TMO niye fiyat açıklamıyor?

Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısı da geçen yıl ilk kez alımlara başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin bu yılki alım fiyatlarını Ağustos'da açıklaması gerektiğini dile getiren Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, kayısı da yakalanan fiyat istikrarının korunması gerektiğini söyledi.

Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısı da geçen yıl ilk kez alımlara başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin bu yılki alım fiyatlarını Ağustos’da açıklaması gerektiğini dile getiren Yeniden Refah Partisi Malatya İl Başkanı Bilal Yıldırım, kayısı da yakalanan fiyat istikrarının korunması gerektiğini söyledi.

100’ün üzerinde ülkeye ihracatı ile kent ekonomisine ciddi katkı sağlayan ve binlerce üreticinin ekmek kapısı olan kayısı da son dönemlerde iyi bir istikrar yaşandığına dikkat çeken Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Bilal Yıldırım, “Kayısımız dünya piyasasında en güzel dönemlerini yaşıyor. Kayısı şu anda ihracat rekorlarına doğru gidiyor. Bahçedeki kayısı bu sene çok güzel alıcı buluyor. Bu güzel havada, kayısı piyasası ivme yakalamışken bu istikrara TMO'nun Ekim ayında değil de Ağustos ayı başında alım fiyatlarını açıklaması kayısıya ve kayısı üreticisine önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.” dedi.

“TMO'nun fiyatları açıklamaması için önünde hiçbir engel yok”

Geçtiğimiz sezon Lisanslı Depo’nun henüz faaliyete geçmemiş olması nedeniyle TMO’nun alım garantisi veremediğini de anımsatan Yıldırım, bu nedenle fiyatlarında Ekim ayında açıklanmak zorunda kaldığını söyledi. Ancak Lisanslı Deponun şuan faaliyette olduğunu ifade eden Yıldırım, “TMO'nun fiyatları açıklamaması için önünde hiçbir engel yok. Kayısı üreticileri hasatlarını Temmuz ayı sonuna doğru bitirmiş olacak. Elde ettikleri mahsulün fiyatları Ekim ayında açıklanırsa eğer çiftçimiz işçi parası, acil ihtiyaçlarını veya diğer ihtiyaçlarını karşılamak noktasında sıkıntı çekebilirler. Bu sebeple, bütün şartlar hazırken TMO fiyatları en geç Ağustos’un başında açıklaması faydalı olacaktır. Çiftçimiz zarar edip etmeme ikileminde kalmayacak ve gönül rahatlığıyla ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir” ifadelerine yer verdi.

“TMO alım fiyatlarını açıklamada acele etmeli”

Malatya kayısısının değerinin artması ve çiftçilerin emeğinin hakkını fazlasıyla alması adına Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatlarını açıklama noktasında acele etmesi gerektiğini ifade eden İl Başkanı Yıldırım, “Bu konu hakkında başta iktidar partisi milletvekilleri, belediye başkanları ve tüm siyasi partilerin temsilcilerinin bu konuya hassasiyet göstermesi kayısı ve kayısı üreticileri için faydalı olacaktır” dedi.
Yeniden Refah Partisi olarak kayısıda yakalanan bu güzel istikrarın ve olumlu havanın devam etmesini istediklerini dile getiren Yıldırım, “Bu güzel ve olumlu havanın devam etmesi TMO'nun Kayısı taban fiyatlarını alım garantili olarak Ağustos ayının başında açıklamasıyla olur. Hem Kayısımız hem de üreticilerimiz için hayırlı olur. Malatya hepimizin, kayısı bütün Malatya'nın ortak değeridir” diye konuştu.

Bakmadan Geçme