KOSGEB'den 120 kursiyere sertifika

Yeşilyurt Kent Konseyi ve KOSGEB Malatya Müdürlüğü işbirliğiyle 24-30 Ekim 2016 tarihleri arasında 35 saatlik uygulamalı girişimcilik eğitimi kursunu tamamlayan 120 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Kursiyerlere proje hazırlanması ve iş yeri kurma teknikleri anlatıldı

Eğitimlerde kursiyerlere yeni bir iş kurabilmeleri için hangi yolları izlemeleri gerektiği konusunda detaylı bilgiler verdiler. Eğitim sırasında kursiyerlere girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikrinin geliştirilmesi, iş kurma egzersizleri, proje hazırlanması ve iş planı detaylı olarak anlatıldı.

120 girişimci sertifikasını aldı

Yeşilyurt Kent Konseyi Toplantı Salonunda gerçekleşen sertifika dağıtım törenine Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcıları, Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, KOSGEB Müdürü Murat Seki ve kursiyerler katıldı.

Kurs sonunda sertifika almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik eden Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, “Kursa katılarak sertifikalarını alan tüm girişimcilerimize çalışma hayatlarında başarılar diliyorum. Girişimcilik eğitimlerinde arzu ettiğimiz hemen herkesin iş sahibi olması ve ekonomimize katkı sağlamalarıdır. Gençler, engelliler ve kadınlar başta olmak üzere her yaştan ve her kesimden ilçe sakininin iş sahibi olması için kurslarımıza devam edeceğiz" dedi.

“Yeşilyurt belediyesi ve Yeşilyurt kent konseyi ile güzel diyaloga sahibiz”

KOSGEB Müdürü Murat Seki ise Malatya’da yerel yönetimlerle bu tür kursların düzenlenmesi noktasında çok güzel bir diyaloga sahip olduklarını ifade etti.

Ekonominin canlanması noktasında verdikleri destekten dolayı Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyine teşekkürlerini sunan Seki, “ Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin daha çok girişimci adayına ulaşmasını arzu ediyoruz. KOSGEB olarak 2010 yılından bugüne kadar ilimizde 10 bin kişiye bu eğitimleri ulaştırdık. 10 bin kursiyerimiz arasında 800’e yakın girişimci adayımız kendi iş yerlerini kurarak iş hayatına atıldılar. Bu süre içerisinde yaklaşık 14 milyon TL.’ye yakın destek sağladık. Hükümetimizin son dönemlerde yapmış olduğu bir değişiklik neticesinde girişimci desteğimiz 50 bin TL hibe, 100 bin TL kredi olmak üzere 150 bin TL’ye çıkmış oldu” şeklinde konuştu.

“Farklılık ve yenilikçilik oluşturacak iş alanlarını tercih edin”

Kursiyerlere bazı önerilerde bulunan Seki, “İş yeri açacak olan kursiyerlerimizin öncelikle iş yerleriyle ilgili fizibilite çalışmasını iyi yaparak, girecekleri sektörde farklılık getirmeleri lazım. Yeni iş yerlerinde önemli olan devamlılığı sağlayacak süreçleri yakalamaktır. Yenilikçilik, farkındalık oluşturacak iş fikirleri çok önemlidir. Çünkü çok rekabetçi bir ortam sizi bekliyor, bu rekabete girerken de ciddi bir takım faaliyetlerin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu konulara dikkat ederseniz e iş hayatınızda başarılı olabilirsiniz. Önemli olan bu iş yerlerinin devamlılığını sağlamaktır. Bu bağlamda sadece yeni girişimci desteğinin dışında iş hayatınıza başladığınız andan itibaren KOSGEB’in diğer proje desteklerinden faydalanabileceksiniz. Sertifikalarınız hem sizler hem de ülkemiz için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Ülke ekonomisinin canlanması için imkanlarımızı seferber ettik”

Verilen eğitimin aslında bir girişimcilik kültürü aşılamayı amaçladığını ifade den Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Girişimciliğin ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi ve 21. yüzyıl şartlarında rekabet edebilen girişimcilerin oluşması için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Malatya’da meslek edindirme ve istihdam alanı oluşturma yolunda yapılan bütün çalışmalara destek verdiklerini yineleyen Başkan Polat, “ Belediye olarak gerek birimlerimiz gerekse diğer kurumlarımızla kamu ve kurumlarla işbirliği içerisinde bu tür faaliyetler düzenlemeye önem veriyoruz. Malatyalı ve Yeşilyurtlu hemşehrilerimize katkı sağlayacak tüm projelere imkanlarımız ölçüsünde destek oluyoruz. Hizmet yelpazesini daha geniş kesimlere ulaştırmayı hedefliyoruz. Yeşilyurt İlçemizi öncelikle bölgesinde lider daha sonra Türkiye’de örnek alınacak bir ilçe hüviyetine ulaştırmak için kurumlarla işbirliği halinde büyük bir azim ve gayret gösteriyoruz” dedi.

“Kursiyerlerimizin devletimizin desteğinden faydalanmalarını öneriyorum”

Malatya’ya farklı alanlarda daha güzel yatırımlar yapmaları için genç girişimcilere tavsiyelerde bulunan Başkan Polat, “KOSGEB İl Müdürlüğümüz bugüne kadar 800’e yakın hemşehrimizin iş yeri açmasını sağlayan uygulamalı girişimcilik kursu düzenledi. Bugün sertifikalarını vereceğimiz kardeşlerimiz arasında en az 100 kişinde yeni iş yerleri açacağını ümit ediyorum. Devletimizin bu noktada çok ciddi destekleri oluyor, bu desteklerden faydalanmanızı öneriyorum. Bununla ilgili tamamlamanız gereken evrak, projelendirme ve diğer işlemlerinizle ilgili alt yapı çalışmalarınızı titizlikle yapmanızı öneriyorum. İş yeri açmak isteyenler için ayrılan 150 bin TL destekten yararlanmanız lazım. Ayrılan bu bütçe kuracağınız bir iş yeri için çok ciddi bir rakamdır” dedi.

“Malatyalılar ticaret erbabıdır, atılgan ve teşebbüsü sever”

Belediye Başkanlığından önce ticarette çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunduğunu hatırlatan Polat, “Ticaret kendi kendisini büyüten bir mekanizmaya sahiptir. Ticaretle ilgili ‘Gün olur ayı besler ay olur günü besler’ diye çok güzel bir söz vardır. Bir günde kazandığınızla bir aylık geçiminizi sağlayabilir bazen de bir ay çalışırsınız bir günlük kazanç elde edersiniz. Ticaretin önü açıktır ve berekettir. Toplum olarak girişimci ruha ve cesaretli bir anlayışa sahibiz. Malatyalılar atılgandır ve teşebbüsü sever. Sertifikalarını vereceğimiz kardeşlerimizin de aynı ruh ve anlayışla hareket edeceklerinden şüphem yok. Devletimizin ve Hükümetimizin hibe ve kredi desteklerinden üst seviyede faydalanmanız lazım. Bu eğitimler bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Burada aldığınız eğitimleri bir üst seviyeye çıkartırsanız hem kentimizin hem de ilçemizin ekonomik hayatına ciddi katkı sağlamış olursunuz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarı ile bitiren 120 kursiyere sertifikaları takdim edildi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?