Mahir Temur

Ramazan Özcan'a tek bir soru

Mahir Temur

Son yıllarda kayısı ile ilgili sürekli rekor açıklamaları yapan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısı çekirdeği ile ilgili bir rekor daha açıkladı geçen gün.

Kayısı çekirdeğinin öneminden bahseden Özcan, dünyada ABD’nin bademine rakip olduğunu belirtti.

Ve 2023 yılının ilk 6 ayında kayısı çekirdeğinin 2 bin 335 ton ihracatından tamı tamına 8 milyon 25 bin dolar gelir elde edildiğini müjdeledi.

Allah hayırlı etsin ama kazın ayağı göründüğü gibi değil!

Dünyada çoğu ülkede yaşanan rekolte düşüklüğü ile beraber bir gıda krizi olduğunu uzmanlar her seferinde söylüyor.

Ve üstüne son yıllarda ülkemizdeki enflasyon ve Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesi diğer tüm ürünlerde olduğu gibi kayısıda da etkisini gösterdi.

Buna son 4 yıldır rekolte düşüklüğünü de eklediğin zaman bugün kayısı fiyatlarının 150 liradan üreticiden alınmasını başarı olarak görenler olabilir.

Ama maalesef 2023 yılında tahmini açıklanan rekolte rakamına bakarsak dahi kayısı halen gerçek fiyatını bulmadı.

Çünkü maliyetler çok arttı ve halen artmaya devam ediyor.

Kısacası bugün bir kilo kuru kayısı 140-150 lira bandında gidiyor. Bir kilo kayısı çekirdeği ise üreticiden 17-18 lira bandından alınıyor.

Gelelim Ramazan Özcan’ın açıklamalarına…

Eskiler bilir, kuru kayısı ile kayısı çekirdeği arasında ¼’lük bir fark vardır.

Eğer 1 kilo kuru kayısı 40 lira ise çekirdeği 10 liradan hesaplanırdı. Aşağı-yukarı bu 4 katlık fiyat parametresi şaşmazdı.

Son yıllarda kayısı çekirdeği ile kuru kayısı arasındaki fiyat farkı ne hikmetse açıldı.

Mesela 2020 yılında kuru kayısının bir kilosu 12 lirayken, çekirdeği 3 liraya alınıyordu.

2021 yılında bu fark arttı.

2021 yılında sezonda bir kilo kuru kayısı 30 liraya üreticiden alınırken çekirdeğin bir kilosu 5 liraydı.

Fark 6 kat olmuştu birden.

2022 yılında ise 80 liraya alınıyordu kuru kayısının kilosu… Çekirdek ise 15 lira bandında alıcı buluyordu.

Fark 7 katın üstüne çıkmıştı.

Bu sene kayısının kilosu 150 lira…

Çekirdeğin kilosu ise çiftçiden 17-18 liraya alınıyor.

Kayısı çekirdeği ile kuru kayısının fiyat farkı 9 kata çıktı bu sene.

Çakirdeğin fiyatı neredeyse geçen yılla aynı fiyat bandında duruyor.

Hal böyle olunca Ramazan Özcan’ın 8 milyon 25 bin dolar ihracat rakamı açıklaması “Yine sadece ihracatçının mı yanında yer alıyor?” düşüncesini akıllara getirdi.

Normal şartlar altında bir kilo kayısı çekirdeği 35-40 lira bandında çiftçiden alınması gerekirken 17 liradan alınıyorken Özcan’ın son açıklaması manidar geldi bana.

Malatya’da kayısı çekirdek fiyatının çakılı kalmasının sebebi ne olabilir?

Neredeyse geçen yıl fiyatları ile aynı seviyede ilerleyen ülkede kaç ürün vardır?

Kayısı çekirdeği piyasası Malatya’da kimlerin elinde?

Kuruyemişçiler ile görüştüğümde piyasanın çok sıkıntılı olduğunu ve bu senenin mahsulünün dahi bulunmadığını belirtiyorlar.

Kabuksuz kuru kayısı çekirdeğinin kilosu bugün eski mahsul olmasına rağmen 180-200 liradan satılıyor.

Online satış siteleri kabuklu kayısı çekirdeğini 70 liradan satıyor.

Kuru kayısı ile kayısı çekirdeğinin fiyat farkının yıllara oranla sürekli artması normal mi?

Kayısı çekirdeğinde rekor ihracat rakamına ulaşıldığının müjdesini veren Ramazan Özcan’a tek bir soru sormak istiyorum:

Malatya’da kayısı çekirdek fiyatını kimler belirliyor?

Lütfen arz-talep dengesini anlatıp serbest piyasa koşullarından bahsedilen bir cevap vermeyiniz!

MALATYA VALİLİĞİ YANLIŞ YAPTI
Kayısı demişken Malatya Valiliğinin yaptığı yanlışı da yazmam lazım.

Kaç yıldır Malatya Valiliği, kayısı hasadı için çalışan mevsimlik işçilerin yevmiyesini açıklıyordu.

Bu rakam genel hatlarıyla asgari ücrete göre belirleniyordu.

Kısacası mevsimlik işçinin bir günlük ücreti, asgari ücretin 30’a bölünmesiyle belli oluyordu.

Valilik bu sene yanlış yaptı.

Hesaplamayı asgari ücretin brütü üzerinden yaptı.

Buradaki işlem asgari ücretin neti üzerinden olmalıydı. Brüt üzerinden işçilerin yevmiyesi hesaplanınca üreticinin yaklaşık yevmiye başı 67 lira maliyeti artmış oldu.

Asgari ücretin brütü 13 bin 414 liradır ama çalışan işçinin eline geçen para yani herkesin bildiği gerçek asgari ücret rakamı 11 bin 414 liradır.

Bu farkı Malatya Valiliğinden kimsenin düşünmemesi çok enteresan.

Valiliğin açıkladığı işçinin bir günlük kazancı 447 lira değil, 380 lira olmalıydı.

Aslında Malatya Ticaret Borsası’nın burada devreye girmesi lazımdı ama maalesef rekor açıklamalarından fırsat bulamıyorlar!

Ayrıca her kayısı üreticisinin bildiği “yemekli-yemeksiz” uygulaması vardır. İkisinin de fiyatları farklıdır ama Valilik maalesef bu ayrımdan da bahsetmedi.

@mahirtemur

Yorumlar 14
Hasan 07 Ağustos 2023 08:50

Çok guzel bur konuya parmak bastığınız için teşekkür ederim . Çiftçiyi düşünen yok. Yanımızda olduğunuzu hissediyorum.

cemil sadi siraç ferhat tarık 27 Temmuz 2023 16:17

Yazıyı değil de yorumları yorumlamak isterim. Aynı kalemden çıkma, benzer yüklem ve tümleçleri içeren 8-9 yorum var. Umarım Ramazan Bey’in medyada yanlış ve taraflı algı kasmaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca diğer AKP adaylarından da biliyoruz ki politikada algı hiçbir şeydir, lobi her şey Yoksa… Ramazan bey, buradakiler siz misiniz?… ;-)

Tarık 23 Temmuz 2023 22:55

Ramazan Özcan Bu şehrin yetiştirdiği ender şahsiyetlerden biridir.Ticaret borsasında gösterdiği başarının bütün kamuoyu farkındadır.Hangi makama gelirse gelsin o makamın hakkını verecektir.

Cemil 23 Temmuz 2023 19:09

Mevcut siyasetçilerden on gömlek üsttedir kendisi bu memlekete çok katkısı oldu Belediye Başkanlığı yakışır yapanlardan da kapasite olarak çok daha iyi yakışır

Muhammed 23 Temmuz 2023 19:05

Ramazan Özcan malatya da uzun yıllardır siyaset ve sivil toplum kuruluşların aktif rol almaktadır. Yapmış olduğu doğru ve yanlışlar elbette vardır ama yıllardır kimsenin varlığından haberdar olmadığı borsa ve kayısıyı başka bir boyuta taşıdığı çok açık bir gerçektir biraz objektif yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum

SİRAÇ 23 Temmuz 2023 18:46

Bence bu şehirde kayısı başta olmak üzere bütün önemli ürünler için gerçekten çabalayan tek bir insan varsa o da Ramazan Özcan dır Ticaret borsasında göstermiş olduğu başarıyı her makamda uygulayabilecek bir kişiliktir

Sadi 23 Temmuz 2023 18:45

Ramazan Özcan borsa başkanlığına geldiğinden beri azimle çalışıyor, kayısının ve çiftçinin bu kadar yanında olan biri daha gelmedi.Değerli bir insan milletin derdini dinliyor çözüm buluyor en azından.Vekillikte hakkı 2 veya 3'tü yine iyi insanların önünü kapattılar.Battalgazi belediye başkanı olursa memleketimiz için çok çok iyi olacak.

Ferhat 23 Temmuz 2023 18:42

Haberin başlığını görünce önemli bir durum var zannettim fakat yazının içeriği gerçekten boş.Mahir bey tam olarak neyi eleştirdiğinizi anlamadım bu bir eleştiri yazısı değil algı operasyonu olmuş kusura bakmayın

Yakup Belirtir 22 Temmuz 2023 14:52

Battalgazi Belediye Başkanlığını garantiledi söyleniyor tebrik ederim bize böyle başkanlar yakışır

GALİP 22 Temmuz 2023 01:28

Ramazan Özcan maalesef tamamen politize olmuş bir kimlik.Borsa başkanlığı herkese eşit mesafede olup üreticilerin hakkını koruma önceliğini taşır.Fakat biraz siyasi havaya girdi ve aslında çok da katkı sağlayacak bir beceri ve tecrübeye sahip değil.Sehirde siyaset zayıf kalınca bu tür isimler öne çıkmaya başladı.Herkese mavi boncuk dağıtan biri.Borsa başkanlığını siyasi emellerine alet etti bizce.İstifa etmeli,o koltuğu terk etmeli.

Kazım 21 Temmuz 2023 19:26

Geçen belediye seçimlerinde Battalgazi bld istedi olmadı, vekillik istedi olmadı, il başkanlığını çok istedi olmadı, yine belediye istiyor yine olmaz çünkü koltuk sevgisi fazla, Bülent Tufenkci’ye borsada oda veriyor oznura ayrı Selahattin ayrı yanaşıyor ama tutmaz

Malatyalı 21 Temmuz 2023 15:55

Mahir bey Ramazan bey borsa başkanı yani tüccarın başkanı olmasına rağmen her taşın altına elini koyuyor akşama kadar savundugun methiyeler duzdugun TSO başkanı gibi yapmalı etmeli demiyor iş yapmaya çalışıyor bazıları gibi hazira konmuyor tâbi eksikler olur ama çabasını gormezdende gelemeyiz size soruyorum TSO başkanı kaç defa valiye veya bakanlığa gitti esnafın sorunlarını iletip taleplerini iletti sanki taleplerini kamuoyuna iletiyor sadece söylenecek çok şey var yapmalı etmeliyle olmaz söke söke alacan

Burhan 21 Temmuz 2023 15:33

ramazan özcana üzülmemek elde değil yıllardır siyasetin her dalına sıçrıyor ama kimse dikkate almıyor şimdi de battalgazi belediye başkanlığına hazırlanıyor hergün sahada hay maşallah

Kazım 21 Temmuz 2023 14:30

Ramazan Özcan aklı siyaset, borsanın gücüyle siyaset yapmaktan başka bi şey yapmıyor kendini harcıyor ama bisey vermezler

Yazarın Diğer Yazıları