• Haberler
  • Malatya
  • STK'lardan Mescid-i Aksanın ibadete kapatılmasına tepki

STK'lardan Mescid-i Aksanın ibadete kapatılmasına tepki

Malatya'da 50'ye yakın Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi, Ortak Değerler Platformu adı altında basın açıklaması düzenleyerek, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatmasına tepki gösterdi.

Malatya’da 50’ye yakın Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi, Ortak Değerler Platformu adı altında basın açıklaması düzenleyerek, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasına tepki gösterdi.

STK temsilcileri adına ortak açıklamayı okuyan Memur-Sen Malatya İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, Mescid’İ Aksa’nın ibadete kapatılmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek “İsrail, Mescid-i Aksa’yı ibadete kapattı. Ardından da, Mescid-i Aksa’nın giriş kapılarına metal arama detektörleri yerleştirdi. Terör devleti İsrail’in Mescid-i Aksayı ibadete kapatmasını ve orada ibadeti yasaklamasını, sonra da metal detektörleri kapılara yerleştirmesini, büyük bir aymazlık ve sorumsuzluk olarak değerlendiriyoruz. İsrail, Filistin topraklarında her gün yeni yerleşim birimleri açarak, işgalciliğini sürekli hatırlatmakta ve bu bölgede her zaman barışın değil savaşın, iyiliğin değil kötülüğün tarafı olmayı tercih ettiğini ve bu son yaptıklarıyla da böyle olmaya devam edeceğini açıkça ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

"Darbe ve savaşların kimin işine yaradığı netlik kazandı"

İsrail’in Müslümanlara zulüm uyguladığını belirten Yıldırım, “Özellikle son zamanlarda başta Mısır, Suriye, Irak ve Yemen olmak üzere Müslümanların maruz kaldığı darbeler ve savaşlar nedeniyle yaşadıkları zafiyet ve dağınıklıktan cesaret alan küstah İsrail, bu tavır ve tutumlarıyla Filistinlileri sürekli olarak kışkırtmakta ve ümmetin sabrını zorlamaktadır. Böylece İslam Dünyasında son dönemlerde vuku bulan darbe ve savaşların kimin işine yaradığı, kimler tarafından gerçekleştiği ve emperyalistler tarafından neden desteklendiği de açıklık kazanmaktadır. İsrail’in tüm saldırganlıklarına, hukuk ve sınır tanımazlığına gizli veya açık destek veren, Birleşmiş Milletler, NATO, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya’nın İslam Dünyasında gerçekleşen darbeleri, terör örgütlerini neden destekledikleri veya savaş ve çatışmaları durdurmak yerine devam ettirmekten yana davrandıkları da anlaşılmış olmaktadır. Hatta batılı ülkeler, sözde bazı İslam ülkelerini kullanarak, neden Katar gibi problem olmayan ülkeleri ve bulundukları bölgeleri de problemli hale getirmeye çalıştıkları, neden terör örgütlerini silahlandırdıkları netlik kazanmaktadır. Bizler, Orta Doğu’nun mazlum Müslüman halkları ve Ortak Değerler Platformu olarak tüm dünyaya şunu haykırmak istiyoruz: Hangi bahaneyle olursa olsun, İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’nın işgali asla kabul edilemez. İsrail’in bu saldırganlıkları ve hukuk tanımazlığı kesinlikle geleceğine olumlu katkıda bulunmayacaktır. Biz Ortak Değerler Platformu olarak, Şehid olmuş kardeşlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken, mübarek kılınmış topraklarda, mübarek kılınmış bir şehirde ve mübarek kılınmış bir mabette küstah İsrail’in silahlı unsurlarının kanlı ve pis postalları ile dolaşmasını, Filistinli kardeşlerimize saldırmasını nefretle kınıyoruz” diye konuştu.

Bakmadan Geçme