Modern Prefabrik Evler Betonarmenin Tahtını Sallıyor

Hızlı üretim ve yerinde inşa süreçlerine ihtiyaç duymadan hızlı kurulum gibi öne çıkan önemli avantajlarıyla prefabrik evler klasik betonarme yapıların tahtını sallıyor.

Hızlı üretim ve yerinde inşa süreçlerine ihtiyaç duymadan hızlı kurulum gibi öne çıkan önemli avantajlarıyla prefabrik evler klasik betonarme yapıların tahtını sallıyor. Prefabrik yapı sektöründe üretilen modern prefabrik evlere yeni nesil teknolojilerin kullanımıyla yeni üstünlükler de eklendi. Günümüzde hazır konutlar çok daha uzun ömürlü ve çok daha güvenli sistemle üretiliyor. Yalıtım performansıyla da iklimlendirme enerji giderlerinden tasarrufla kazandıran önemli bir avantaja daha sahip. Yapı modeli o kadar gelişti ki prefabrik villa modelindeki konutlar en çok tercih edilenler sıralamasında hak ettiği yeri şimdiden almaya başladı bile.

 

 

Klasik betonarme konut üretimindeki uzun inşa süreçleri prefabrik modelinde tamamen geride bırakılmış durumda. Modern prefabrik evler yeni nesil teknolojilerin kullanıldığı üretim tesislerinde üretilir. Evlerin ön üretimi tüm malzemeleriyle tamamen modern teknolojili bu tesislerde yapılıyor. Üretim öncesi hazır konutların tasarımı özel yazılım programların kullanımıyla uzmanlarca projelendiriliyor. Henüz tasarım aşamasında prefabrik evin yapı güvenliği statik hesaplamaları, elektrik ve su tesisat projeleri de bu özel programda tamamlanıyor. Üretim öncesi test ve kontrollere tabi tutulan prefabrik ev modern makine hattında bilgisayar desteğiyle üretiliyor. Modern üretimde kaynak gibi geleneksel uygulamalar tamamen geride bırakılmış durumda. Taşıyıcı çelik direkler başta olmak üzere çatı altı çelik malzemelere kadar tüm şekillendirme, kesim ve cıvata delikleri makine hattında el değmeden gerçekleştiriliyor.

 

Ana taşıyıcılardan kapı ve pencereye, elektrik tesisatından sıhhi ve atık tesisatlarına kadar fabrikada hazırlanan modern prefabrik ev kurulum yapılmak üzere kullanım yerine sevk ediliyor. Araçtan profesyonel kurulum ekibince indirilen ev malzemeleri kısa zamanda montajlanarak günler içerisinde oturuma hazır hale getiriliyor.