Kültürel mirasa imece usulü destek

Malatya'nın Darende İlçesi Balaban Mahallesinde vatandaşlar imece usulü ile kütürel mirasa sahip çıkıyor.

Malatya’nın Darende İlçesi Balaban Mahallesinde vatandaşlar imece usulü ile kütürel mirasa sahip çıkıyor.

Darende ilçesinde köy yolunun ve D 300 karayolunun geçtiği Balaban Mahallesinde bulunan kültürel miraslara Muhtar Cemal Çelebi’nin gayretleriyle başlattığı kampanya ile sahip çıkılıyor. İnanç ve Kültür turizmi açısından değer taşıyan cami ve mesire alanın tadilatı mahallelinin imece usulü onarılıyor. Kimi mahalleli çalışmalara katılırken kimileri ise maddi destek sağlıyor. Balaban Mahallesi Muhtarı Cemal Çelebi yaptığı açıklamada “Şeyh Pınarı, tarih boyunca insanlığın hizmetinde kullanılmış, temiz su kaynaklarının yer aldığı, kervanların konakladığı, ibadetlerin yapıldığı çok sayıda misafir tarafından ziyaret edilen bizler için önem taşıyan kutsal bir mekândır. Burayı bakımsız ve atıl durumdan kurtarmak için bir imece kampanyası başlattık. Vatandaşlarımız maddi ve manevi destekte bulunuyorlar. Kumbarasından 100 lira harçlığını veren minikler de var, bizzat çalışan mahalleli de var. Burada yüzülebilecek bir havuz, piknik alanları ve mini bir müze alanı oluşturacağız. Camimizi de bakımsız halden kurtaracağız. Çok kaliteli yüzlerce fidan diktik. 700 metrekare istinat duvarını vatandaşlar olarak bizler yaptık. Burası insanların ferah bir nefes alacağı sosyal bir alana dönüşecek” dedi.

Bu projeyi Balaban Kültür Derneği ve Mahalle Muhtarlığı olarak yapmaya çalıştıklarını belirten Muhtar Çelebi, “Desteğinden dolayı Darende Belediye Başkanı İsa Özkan’ a teşekkür ediyorum. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan bu alana 5 adet kamelya ve park malzemeleri desteği vereceğini belirtti. 2 kamelyamızı teslim aldık, diğerlerini bekliyoruz” diye konuştu.

Kültürel mirasa imece usulü destek
Kültürel mirasa imece usulü destek
Yorumlar 1
MEHMET Nazmi Değirmenci Eğitimci Yazar 03 Temmuz 2020 09:43

Bu haberi içerik olar doğru bulmadığını bilmenizi isterim birilerinin ihmalliği varmış gibi bir algı oluşturmakta bu tümden yanlış bir akarımdır, Lütfen gerçek ve esas olan şudur. Balaban mahallesi Şeyh pınarı tadilat çalışması Balaban muhtarlığının değil Balaban Kültür Derneğinin bir faaliyetidir.öncelille bu yanlış aktarılmış bilgiyi düzeltelim . Balaban Kültür Derneği kuruluş amacına uygun Türkiye ölçeğine dağılmış Balabanlıları bir olmaya beraber yan yana durmaya , buluşturmaya, tarihi ve kültürel değerlerimizi korumaya ayağa kaldırma ya odaklı kurulmuş bir resmi statülü bir sivil toplum kuruluşudur. Bu amaç ve gaye ile Düzenlemiş olduğu Abdurrahman Erzincani sempozyumu, Balaban Kerpic mimarisi sempozyumu , 4000 üzerinde katılımla her yıl düzenlenen Balaban buluşma günleri, Tramp atışları ,Yemek Yarışması, Abdurrahman Erzincani anma merasimleri başlıkları altında büyük etkinlikler düzenlemektedir. Balaban Kültür Derneğinin asıl gayesi bütün ülkeye yayılmış insanımızı kaynaştırmak üç nesli barışık hale getirmek , Bende Balabanda varım Balabanlıyim diyebilmelerini sağlamak silayirahm yapmak gibi manevi bir görevi yerine getirme gayretindedir., bu etkinlikler bu gaye üzere planlanan çok anlamlı etkinliklerdir , biz yaparsak bir hikâyesi olur, hikayesi olanlar unutulmaz , geçmişle geleceği buluşturur kavuşturur. Balaban Şeyh pınarı projesi Balaban muhtarlığı projesi olarak lanse edilmesi her bireyin aklına devlet nerede sorusunu getirebilir ama burada amaç farklı kültürel bir etkinlik , toplumsal kazanım var. bu projede Tabiki Balaban muhtarlığımız her zaman olduğu gibi Balaban Kültür derneğiyle yan yana omuz onuzadır Bu durumda haberde ima edildiği gibi bir ihmal yoktur , bu etkiinlikte diğer etkinliklerde olduğu gibi Hemşerilerimizin maddi manevi hibe katkıları olmuştur, olacaktırda, aynı amaçla kurulmuş derneklere örnek olmalıdır Balaban Kültür derneğini, Balaban insanımız hikayesini yazmıştır, kendimizi ifade edebildiğimiz ölçüde birey ve kurum bütün paydaşlarımızdan az çok destek alınmıştır , bu proje bir kültürel buluşma projesidir, bunu siyaseten farklı mecralara çekmek suretiyle birilerini övmek, birilerini yermek amaçlı kullanılması hiç doğru olmamıştır Biz Balabanlılar herkesle barışık yaşamayı geçmişten geleceğe öğütlemiş bir toplumsal yapı içerisindeyiz , Balaban Kültür Derneğinin bu çalışmalarına emeği geçenlerden Rabbimiz razı olsun deriz , hep siyaset üstü kalmaya devam edeceğiz, çalışanlarla beraber olacağız, herşeyi devletten beklemek bu milletin zaafıdır.

Bakmadan Geçme