Malatya'ya anlamlı ödül

Türkiye'nin saygın yayıncı kuruluşu Malatya'da yıllardır faaliyet gösteren Fidan Kitabevi'ne ödül verdi.

Türkiye’nin saygın yayıncı kuruluşu Malatya’da yıllardır faaliyet gösteren Fidan Kitabevi’ne ödül verdi.

1995'ten beri her sene, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri bu yılki sahipleriyle buluştu. 12 Nisan Çarşamba günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta düzenlenen törende yayınevi kategorisinde Günışığı Kitaplığı, yazar kategorisinde PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası ödüle değer görülürken Kitabevi Emek Ödülü Malatya’da hizmet veren Fidan Kitabevi’ne verildi. 

'GELECEK KUŞAKLAR İÇİN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ...'
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk açılış konuşmasında yayıncılığımızın mücadele ettiği temel sorunların başında düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki engellerle birlikte yayınlama özgürlüğü önündeki yasaklar, yasal zorluklar ve baskıların geldiğini söyledi. Kocatürk konuşmasında sansürün yaşamın her alanına yayılması, derinleşmesinin tehlikesine dikkat çekti.

Törende yayınevi kategorisinde ödülü alan Günışığı Kitaplığı’nın Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal "Biz, düşünce, ifade ve yayımlama özgürlüğüne gönülden bağlıyız. Her yaştan insanın okurluk haklarını, kitaplara erişme, okuma ya da okumama özgürlüklerini her koşulda savunuyoruz. Kitaplarımızı sevinçle, gururla yayımlamayı sürdürüyoruz. Günışığı Kitaplığı’nın beslendiği kaynak, sanata, bilime, yaratıcı akla, edebiyata, şiire, felsefeye duyduğu hayranlıktır. Bizim verdiğimiz, gelecek kuşaklar için özgürlük mücadelesidir. Barışçıl, adil, eşit, huzurlu bir dünya için önce kendimize sonra tüm topluma verdiğimiz söz budur” diye konuştu.

'DAYANIŞMANIN GÜCÜNE İNANIYORUZ'
Yazar kategorisindeki ödül; düşünce, ifade ve yazma özgürlüğünün savunucuları PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası’na verildi. PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral plaketini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Volkan Aslan’ın elinden aldı. Oral, konuşmasında "Evet acı çekiyoruz ama mücadeleden de vazgeçmiyoruz.Korkmuyoruz. Mücadeleyi sürdürdükçe korkmuyoruz. Mücadeleyi sürdürdüğümüz için korkmuyoruz. Yaşama sevincini yok etmeye yönelik her haksızlığa, her baskıya, her şiddete göğüs gererek,işimizi en iyi biçimde yapmaya çalıştığımız sürece yalnız olmadığımızı biliyoruz. Çünkü dayanışmanın gücünü de gördük, bu güce inanıyoruz” diyerek düşünce ve ifade özgürlüğünün önemini vurguladı.

Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Adnan Özyalçıner plaketini geçtiğimiz yıl verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü ödülünün sahibi yazar Gülşen İşeri’nin elinden aldı. Özyalçıner sansür karşısında yürütülen mücadelenin önemine değinerek "Gelecek güzel günler kitabın, düşüncenin, insanın özgürleşip çoğalacağı günler olacaktır" dedi.

FİDAN KİTABEVİ: "ŞU AN YERTSİZ VE YURTSUSUZ" 
Yıllardır mesleğini inatla sürdüren bağımsız bir kitapçıya verilen Kitabevi Emek Ödülü ise bu yıl Malatya’da faaliyet gösteren Fidan Kitabevi’ne verildi. Fidan Kitabevi adına ödülü, Türkiye Yayıncılar Birliği Eski İkinci Başkanı Fahri Aral, kitabevinin kurucusu Abdullah Polat’a takdim etti. Kitabevinin kuruluşu hakkında bilgi veren Polat “Kurulduğumuz günden beri hiçbir zaman kitapta ayrımcılık yapmadık, yapmayacağız. Malatya’da kitap okurlarının, yazarların buluştuğu bir nokta haline geldik. Ama depremde kitabevimiz yıkıldı. Şu an yersiz ve yurtsuzuz ama biz sonuna kadar kitaba olan saygımızı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bakmadan Geçme