Malatya'ya 10 ay Van'a 5 yıl!

Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri ile Gaziantep'in Nurdağı ve Islahiye ilçelerini kapsayan Mücbir Sebep Hali Süresinin sona ermesine 3 gün kaldı. 2011 yılında Van depreminden sonra bu süre 5 yıldı!

Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri ile Gaziantep’in Nurdağı ve Islahiye ilçelerini kapsayan Mücbir Sebep Hali Süresinin sona ermesine 3 gün kaldı. 2011 yılında Van depreminden sonra bu süre 5 yıldı!

Sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda hükümet kanadından herhangi bir açıklama yapılmadı.
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, sürenin uzatılmasının elzem olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

HERHANGİ BİR TOPARLANMA EMARESİ YOKKEN
“6 Şubat depremlerinin üzerinden yaklaşış 10 ay geçti ama ekonomik ve sosyal etkisi hala devam ediyor. Malatya’da 27 bin 500 işyeri yıkık veya ağır hasarlı. Odamıza kayıtlı 10 bin 600 üyemizin yüzde 80’i depremden zarar gördü. Şehrin ticareti adeta 21 metrekarelik konteynerlerde yürütülmeye çalışılıyor. Siftah dahi yapamadan günü kapatan esnafımız var. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin depremin ekonomik enkazından çıkması imkânsız halde. Yıkımlar devam ederken, herhangi bir toparlanma emaresi yokken mücbir sebep hali sürenin sona ermesi sorunların daha da büyümesine neden olur.”

EN AZ 1 YIL DAHA UZATILMALI
“Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından uygulanan, mücbir sebep hali süresi 30 Kasım 2023 tarihinde sona erecek. Depremden büyük yara alan üyelerimiz hala toparlanamadı. Üyelerimizin yoğun bir şekilde sürenin uzatılması konusunda talebi var. Mücbir sebep süresinin sona ermesiyle ortaya çıkacak vergi yükünün altından kalkılması çok zor. Malatya’da hiçbir esnaf, ticari varlığını 6 Şubat öncesine getiremedi. Ticari hayat normalleşmeden mücbir sebep halinin kaldırılması sorunları azaltmaz aksine artırır. Bu nedenle mücbir sebep süresinin en az 1 yıl daha uzatılmasını talep ediyoruz. Talep yazımızı hazırlayarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderdik. Sürecin takipçisi olacağız.”

VAN’DA 5 YIL SÜRMÜŞTÜ
“Önümüzde Van örneği var. 2011 yılında Van’da meydana gelen deprem sonrası devletimiz 5 yıl mücbir sebep ilan etmişti. 6 Şubat’ta yaşadığımız depremler 11 ilimizi etkiledi ve 4 ilde etkisi yıllarca sürecek. Ticaretin daha hızlı toparlanabilmesi için mücbir sebep süresinin uzatılması büyük önem arz etmektedir.”

Bakmadan Geçme