• Haberler
  • Malatya
  • Sami Payza'dan Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılmasına tepki

Sami Payza'dan Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılmasına tepki

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sami Payza, Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Payza, Mescid-i Aksa’nın hatibi İkrime Sabri’nin saldırıya uğradığını ve Mescid-i Aksa’nın avlusunda üç Filistinli gencin işgalci İsrail askerleri tarafından kurşun yağmuruna tutularak şehit edildiğini, hatırlatarak, Mescid-i Aksa’nın ibadete kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Payza, "1967 yılından beri defalarca Mescid-i Aksa’da kan döken, namaz kılınmasını engelleyen, belli bir yaş aralığındaki Filistinlileri Mescid-i Aksa’ya sokmayan, kirli postallarıyla mescidi kirleten siyonist rejim, mescidi tamamen ibadete kapatmak için kirli planlar yürütüyor. İslam’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya yönelik müdahale ve işgaller, Müslümanların bu mabette ibadet etme özgürlüklerinin kısıtlanması, mescidin zamansal ve mekansal taksimi planları hem temel insan haklarını, din ve vicdan özgürlüğünü hiçe saymak hem de insanlığın ortak kazanımları arasında yer alan mabet masumiyetini açıkça ihlal etmektir. Mescid-i Aksa’ya yönelik yapılan saldırılar tüm Müslümanlara yöneliktir. Dünyadaki hiçbir Müslüman Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırı girişimini asla kabul etmez ve etmeyecektir. Mescid-i Aksa, tıpkı Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi gibi bütün Müslümanların mukaddes ve ortak değeridir. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıları, yasaklama ve kısıtlamaları, Kudüslüler üzerindeki işkence ve zulüm yapan katil devlet İsrail’i kınıyor ve lanetliyorum. Tüm Müslüman ülkelerini Kudüs konusunda birlikte hareket etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Bakmadan Geçme