Kalleş PKK

AK Partili Çalık'tan Pervin Buldan'a zor soru: PKK'nın kaçırdığı evlatlarımızın sağlık durumu ile ilgili bilgileri kimden alıyordunuz?

AK Partili Çalık’tan Pervin Buldan’a zor soru: PKK’nın kaçırdığı evlatlarımızın sağlık durumu ile ilgili bilgileri kimden alıyordunuz?

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 13 şehidin kaçırıldığı dönemde HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ı aradığını belirterek, “Pervin Buldan’a soruyorum; PKK’nın kaçırdığı evlatlarımızın sağlık durumu ile ilgili bilgileri kimden alıyordunuz, kimlerle konuşuyordunuz?” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara operasyonunun detaylarıyla ilgili Meclis Genel Kurulu'nda bilgi verdi. 13 şehidin kaçırıldığı dönemde AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ı aradığını söyleyen Bakan Soylu, “Pervin Buldan dedi ki, 'Biraz misafir edecekler sonra bırakacaklar.' 10 tane çocuğa acımayan, askerime, polisime acır mı?” dedi. Soylu’nun açıklamasının ardından gözler AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’a çevrildi.

Kalleş PKK 37 yıldır kan döküyor

Milletvekili Çalık, katıldığı A Haber televizyonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'deki ilk silahlı eylemini 15 Ağustos 1984'te gerçekleştiren bölücü terör örgütü PKK’nın, 37 yıldır yurt içinde ve yurt dışında kan döktüğünü söyledi. Milletvekili Çalık, barış ve huzuru bozmaya yönelik bombalı ve silahlı saldırılarla güvenlik güçlerinin yanı sıra sivilleri de hedef alan PKK'nın, 37 yıldır binlerce çocuğu öksüz ve yetim, kadınları dul, anne ve babaları evlatsız bıraktığını ifade etti. 

HDP’li Buldan: Bir süre misafir edilir, bırakılır

13 şehidin kaçırıldığı dönemde ailelerle devamlı temas halinde olduklarını belirten Çalık, o dönemde ve sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri kendisinin görüştürdüğünü söyledi. PKK tarafından kaçırılan evlatların durumuyla ilgili HDP Eş Başkanı Pervin Buldan'ı aradığını belirten Çalık, “Terör örgütü PKK tarafından 2015 yılında kaçırılan Malatyalı Semih Özbey’in annesi bir kanser hastasıydı ve diğer annelerimiz gibi yüreği yanıyordu, evladından haber almak istiyordu. Kimin kaçırdığını ve durumunu öğrenmek için o dönem HDP Grup Başkanvekili  Pervin Buldan’ı aradım, annenin, ailenin durumunu konuştum. Pervin Buldan ise, “Kim kaçırmış bakalım size döneceğim” dedi. Sonra tekrar bana dönerek, “Sağlık durumu iyi. Bir süre misafir edilir, bırakılır” dedi. Bende ailemize bu bilgileri verdim” diye konuştu.

Aziz milletimiz ihanetlerinizin farkında

Çalık, “Pervin Buldan’a soruyorum; PKK’nın şehit ettiği bu evlatlarımızın durumları hakkında o gün kimlerden bilgi aldınız, kimlerle konuştunuz? PKK ile aranıza neden mesafe koyamıyorsunuz? Size iradelerini emanet eden 6 milyon seçmen kundaktaki bebekleri öldüren, 13 vatan evladının kafasına bir mağarada kurşun sıkan, askere, polise saldıran PKK’nın, sözcüsü olmanız için oy vermedi. Aziz milletimiz ihanetlerinizin farkında, yalanlarınızın farkında. Teröre karşı amasız, fakatsız, lakinsiz ya tavır alacaksınız yada bu eli kanlı terör örgütünün her cinayetinin ortağı olarak hesap vereceksiniz” dedi.

Hala anlamayan var mı Diyarbakır Anneleri'nin neden HDP'nin önünde beklediğini?

Çalık, “Hala anlamayan var mı Diyarbakır Anneleri'nin neden HDP'nin önünde beklediğini? Şartlar ne olursa olsun her ortamda bağrı yanan analarımızın bizler sesi olmaya devam edeceğiz. Sabır, metanet ve cesaretle ısrarlı duruşunu sürdüren bu annelerimiz terörü yenecek, milletimizde kalleş PKK'ya destek verenleri, siyasi uzantıları ve adını telaffuz etmeyenleri unutmayacaktır. Devletimizin tüm unsurları, sınırlarımız içinde ve dışında hain PKK terör örgütünün kökünü kazıyana ve tek bir terörist kalmayana kadar mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir” dedi.

İnsan Hakları Derneği ailelerin duygularını suistimal etti

Malatyalı şehit Semih Özbey’in babası Gürsel Özbey’in İnsan Hakları Derneği(İHD) ile görüşmesini kendisine aktardığını belirten Çalık, “Baba Gürsel Özbey beni aradı. İHD evlatlarını kendilerine kavuşturacaklarını söylemiş fakat Türkiye’de hiçbir sorunla karşılaşmamak için bir teminat istemiş. Ben bu görüşmeyi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. Cumhurbaşkanımızda İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’yu hemen çağırdı, ‘Evlatlarımızı sınıra kadar getirsinler oradan teslim alalım, hiçbir müdahalede bulunmayalım. Yeter ki evlatlarımızı sağ salim ailelerimize teslim edelim” talimatını verdi. Ben bunun üzerine evladımızın babası Gürsel Özbey ile tekrar görüştüm. Dedim ki, ‘İHD’ye gidip evlatlarımızı getirsinler hiçbir zorlukla karşılaşmayacaklar’ dedim. Şunu da söyledim Gürsel Özbey’e, İHD sadece sizin duygularınızı suistimal etmek için bunu yapıyorlar, getirecek olsalar hiçbir teminata gerek olmadan getirirler. İnşallah gerçek olur ve Semih evladınıza kavuşursunuz dedim. Ne yazık ki İHD’den bir daha ses çıkmadı” ifadelerinde bulundu.

Bakmadan Geçme