TYP'lilerde yeni gelişme

Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında istihdam edilen personellerle ilgili Vali Ersin Yazıcı açıklama yaptı. Süresi biten TYP'liler tekrar işe çağrılacak mı?

Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında istihdam edilen personellerle ilgili Vali Ersin Yazıcı açıklama yaptı. Süresi biten TYP’liler tekrar işe çağrılacak mı?

Toplum Yararına Programı (TYP) çerçevesinde istihdam edilen personellerle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ersin Yazıcı, sözleşmeleri sona eren TYP’lierin program bitimi neticesinde kısa mesaj yoluyla İŞKUR İl Müdürlüklerine davet edileceği sürecin başladığını söyledi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Valilik Toplantı Salonu'nda, Toplum Yararına Programı (TYP) ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

İlgili Oda, STK başkanları ve kurum müdürlerinin bulunduğu toplantıda açıklamada bulunan Vali Yazıcı, 6 Şubat depremlerinin ardından deprem bölgesinde yaraları hızla sarabilmek, vatandaşlara geçici ve acil gelir desteği sağlayabilmek için attıkları adımlardan bir tanesinin de İŞKUR aracılığıyla başlatılan toplum yararına programlar olduğunu belirtti.

"TYP; kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir"
TYP'nin vatandaşlara geçici gelir desteği mahiyetinde olup, TYP yoluyla kalıcı kamu personeli statüsü verilmesi isteğinin gerek yasalara göre gerekse diğer mevzuata göre olanaksız olduğunu kaydeden Yazıcı, "Ayrıca diğer vatandaşlarımız açısından da adaletsizliğe sebep olacak bir istektir. Zira TYP; kalıcı kamu personeli olmanın bir yolu değildir, bunun yolları kanunlarımızda açıkça belirtilmiştir. Deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması için gerekenlerden bir tanesi de çalışma hayatının ve işgücü piyasasının canlanmasıdır. Şu anda deprem bölgesinde ciddi bir ekonomik canlılığın başladığını ve özel sektörde, sanayide, ticari hayatta işverenlerin ciddi bir çalışan ihtiyacı olduğunu da görüyoruz. Bu doğrultuda, özü itibariyle geçici hüviyette olan toplum yararına programlardan sözleşmeleri sona eren vatandaşlarımız; program bitimi neticesinde kısa mesaj yoluyla İŞKUR il müdürlüklerimize davet edilecektir. Biten programlar için bu süreç hâlihazırda başlamıştır. Buradan da tekrar çağrı yapıyor ve programı sonlanan vatandaşlarımızı İŞKUR il müdürlüklerine davet ediyorum." dedi.

Yazıcı, "Vatandaşlarımız İŞKUR hizmetlerinden yararlandırılarak şartları tutanlar işsizlik ödeneği, işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kurslarına; çalışmak isteyenler özel sektörde işlere hızlı bir şekilde yönlendirilecektir. Bunu da OSB’ler, Ticaret ve Sanayi Odaları ve diğer tüm olanakları kullanarak çözeceğiz. Bununla birlikte ilimizin yeniden ihtiyaç duyması halinde kamusal hizmetlerin desteklenmesi için farklı vatandaşlarımızın yararlanabileceği ve TYP kriterlerinin uygulandığı yeni TYP kontenjanı tahsisi de söz konusu olacaktır. Böylelikle sürdürülen hizmetlerde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar 1
doğan 05 Haziran 2024 08:03

TYP'li arkadaşlar ayık olun bu bir oyun özellikle belediyede TYP'Lİ olanlar sizlerin terine kalıcı personel alacaklar hemde sizin gibi TYPLİLERDEN ŞİMDİDEN BAŞKANLAR SÖZ VERMİŞ ÖZELLİKLE AKP İÇİNDEN OLANLARA HAKKINIZI YEDİRMEYİN

Bakmadan Geçme