MÜSİAD Başkanı Kalın, Sudan gezisini değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalın ve beraberlerindeki, 15 iş adamı heyeti Sudan ı ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)Malatya Şube Başkanı Hüseyin Kalın ve beraberlerindeki, 15 iş adamı heyeti Sudan ı ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulundu.

Sudan gezisini değerlendiren MÜSİAD Malatya Başkanı Hüseyin Kalın 2 ülke arasındaki ilişkiler açısından çok faydalı olduğunu söyledi. Kalın,”9- 13 Mart arasında 15 işadamı ile beraber Sudana gittik ve bazı temaslardan bulunduk. Bunların başında hayvancılık, ziraat ve madencilik sektöründe arkadaşlarımızın orada yatırım yapma niyetleri var” şeklinde konuştu. Bazı resmi ziyaretlerde de bulunduklarını ifade eden Kalın ,”Bunların başın da bizleri kendi evinde konuk eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı İbrahim Senusi vardı kendileri bize çok yakın ve alaka gösterdiler yapılacak olan yatırımlar konusunda bize her türlü desteği vereceğini açıkladı. Daha sonra Sudan kalkınma bakanlığın ziyaret ettik orada da Sudana yatırımla ilgili bize bir brifing verdi. Daha sonra büyük elçiliğimizi ziyaret ettik, buradan Sudanla ilgili bazı bilgiler aldık. İki kardeş ülkenin aslında birbirinde istifadesi ve yardımlaşması lazım, biz oraya giderken, ne satabiliriz, gelirken ne alabiliriz bir düşünce ile gitmiştik. Bu ziyarette anladığımız şu ki Sudan kardeş bir ülke bu güne kadar batının orayı sömürmesi neticesinde beyaz adamlara yaklaşımları farklı ama kardeş olarak gördükleri Türkiye Cumhuriyetine ve cumhurbaşkanımızın da nezdinde ki itibarına baktığımızda Türkiye’ye ve Türk iş adamlarına farklı bir yaklaşımlarını gördük” diye konuştu.

Bakmadan Geçme