Yer altı suları inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor

Malatya merkezde kazma vurulan birçok bölgede su çıkması inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

En son eski hal binası arsasındaki inşaat çalışmalarında suya rastlanması gözleri yeniden Malatya’nın su potansiyeline çevirdi.
Özellikle Akpınar, Fuzuli ve Turgut Temelli gibi yerlerde inşaat kazısında su çıkarken, bu durum inşaat yapanları fore kazık gibi ayrıca masraflar gerektiren önlemlere itiyor.

Akpınar’da, Özel İdare İş Merkezi ile çevre yolu altındaki Maliye binasının altından da su çıkması nedeniyle yıllardır tabandaki su motopomp ile dışarı atılıp kanalizasyon borusuna veriliyor.

Bu arada şehir merkezinde yapılan inşaat kazılarının yarıda kalmasına neden olan yer altındaki su kaynaklarının kullanılamaması ise vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Vatandaşlar, kayıp su kaynaklarının kapsamlı bir çalışma sonrasında daha iyi kullanılabileceğini söylüyor.

Osman Keneş isimli vatandaş Malatya’nın altının su yatağı olduğunu söyleyerek, "Malatya’nın altı tıpkı bir deniz gibi. Suyu bol verimli ve de buz gibidir. Bu durum Allah’ın bir lütfu. Bu suyun kaynağı Beydağı. Benim aslım Adıyamanlı ama ben 48 yıldır Malatya’dayım. Malatya’nın her yerinde sondajlar vurulmuş ve bu kaynaklar kullanılmaya çalışılıyor. Tarım için kullanılan bir potansiyel mevcut ancak içmek için değerlendirilmiyor bu su” dedi.

Yer altı su kaynakları bakımından zengin bölge

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Şube Müdürü Ahmet Ünver ise “Malatya’daki yer altı sularının asıl kaynağı dağlardaki karlardır. Yağmurlar biraz daha yüzey sularını etkilemektedir, fakat kar daha çok yer altı sularını etkiler. Malatya’nın güneyde sırtını yasladığı Beydağları’nın yüksekliği Malatya’nın yer altı su kaynağını zenginleştirmektedir. Özellikle Malatya Çöşnük bölgesinden başlayarak Akpınar, Çevreyolu tarafına gittiğimiz zaman yer altına sularına 8 metrede dahi rastlanılması ihtimali artmaktadır. Mesela Akpınar ve Cezmi Kartay’da yapılan inşaat kazılarını sonucu suya rastlanmıştır. Bu sular bazı müteahhitlerin başına iş bile açmaktadır. Malatya özellikle bu bölgede yer altı su kaynakları bakımından zengin bir il durumunda. Coğrafya ve topografya değiştiği zaman, örneğin bir Darende, Hekimhan’a gidiliği zaman farklı bir tabloyla karşılaşılabiliyor. Bence su kaynakları tam olarak verimli bir şekilde kullanılmıyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?