Tüm dünya duydu ama TMO duymadı!

Ağbaba, Malatya'da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen tüm dünyanın bunu duyduğunu ama TMO'nun duymadığını ifade etti.

Ağbaba, Malatya’da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen tüm dünyanın bunu duyduğunu ama TMO’nun duymadığını ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Akçadağ Ziraat Odasını ziyaret ederek, Malatya’da kayısı üreticilerinin sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aağbaba  “Malatya’da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen, Malatya’nın sesini bütün bir dünya duydu bir tek TMO duymadı. Enkaz altında kalan kayısıların alımını belediyelerimiz üstlendi’’ dedi.

Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Mehmet İnan: Kayısıda alan bazlı destek verilmeli
İnan, “Bizim istediğimiz alan bazlı destektir. Dönüm başına ücret verilmesidir. Malatya’nın genelinde bunun uygulanmasını istiyoruz. Şimdiye kadar bunu hiç kimse vaat etmedi. Malatya için bu gereklidir. Çünkü kayısı yandığında başka destek yok ama alan bazlı destek olduğunda en azından üretici mazotunu, gübresini ve diğer masraflarını karşılamış olur” dedi.

TMO ile ilgili de konuşan İnan, “2021yılında bir alım yapıldı ama bu yıl ne bir alım yapıldı ne de bir fiyat açıklaması yapıldı. Ayrıca TARSİM üreticilerin sırtında bir kamburdur ve yeniden düzenleme yapılması lazım. Ürün bazlı TARSİM yapılırsa kayısı da buna göre prim ödenmesi lazım ama kayısı olmazsa TARSİM üreticilere ödeme yapsın. Yine bu yıl manolya ağaçları etkilendi. TARSİM desteği manolya hastalığı için de verilmelidir” şeklinde konuştu.

Ağbaba: TMO Malatyalı kayısı üreticisine sırtını çevirdi
“TMO 2021 yılında büyük bir görkemle AKP vekilleri kayısı alımı yapacağını açıkladı” diyen Veli Ağbaba, “Ancak 2022’de bir alım yapılmadı. Malatya’da büyük bir deprem yaşanmasına rağmen, Malatya’nın sesini bütün bir dünya duydu bir tek TMO duymadı. Ben bu durumu günlerden beri dile getiriyorum ama bu konu ile ilgili herhangi bir adım atılmadı. Depremde enkaz altında kalan kayısılarımızın bir kısmını belediyelerimiz aldı ama dediğim gibi TMO halen bir açıklama yapmadı. Ankara Büyükşehir Belediyemiz ellerinde kayısı kalan esnafımıza yer vererek, esnafımızın kayısılarını satmasını sağladı” dedi.

Ağababa, “TARSİM yıllardan beri üreticinin kanayan yarısıdır. Prim oranlarının yüksek olması önemli bir problem. Malatya’da manolya hastalığından kaynaklı kayısıların yüzde 70’inin yandığı ifade ediliyor. TARSİM’in muhakkak bu zararlara ödeme yapması gerekiyor. Alan bazlı tarımsal destek bizim hükümet programımız da var. İktidara geldiğimizde alan bazlı destek konusunda çalışma yapacağız. İktidara geldiğimizde mazotta KDV’yi kaldıracağız, çiftçilerin kredi borçlarının faizlerini sileceğiz, gübre ve ilaç desteği vereceğiz ve çiftçilere yönelik yapılmış olan haciz işlemlerini kaldırılacağız” diye ifade etti.

Bakmadan Geçme