Siyer Derslerinin üçüncüsü yapıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Medine Dönemi Siyer Derslerinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Dersi veren Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Mescidin Kurulması konusunu anlattı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından düzenlenen Medine Dönemi Siyer Derslerinin üçüncüsü gerçekleştirildi. Dersi veren Prof. Dr. Mustafa Ağırman, “Mescidin Kurulması” konusunu anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Konferans Salonunda gerçekleştirilen derse kalabalık dinleyici grubu katıldı. Prof. Dr. Mustafa Ağırman katılımcılara, Hz. Peygamber’in (S.A.V) Medine’ye Hicretiyle birlikte yaptırdığı Mescid hakkında bilgiler verdi. Hz. Peygamber’in Medine’ye girişi sonrası Mescid yerinin belirlendiğinin kaydeden Prof. Ağırman, “Sahabeden Ebu Eyyüp El-Ensari’nin sözkonusu yere evi en yakın olanın kendisi olduğunu ifade edip Peygamberimizi evine davet etti. Peygamberimiz, Mescid inşa edilene kadar Ebu Eyyüp El-Ensari’nin evinde misafir oldu. Peygamberimiz öncelikle Mescid arazisinin kime ait olduğunu sordu ve sahiplerinin iki yetim çocuk olduğunu öğrenmesiyle onları davet edip araziyi satın almak için görüştü. İki erkek yetim çocuk, araziyi bağışlamak istiyorlar ancak Peygamberimiz kabul etmiyor. Fiyatını soruyor, söylemiyorlar. Bunun üzerine, Medine ileri gelenlerine yani aslında bilirkişilere arazinin değerini soruyor. Onlar da arazinin değerli bir arazi olduğunu ve yaklaşık değer aralığını söylüyorlar. Peygamber Efendimiz, o bedeli yetimlere takdim ederek araziyi satın alıyor. Ve burada Mescidin inşasına başlanıyor. Mescidin yapımında Sahabenin karşı çıkmasına rağmen bizzat kendisi de çalışıyor. Kerpiç döküp, duvarlarını inşa ediyorlar. Efendimiz, Sahabeye ‘Allah için üzerim tozlanmasın mı?’ diyor. Bunun üzerine Sahabe, tamam diyor. Mescidde ilim ehli için Suffa bölümü bulunuyor. Yine Mescide bitişik olarak oda yapılarak Efendimiz ailesiyle orada yaşıyor” ifadelerini kullandı. Prof. Ağırman, Medine Mescidinin fonksiyonunu da işaret ederek İslam medeniyetinde Mescidin üstlendiği misyonu anlattı. Ağırman, Hz. Peygamber’in son günlerindeki hastalığına kadar namazları devamlı olarak Mescidde kıldırdığını belirterek hastalığında da güç getirebildiği birkaç vakitte Mescidde Hz. Ebubekir’in imamlığında namaza durduğunu kaydetti. İslam değerlerinin yaşanmasının önemi üzerinde duran Ağırman, Hz. Peygamber’in örnekliğinin günümüze taşınması vurgusunda bulundu.

Dördüncü ders, 28 Ekim Cumartesi günü

Öte yandan, Medine Dönemi 4’ncü dersi, 28 Ekim Cumartesi günü saat 19.30’da aynı yerde Doç. Dr. Mustafa Hizmetli’nin anlatacağı “Pazarın Kuruluşu ve İslam İktisadi Hayatındaki Yeri” konusuyla gerçekleştirilecek.

15 günlük periyotlarla toplam 19 programdan oluşan derslere tüm vatandaşların davetli olduğu belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?