Malatya'dan Kısa Kısa...

14 Nisan 2017 Cuma gündemine ait güncel Malatya haber başlıklarına ve detaylarına, tek sayfadan ulaşın...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

- Engelli öğrencilerden el sanatları sergisi

Malatya Mehmet Topsakal Özel Eğitim Uygulama ve iş Uygulama Okulu öğrencileri kendi bireysel becerileri ile yaptıkları el emeği göz nuru eserleri sergilediler.

Öğretmenleri gözetiminde ve yaklaşık bir yılık yoğun bir çalışma sonucu birbirinden değerleri eserler meydana getiren engelli öğrenciler bu eserlerini Malatya Park Alışveriş Merkezinde kurulan sergide sergiledi. AVM misafirlerinin yoğun ilgi gösterdiği sergiyi ziyaret eden Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı sergininin açılışını yaparak öğrencilerden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Tatlı, sergiyi görünce çok mutlu olduğunu kaydederek, öğrencilerle gurur duyduğunu belirtti. Engelli öğrencilerin kendini değerli hissetmesi adına serginin çok anlamlı olduğunu aktaran Tatlı, “Biz özel okulda okuyan bir çocuğumuzun bir düğmesini iliklemesini dahi çok büyük bir gelişme olarak görüyoruz. Şimdi öğrencilerimiz artık resimler yapıyor, ürünler meydana getiriyorlar, bu bizi çok heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, tablodan kokulu taşlara kadar birçok ürünün sergilendiği sergi Pazar gününe kadar açık olacak.


- Nisan Ayı Meclis Toplantısı 2. Birleşimle devam etti

12 Nisan Çarşamba günü başlayan Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, bugün yapılan 2. Birleşimle devam etti.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda saat 15.00’da başlayan Nisan Ayı Meclis Toplantısının 2. Birleşimine Meclis Başkan Vekili Hasan Göğüs başkanlık etti. Büyükşehir Meclisi, toplantıda çok önemli bir karar aldı. Toplantıda, geçtiğimiz hafta Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında Belediye ve Sağlık Müdürlüğünün arsa ihtiyaçlarının takas yolu ile karşılanması amacıyla Yeşiltepe’deki Asker Hastanesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanındaki arsanın devrine ilişkin imzalanan protokol gereği arsaların devri için Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a meclis tarafından yetki verildi. Meclis toplantısında ayrıca gündemde bulunan Akçadağ İlçesi Çatyol Mahallesindeki Büyükşehir Belediyesine ait fırının ihale yoluyla 5 yıllığına kiraya verilmesi ile MASKİ tarafından muhtelif yerlerde içme suyu amaçlı sondaj kuyusu açılması için kredi kullanımı konusunda Başkan Çakır’a yetki verilmesi de kabul edildi.

Büyükşehir Meclisi, gündemde bulunan imar maddelerini de görüşerek karara bağladı. Gündemde bulunan maddelerin birçoğu karara bağlanırken bir kısmı da ilgili komisyonlara gönderildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısının 3. Birleşimini 18 Nisan Salı günü saat 14.00’da yapacak.


- Malatya Otizm ve Görme Engelliler Spor Kulübü dernek binası hizmete girdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Yeşilyurt Belediyesi tarafından Down Sendromlular, Malatya Otizm ile Görme Engelli Spor Kulübüne tahsis edilen yeni hizmet binalarında incelemelerde bulundu.

Down Sendromlu, Malatya Otizm ile Görme Engelli Spor Kulübü hizmet binalarının faaliyete geçmesinden dolayı düzenlenen inceleme ziyaretine Öznur Çalık’ın yanı sıra Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammed Emin Yalçınkaya’da katıldı. Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’a Yeşilyurt İlçesinde engelli vatandaşlara yönelik sürdürülen hizmetler ve yatırımlar hakkında detaylı bilgiler aktardı. Yeşilyurt Belediyesinin engelli ve dezavantajlı gruplara yönelik nitelikli ve kalıcı hizmetler üretmeye ayrıcalık gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Polat, “Bizim tek hedefimiz; engelli çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onların da eşit haklarla yaşadığı, eşit koşullarda eğitim aldıkları mekanlar oluşturmaktır. Yeter ki engelli kardeşlerimizi anlamak için empati yapalım, anlamaya çalışalım, onlara karşı biraz daha fazla duyarlı davranalım ve farklılıklarının farkında olalım” diye konuştu.

Faaliyete geçen yeni hizmet binalarında down sendromlu, otizmli ve görme engelli çocuklara yönelik eğitim faaliyetlerinin düzenleneceğini belirten Polat, “Engelli çocuklarımızın her biri bizim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Engelli bireylerin gönülleri çok geniştir, sevgileri saf ve gerçektir. Bu değerli yavrularımızın sosyalleşmeleri, eğitim almaları ve diğer etkinliklerden yararlanmaları için bir nebze de olsa faydamız olduysa ne mutlu bize. Çocuklarımıza ev ortamından çıkartıp farklı bir mekanda çevreyle, toplumla buluşmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.


- TİMAV Malatya Şubesi referandum kararını açıkladı

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Malatya Şubesi, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda evet oyu kullanacaklarını açıkladı.

Dernek binasında basın toplantısı düzenleyen TİMAV Malatya Şube Başkanı Mehmet Demirbaş ve yönetim kurulu üyeleri Pazar günü yapılacak olan referandum ile ilgili değerlendirmelerde bulundular.

Milletin, iradesine ipotek koyan tüm bu oligarşik vesayete dur demek için 15 Temmuz’da ortaya koyduğu güçlü tavrı 16 Nisan referandumunda taçlandıracağını belirten Şube Başkanı Demirbaş, “TİMAV Malatya Şubesi olarak, 15 Temmuz’da işgalci ve terörist darbe girişimine hayır diyerek dünyanın mazlum, mağdur, sömürülen ve geri bırakılmış halklarına nasıl örnek olduysak, 16 Nisan referandumunda da bağımsızlığımız için, dünyaya umut olmak için ‘Evet’ diyoruz” ifadelerine yer verdi.

16 Nisan’ın bir sonuç değil yeniden yükselişe güçlü bir başlangıç ve sıçrama noktası olduğunu ifade eden Demirbaş, "Anayasanın değişecek olan 18 maddesinin her birinin detayı ayrı ayrı incelendiğinde daha güçlü bir demokrasi, daha hızlı ve işlevsel bir hükumet, daha genç ve dinamik bir meclis, daha güçlü ve 2023, 2071 hedeflerine hızla, emin adımlarla ilerleyen bir Türkiye görülecektir. Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Malatya Şubesi olarak, millet devlet kaynaşmasının daha da güçlenmesi, güçlü bir hükumet ve meclis ile millet iradesinin tecelli etmesi, istikrar, güven ortamı, maddi ve manevi refahın daha da hızlanması, her türlü şer odaklarının inlerinde boğulması, millete hizmet ekseninde dinç ve dinamik kadroların daha da artması, oligarşik yapıların tarihin çöplüğünde yerini alması için ‘evet’ diyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?