Kınalı keklikler doğaya salındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Pütürge Aktarla ve Tepehan'da yerleştirme sahalarına kınalı keklik bırakıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü tarafından Pütürge Aktarla ve Tepehan’da yerleştirme sahalarına kınalı keklik bırakıldı.

Kınalı keklik salımına Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç’un yanı sıra Pütürge Kaymakamı Erkan Savar, Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat, Pütürge İlçe Jandarma Komutanı Fırat Zorlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürü Bekir Korkmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Zafer Koçak, Şube Müdürleri ile muhtarlar katıldı. Kınalı kekliklerin doğaya bırakılması sonrası açıklama yapan Pütürge Kaymakamı Erkan Savar, “Hem çekirgeyle mücadeleye hem de doğa güzelliğine bir katkımız oldu. Bölge müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. Pütürge Belediye Başkanı Mehmet Polat ise, “Vatandaşlarımız kınalı kekliklere sahip çıkar, avcılarımızda dikkat eder. Bölgede çok çekirge var ve bu önemli bir sıkıntıydı. Kekliklerimizi bıraktık inşallah hayırlı olur” şeklinde konuştu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç da, Malatya’da kınalı keklik üretim istasyonu olduğunu kaydederek, “Orman ve Su İşleri Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü populasyonu azalmış ya da yok olmuş alanlarda tabiatı desteklemek amacıyla memeli ve kanatlı üretim istasyonları kurmuştur. Bunlardan bir tanesi de Malatya’da ki kınalı keklik üretim istasyonu. İstasyonumuzun 2017 yılı üretim programı 16 bindir. Üretim sezonu iyi geçti ve hedefe ulaşıldı. Malatya’da bu üretimin 3 bin adeti önceden belirlenen alanlara yerleştirildi. Pütürge’de kınalı keklikleri bırakma amacımız: Bu alanda özellikle çekirge salgınının olmasından kaynaklı, yaban hayatının buradaki vatandaşlarımız tarafından korunmasının önemi açısından katkı sağlayacağı düşüncesidir. Protokol salımı yaptık. Biyolojik mücadele açısından faydası olacaktır. Vatandaşlardan beklentimiz yaban hayatının korunmasına yönelik bizlere katkıda bulunmalarıdır” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?