TEOG Sınavı Ne Zaman?

2016 - 2017 eğitim öğretim yılı içinde yapılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen TEOG sınavı ne zaman? Lise eğitimine devam edecek öğrenciler için TEOG sınavı Nisan'ın kaçında? İşte cevaplar ve detaylı bilgiler...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

2017 yılı sınav uygulama takvimine göre, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı TEOG kapsamında düzenlenecek ikinci dönem merkezi ortak sınavları 26-27 Nisan 2017'de, mazeret sınavının ise 20-21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Ortak Sınavlar 1. Gün Oturumu: 1. gün oturumundaki dersler, başlama saatleri, soru sayısı ve süreleri:

09.00 Türkçe 20 soru 40 dakika
10.10 Matematik 20 soru 40 dakika
11.20 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 20 soru 40 dakika

Ortak Sınavlar 2. Gün Oturumu: 2. gün oturumundaki dersler, başlama saatleri, soru sayısı ve süreleri:

09.00 Fen Bilimleri 20 soru 40 dakika
10.10 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 20 soru 40 dakika
11.20 Yabancı dil 20 soru 40 dakika

TEOG SINAVI ÖNCESİ ÖĞRENCİLERE KRİTİK ÖNERİLERİ

Sınav sonucuna değil, sorulara odaklanın.

Bazen öğrenciler sınavın sonucunu düşünmekten sınava odaklanamıyor. Bu nedenle ailelerin çocuğu sonuca değil, soru çözmeye teşvik etmesi başarıya daha çok katkı sağlıyor. Öğrenciye özgüven artırıcı konuşmalar yapılması ve gerçekçi olarak eksiklerin üzerine gidilmesi önemlidir.

Her testten 20 soru var, yanlış doğruyu götürmez

Özgüvenin az olması sınava negatif etki yapabilir ancak özgüvenin çok yüksek olması da bazen sınav sonuçlarını olumsuz etkiler.

TEOG sınavları zamanlama olarak diğer seçme ve yerleştirme sınavlarına oranla daha geniş bir süreye sahip sınavlardır. Her test 20 tane soru sorar, 40 dakika verir ve yanlış doğruyu götürmez. Bu 20 sorunun hepsiyle uğraşmak, sonuna kadar hepsini yapmak önemlidir. Matematik ve Fen ve Teknoloji testlerinde sınavı bitirdikten sonra soru kâğıdının üzerinden çözümlerini silip bastan tekrar çözmek, bulunan çözümleri yerine koyarak kontrol etmek hataların önüne geçmek için iyi bir yoldur. Türkçe ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavlarında soruları tane tane okuyup sorunun kendi bütünlüğü içinde değerlendirip yapılması çok önemlidir. Özellikle paragraf ve metin verilen sorularda soruyu paragrafa göre cevaplamak gerekir.

Bilmediğin soruyu boş bırakma, en oluru işaretlenmeli

Çocuğun kendi kendini “ben bu sınavı başarırım” diye motive etmesinin sonuçları pozitif anlamda bir adım  daha ileri götürür.

TEOG gibi yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda çocuğun bilmediği soruyu boş bırakmaması gerekir.  Ancak cevap verirken en olurunu bulmaya çalışıp onun üzerinden işaretleme yapması önemlidir.

TEOG SINAV SONUÇLARI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır. Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucuyla okutulacaktır.

Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; 

[ (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100 ] formülü ile hesaplanacaktır.

8. sınıfta her dönem için uygulanan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır.

Soru iptali olması durumunda, ilgili soru o ders sınavına katılan bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecektir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?