Söğütlü Camii yerinde yapılacakmış!

Yıkıldı, kaydırıldı, kaldırıldı şimdi ise yerinde yapılacakmış!

6 Şubat depremlerinden sonra ağır hasar alıp yıkılan Söğütlü Camii, önce kaydırılmak istendi. Sonra Emekliler Parkı’na yapılmak istendi. Daha sonra Bakan Özhaseki’nin Malatya’ya gelişi ile ortaya çıkan yeni planda hiç yapılmayacağı öğrenildi. Eğer tekrar plan değişmezse şimdi yerinde yapılacakmış!

AK Parti Malatya milletvekili Abdurrahman Babacan, Söğütlü Camii’nin yerinde düz ayak zeminde yapılacağını, altında pasaj ya da dükkan olmayacağını, hacim ve kapasite olarak eskisinden daha büyük olacağını belirtti.

Ayrıca, caminin çevresinde bulunan esnafların ise zarara uğratılmayacağı açıklamasında bulundu.

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır tahribatın oluştuğu illerden Malatya'da on binlerce konut ve işyeri gibi 990 cami ve 220 Kur'an kursundan 48'i yıkılmış 222'si de ağır ve orta hasar almıştı.

Bu camilerden biri olan ve kent merkezinde bulunan Söğütlü Camii de ağır hasar alması nedeniyle yıktırıldı.

Yeni yapılan çarşı projesinde Caminin yer almadığını belirten Malatya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, "Camilerimize Dokunmayın" sloganıyla basın açıklaması düzenlemişti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ak Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki tarafından 3 Mayıs Cuma günü Malatya’da son plan onaylandı. Söğütlü Camii yerinde yapılacak. Düz ayak zeminde olacak, altında pasaj ya da dükkan olmayacak, hacim ve kapasite olarak eskisinden daha büyük olacak. Çarşı merkez planını da yapan mimarımız Cami için güzel bir mimari tasarım yaptı. Kıymetli iş insanımız Bayram Kızılaslan Bey de Yeni Cami ile birlikte finansmanını üstlendi. Söğütlü Camii etrafındaki esnafımız da ticari ve mülkiyet çıkarları bakımından zarara uğratılmayacak. Yine merkezde aynı konumda, şerefiyeler de korunarak bir düzenlemeye gidilecek. Bu konuyla alakalı son nokta böylece konmuş oldu. Hayırlı olsun."

Yorumlar 2
ahmet 13 Mayıs 2024 10:23

Zübükzade filminde olduğu gibi. Din iman olmadan kuru bilgi neye zarar. Bozguncu :))

Vatandaş 07 Mayıs 2024 04:25

Sögütlü cami depremden önce altı dükkanları ile kira geliri yüksek olan bir cami idi duyduğum 170 milyon TL gibi bir paralarının olduğu ve caminin yeniden yıkılıp yapılacak güçlerinin olduğu idi bu para nerede kimde şu an niye hayır sever iş insanına yaptırılıyor hayır sever iş insanı doğru yönlendirilip depremde konut ihtiyacı olan fakir fukaraya konut yaptırıp bağışlaması daha güzel olmazmıydı ,araştıralım bu bahsi geçen para nerede,bu politikacılarla memleket arpa boyu yol almaz.

Bakmadan Geçme