumu ve mor reyhan hasat şenlikleri dolu dolu geçiyor.

Taşhan, Karma Resim Sergisi'ne ev sahipliği yaptı

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde, 1. Uluslararası Taşhan Karma Resim Sergisi açıldı.

Bağbozumu ve reyhan hasat şenlikleri başladı

Malatya'nın Arapgir ilçesinde her yıl geleneksek olarak düzenlenen bağbozumu ve mor reyhan hasat şenliklerine start verildi.

Emekli öğretmen yaptığı minyatürleri evinde sergiliyor

Malatya'nın Darende ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Fikri Çalışkan, doğada bulduğu atıkların birleşiminden yapmış olduğu eski yılları anlatan minyatürleri yoğun ilgi görüyor.

Su kabaklarını sanata dönüştürüyor

Malatya'da 4 yıl önce hobi olarak su kabağından süs eşyaları yapmaya başlayan 62 yaşındaki Şamil Gülseren evinin bahçesindeki müştemilatında avize, gece lambası ve abajur gibi hediyelik eşyalar üreterek kabakları birer sanat eserine dönüştürüyor.

Kiraz yaprağı sarması yok satıyor

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde yetiştirilen 'dalbastı' kirazının yaprağından yapılan ve halk arasında 'padişah yemeği' adıyla bilinen kiraz yaprağı sarması yoğun talep görüyor.

Binlerce yıllık bağlama türü 'cura' unutulmaya yüz tuttu

Malatya'da bağlama tutkunu amca yeğen, Türk kültür tarihinde binlerce yıllık bir geçmişe sahip bağlamanın bir türü olan cura sazının üretimini yapıyor.

Malatya'da ''bulgur'' telaşı

Malatya'da Ağustos ayı ortalarında başlayıp Eylül ayı sonuna kadar devam eden kışlık bulgur kaynatma sezonun start alması ile ailelerde tatlı bir telaşta başladı.

Baba oğul ata mesleği sahaflığı yaşatmaya çalışıyor

Malatya'da yaşayan Nurhan Keçeli, oğlu Çağrı Keçeli ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş ata mesleği sahaflığı yaşatmaya çalışıyor.

Beylerderesi şehir parkında sinema keyfi

Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 2022 Yılı Faaliyet Programında yer alan ' Açık Havada Sinema Günleri' etkinlikleri çerçevesinde 'Buz Devri' Sinema Filmine çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Fotoğraf yoluyla kültürel değerler tanıtılıyor

Kültürel Değerlerin Fotoğraf Yoluyla Aktarılması Projesi çerçevesinde, Malatya'dan sonra Konya Beyşehir'de fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraf sergisi ile Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerleri fotoğraf yoluyla tanıtılıyor.

Yeni gelinin batıl inancı 500 yıllık meşe ağacını yaktı

Malatya'nın Arapgir ilçesinde 'dilek tutmak' amacıyla yaktığı mumu 500 yıllık meşe ağacına bırakan yeni gelin asırlık ağacı yaktı. Mahalle sakinlerinin dört dal adını verdikleri bir bölümü yanarak tahrip olan ağaç için koruma talep ediliyor.

Yeşilyurt akşamları sokak konserine büyük ilgi

Malatya Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyi işbirliğiyle Cafana mahallesinde düzenlenen Yeşilyurt Akşamları Sokak Konserine büyük ilgi gösteren mahalle sakinleri gönüllerince eğlenip güzel bir akşam yaşadılar.

Battalgazi'de yaz akşamlarına yoğun ilgi

Malatya'nın Battalgazi İlçesinde geçtiğimiz hafta startı verilen 'Battalgazi'de Yaz Akşamları' etkinliğinin ikincisi Ataköy Mahallesinde düzenlendi. Yoğun ilgi gören program ile Battalgazililer keyifli saatler geçirdi.

Toplam 846 haber.