Malatya'da 'Altını Getir Tahvili Götür' Dönemi 16 Ekim'de başlıyor

Ziraat Bankası Elazığ Bölge Yöneticisi Oktay Karademir, Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracının Malatya'da 16 Ekim'de başlayacağını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Ziraat Bankası Elazığ Bölge Yöneticisi Oktay Karademir, Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracının Malatya’da 16 Ekim’de başlayacağını söyledi.

Ziraat Bankası Elazığ Bölge Yöneticisi Oktay Karademir, yastık altında atıl vaziyette bekleyen ve 2 bin 200 tonu bulduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ziraat Bankası olarak yastık altında duran altınları ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını belirten Karademir,”Hazine Müsteşarlığının altınlar karşılığında altın tahvili altına dayalı kira sertifikası şeklinde iki tane ürünü var. Altın tahvili getirilerini faiz olarak almak isteyen müşterilere yönelik diğeri ise faiz getirisi elde etmek istemeyen, yatırımcısına altı ayda bir kira getirisi sağlayacak olan faizsiz tahviller şeklinde. Burada avantajlı olan kısım tahvil ve kira gelirinde herhangi bir stopaj oranının uygulanmayacak olması. Yine bir diğer avantajı saklama kolaylığı. İnsanlar bunu fiziki olarak saklayamayabilirler ama devlet güvencesiyle artık saklayabilecekler” ifadelerini kullandı. 16-20 Ekim tarihleri arasında Malatya’da taleplerin toplanacağını belirten Karademir, "Senetler, talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak olup yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 getiri sağlayacaktır. Getiriler yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecektir. Vatandaşlarımız yastık altında duran altınlarını ziraat bankasına getirerek ekonomiye destek olabilirler” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?