Mahir Temur

Çok ayıp ediyorsunuz Başkan'ım!

Mahir Temur

Dün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın hazırladığı programı izledim.

İnanın çok kıskandım.

Malatya adına imrendim.

Niye imrendiğimi tek tek anlatacağım ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin halini ve diğer belediyelerin halini bir kez daha anlatmaya çalışacağım.

Sürekli aldığı oyla övünen ve aslında bu oyun dahi yanlış olduğunu savunan Başkan Gürkan ve bu aralar aldığı oyu tekrar gündeme getiren Osman Güder’e en güzel cevabı Mansur Yavaş verdi.

Aynen bu zihniyetteki başkanlara şu cevabı verdi:

“Biz seçimi kazandığımız zaman zafer kazanmış olmayacağız, demiştim. Çünkü karşımızda düşman yok. Herkesi kucaklayacağız, demiştik. Siyasete girmeden tüm Ankaralıları kucaklayarak adil bir şekilde hizmet yapmaya çalışıyoruz.”

Bunu diyen Başkan, 1994’ten beri Melih Gökçek’in başkan olduğu ve 25 yıllık bir iktidarı deviren bir seçim zaferini, zafer olarak görmüyor.

Sadece ve sadece Recep Tayyip Erdoğan sayesinde aday gösterilenlerin ve Malatya’da Sayın Erdoğan sayesinde oy almışların halen aldığı oyu gündeme getirmesi karşısında üzülüyorsun.

*

Malatya’da 30 bin öğrencinin EBA’ya giremediğini yazdık, çizdik. Radyo programında anlattık. Birkaç eve gidip 2-3 tablet bağışı yapan ve bu 2 tableti iki sayfa bültenle anlatan belediye başkanları karşısında Mansur Yavaş, belediyeciliğin ne olduğunu çok iyi anlattı.

Aynen şunları dedi:

“Ankara’da 918 köye EBA erişimi sağladık. 15 bin öğrenciye eğitimde fırsat tanıyoruz. Bunu görmek belediyeciliktir. Sosyal yardım alan ailelerin 30 bin öğrencisine ayda 10 GB internet verdik. Belediyecilik budur. Yetimin başını okşamayı bilmiyorsanız belediyecilik yapmayın. Biz insana her açıdan dokunan bir belediyeyiz. Benim çocuğum eğitim hakkından mahrum kalmaz dedirtiyorum Ankara’da. Diktiğiniz betonların kimseye faydası yok.”

Tokat gibi cevap değil mi?

Siz bu sözleri söyleyen belediye başkanının Malatya’yı yönetmesini istemez miydiniz?

En azından niye üzüldüğümü anlamışsınızdır.

Birileri yaptığı yolla övünürken ve sürekli farklı rakamlar anlatırken Mansur Yavaş’ın şu cümlesine lütfen iyi bakın:

“Ankara’da herkese bir şekilde dokunmak istiyoruz. Dükkanlar, lokantalar kapatılmış garsonlar aç kalmış. Böyle bir şey yok. Hemen mesaj atıyoruz. Hanginizin yardıma ihtiyacı var. 16 bin kişiye 3 ay müddetle 500 lira artı 150 lira da ekmek parası toplamda 650 lira para gönderdik. Bunlar standart yardım yaptığımızın dışında. Bu adamlar evde kapalı. Cebinde bir lirası yok. Birilerinin bu adamları görmesi lazım. İşte biz bunları görüyoruz. Belediyecilik budur.”

Bırakın garsonları düşünmeyi, kendi çalışanlarının SGK’sını keserek borç ödediğini savunanlar Yavaş’ın bu cümlesini iyi okusun.

Acaba belediyecilik hangisi?

Bizimkilerin yaptığı mı yoksa düşman CHP’nin belediye başkanı mı?

Kendi çalışanının yemek parasından yol parasına, SGK’sından mesaisine kadar kısıtlama yapanların ve reklam, propaganda, açık hava reklamları gibi alanlarda hiçbir kısıtlamaya gitmeyen belediye başkanları Mansur Yavaş’ın şu cümlesine de baksın.

Mansur Yavaş aynen şunları söyledi:

“Biz reklam da yapmıyoruz, açılışlara devasa paralar da harcamıyoruz. Biz yaptığımız altgeçitleri, ki onları proje sayıp gündeme bile getirmiyoruz. Her yaptığımız projenin karşısına, ‘Bu yaptığımız kavşak neye mal olmuştur’ diyoruz. Sizin cebinizden bu kadar para çıktı, bilin diyoruz. İnternet sitemizden bütün harcamalarımızı şeffaf bi şekilde yayınlıyoruz”

Bu cümleler karşısında siz de kıskanmaz mısınız?

1,5 yıldır hiçbir ulusal kanala röportaj vermeyen Mansur Yavaş’ı gördükçe Başkan Gürkan’ı düşündüm.

Aynı Hacı Uğur Polat gibi ulusal medyaya çıkmayı bir marifet sanıyor!

Daha geçen gün gördüm mesela…

Ulusal yayın yapan Business News dergisinin kapağındaydı Başkan Gürkan…

Bir ulusal dergide 6 sayfalık röportaj vermiş!

Acaba ne kadar bütçe gerekti?

Muhtemelen basın ekibi de dâhil Malatya’da çok az insan okumuştur!

Ben okudum.

Yine rekorlar kırmışız!

“Yaptığımız işler Malatya tarihinin toplam yatırımının çok fazlasını geçiyor” demiş Başkan Gürkan.

Yeni Şire Pazarı’nın ihalesini yapmayla 1924’ten beri Cumhuriyet’in vilayeti olan Malatya’ya yapılan toplam yatırımı bırakın eş görmeyi, daha fazla olduğunu söylüyor!

Allah’tan Yeni Şire Pazarı daha tamamlanmamış!

Düşünün, seçimden önce tek projesi sosyal entegrasyon olan bir belediye başkanının Akçadağ’da hazır olan yola mıcır dökmeyi Şeker Fabrikası ile, Sümerbank ile, sıfırdan yapılan yollar ile, demiryolu ağı ile, bütün yapılan kurumlarımız ile, yapılan İnönü Üniversitesi ile eş görmüyor, daha fazla yatırım yaptığını söylüyor!

Kusura bakmayın ama bu kadar da bol keseden cümleler kurulmaz!

Hem 20 yıldır iktidar olan kendi partinize haksızlık etmiş oluyorsunuz hem de Cumhuriyetin kurucularına büyük haksızlık etmiş oluyorsunuz!

Ulusal dergide meydanı boş bulan Büyükşehir Belediye Başkanımız, “Cumhuriyet tarihinin rekoru Malatya’da kırıldı. 1717 km kırsal kesimde asfalt yapıldı. Açık arayla buna yüzde 50 ile yaklaşan hiçbir il yoktur” diye yine farklı bir rakam veriyor.

1.200 km, 1800 km, 2.200 km, 2 bin kilometreye yakın…

Ve şimdi 1717 km…

Sadece şu soruya cevap verin:

Malatya’da kaç çocuğumuza tablet verdiniz Başkanım?

*

Son olarak dergiden bir örnekle yazıyı üzülerek, imrenerek ve kıskanarak bitireyim.

Başkan Gürkan, “Geçen sene Film Festivalini gerçekleştirdik. Hem kitap fuarını hem tarım fuarını gerçekleştirdik” demiş.

“Cinsiyetsizlik” skandalını unutmuş galiba Başkanımız…

Tek kuruş para harcamadan yapılacak film festivalini iptal ettiğini hatırlatacak Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde kimse yok mu?

Geçen yıl ne tarım fuarı ne de kitap fuarı yapılmadı.

Daha dün yapılmamış olan fuarları yapılmış diyen Başkan Gürkan galiba rekorlar ile ilgili de tam olarak bilgilendirilmemiş!

Bir Malatyalı olarak Başkan Grükan’ın bu söylemleri karşısında en hafif tabirle “Ayıp ediyorsun Başkan’ım” demek istiyorum.

Gerçekten ayıp ediyorsunuz!

https://twitter.com/mahirtemur

Yorumlar 13
Sadi 27 Mart 2021 23:07

Bir fotoğraf astırmış Yeşilyurt Belediyesinin tam karşısına SEÇKİN İNSANLARIN ŞEHRİ yazdırmış. Sonra kendı fotoğrafını koymuş. Malatya böyle kolay yalan söyleyen birini görmedi. Bu kadar kibirli birini gördünüz mü? Sen nolasın Ahmet Çakır. Niye bıraktın ki Başkanlığı.

Hasan özkan 27 Mart 2021 22:37

Mahir bey hep farklı pencereden bakıyorsun dolayısıyla zihin haritamıza farklı manzaralar katıyorsun.Başarılar diliyorum hem sana hem belediyemize.

Oğuz 27 Mart 2021 22:14

Malatyalı siyasetcilerde en sinirimi bozan şey yalan söylemeleri değil, yalan olduğunu bile bile söylemeleri de değil, yalan olduğunu bildiğimizi bildikleri halde, bile bile yalan söylemeleri ve inanmamızı beklemeleri.

Ekrem 27 Mart 2021 22:12

İstanbul belediye başkanlığı Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığına taşıdı. Ankara da Mansur Yavaş'ı cumhurbaşkanı yapacak bu gidişle. Adam reklamdan siyasetten ziyade hizmet üretiyor. Malatya başka bir kulvarda. Adamlar Erdoğan'ın hayrına seçiliyor ama kendilerini dev aynasında görüyorlar. Erdoğan'ın yaptıklarını kendileri yapmış gibi anlatıyorlar. Yalan söylüyorlar söyledikleri yalanlara kendileri de inanıyor sonra bizim de inanmamızı bekliyorlar.

Mahir 26 Mart 2021 22:53

Biri belediye başkanı diğeri mahalle muhtarı. Biri bir şeyler yapmak ile meşgul diğeri mahalledeki eski muhtardan öç almakla. Biri olması gerektiği gibi yapmak zorunda olduğu asfalt, kaldırım işleri ile değil fark ortaya koyduğu şeylerle anılırken diğeri kendisi ile alakası olmayan, başkalarının yaptığı kendi çapının yetmeyeceği işleri ben yaptım diyerek sahiplenmeye çalışan bir muhtar parçası olarak anılıyor. Birisi yaptığını söylemeyi eksiklik olarak görürken diğeri bırakın yapmayı hayal bile edemeyeceği işler hakkında alenen yalan söylemeyi marifet sayıyor. “Geçen sene Film Festivalini gerçekleştirdik. Hem kitap fuarını hem tarım fuarını gerçekleştirdik” söylemi ile değil şeffaf olmadıkları konularda her konuda açık açık yalan söyleyebilecek potansiyeli olduğunu ilan etmiştir. Selahattin Gürkan Malatya için bir kayıptır. Bunu en yakınındaki insanlar dahi açık açık dillendiriyorken artık kabul görmüş bu gerçeği test etmeye gerek yok.

Malatyalı 26 Mart 2021 22:38

Siz birde Büyükşehir Belediyesi ve iştirak şirketlerinin personelinin ağzından dinleyin Selahattin Gürkanı

Necmettin 26 Mart 2021 20:57

Başkan Malatya tarihinin toplam yatırımının çok daha fazlasını yaptım demiş. ilk yerleşmeler MÖ 6000'lere gitmektedir, Milattan sonra da 2000 yıl eklersek eder 8000 yıl. Başkan 2 yılda 8000 yılda yapılandan daha çok yatırım yapmış ama yerden görünmüyor, görmek için uzaya çıkmalıyız. O destan şehrin masalcı başkanı, Mahir de fareli köyün kavalcısı. Allah sonumuzu hayretsin.

Vedat 26 Mart 2021 20:42

Çok şükür sizin gibi gazeteciler var. Keşke çoğu gazeteci, çoğu oda başkanı, çoğu STK, çoğu siyasetçi ve çoğu muhtar siz gibi olsa idi. Vallahi bu şehir uçardı. Kayseri Antep gibi ilerlerdi. Yalan dolan iftira ve palavra ile utanç verici bir geriye gidişi yaşıyoruz. Bu Selahattin Gürkan’ı hala savunan varsa ne diyeyim. Allah bildiği gibi yapsın. Reklamcı siyasetçi görürsen kaçacaksın. Hacı Uğur, Selahattin G. ve Memet Çınar keşke ibret alsa. Benim için bunlar sayesinde ak parti bitmiştir. Süper yazı süper tespitler. Kaleminize değil YÜREĞİNİZE sağlık

Bekir Gündüz 26 Mart 2021 20:39

Artık söylediğini bile duymayan biri bu şehri yönetiyor.Her gittiği yerde bir dernek başkanı gibi vaaz veren biri koca Malatya’yı hizmetle değil lafla yönetmeye çalışıyor.Biz bir masal dinliyoruz ve uyuyoruz. Mahir Kardeşim durki uyuyak!!

Halit 26 Mart 2021 19:19

Mahir Bey bu Ankara dediğin yer Narmikan kadar var mı? Orda Anadolu'yu Anayurt yapan Destan Başkan var mı? Yoksa gönderelim yani.

Ahmet 26 Mart 2021 19:17

Mansur daha dünkü bebe. Bizimki geçmiş bin yılın ve gelecek bin yılın başkanı. Kıyas benzer şeyler arasında yapılır.

Cumhurbaşkanımız Duymasın 26 Mart 2021 16:19

Mahir Bey, Selahattin Gürkan ayıp etmiyor malatyalılar ayıp ediyor hala şir şikayet etmiyorlar, herkes memnun demek ki. Tasarruf yapacam diye hizmet etmiyor olay bu kadar basit. Borcu bitireyim de, nasıl olsa reisin oyuyla gelmiş. Vekillerde reise hizmetsiz borçla uğraşıyor, çalışanın maaşıyla uğraşıyor, gündem değiştirsin diye belediye başkanlarıyla uğraşıyor diye anlatmıyor. Bir siz anlatıyorsunuz, bari siz yazılarınızı cumhurbaşkanımızı, yerel yönetimleri etiketleyerek yapında ses olsun yoksa herkes korkuyor kendi yerinden.

Semih 26 Mart 2021 15:50

Mansur başkan aynı röportajda kendi fotoğraflarını hiçbir yere astırmadığını da söylüyor. Bir de bizim başkanların boy boy fotoşoplu boyalı fotoğraflarına bak karar ver.

Yazarın Diğer Yazıları