Yerinde dönüşüm onaylandı

Bazı açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Pütürge ilçesi Tekederesi Mahallesini ziyaret eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yerinde dönüşümün bakanlık tarafından onaylandığını belirtti.

Bazı açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Pütürge ilçesi Tekederesi Mahallesini ziyaret eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yerinde dönüşümün bakanlık tarafından onaylandığını belirtti.

Pütürge ilçesi Tekederesi Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Gürkan, vatandaşların istek ve taleplerini dinleyerek, sorunların çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. Ayrıca Pütürge ilçesine yapılan yatırımlardan da bahseden Başkan Gürkan, Malatya’nın 13 ilçesinin tamamında yol, asfalt, altyapı, üstyapı çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi. 

GÜRKAN: GİRİŞİMLERİMİZİN NETİCESİNİ ALIYORUZ
Pütürge ilçesi ziyareti esnasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Başkan Gürkan, yerinde dönüşümün onaylandığının müjdesini verdi. Geçtiğimiz günlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıya katılan ve burada Malatya’nın yerinde dönüşüm projesini ele alan Başkan Gürkan’ın girişimleri neticelendi ve yerinde dönüşüm bakanlık tarafından onaylandı. 

GÜRKAN: MALATYA’DA YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILACAK
Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra ağır tahribata uğrayan Malatya için beklenen müjde geldi. Başkan Gürkan’ın deprem süresi boyunca yerinde dönüşüm ilkesi içerisinde yürüttüğü çalışmalar nihai sonuca ulaştı ve Malatya’nın yerinde dönüşümü kesin olarak onaylandı. Başkan Gürkan, yerinde dönüşümün bazı kriterlerini ise şu şekilde açıkladı: 
“6 Şubat’ta bir felaket yaşadık. 20 yıldır belediye başkanıyım ve yaptırdığım binalarda hafif hasar bile yoktur. Yine ruhsat verdiğim binalarda hafif hasar vardır ama orta veya ağır hasarlı hiçbir bina yoktur. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızla görüştüm. Bizim deprem ile alakalı yaptığımız çalışmalarımız göz önündedir. Yerinde dönüşüm dedik. Bütüncül plan dedik. Şehrimizin kültürünü, kimliğini, hafızasını, omurgasını, demografik ve sosyolojik yapısını bozmayan bir şehir anlayışıyla planlamanın yapılmasını ifade ettik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız, bizi aradı ve dedi ki ‘Başkanım Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında bir toplantı icra edildi. O toplantıda da şu müjdeyi verebilirsin, Malatya’da yerinde dönüşüm yapılacak. Yerinde dönüşüm yapılan her ev malikine aynen TOKİ’de olduğu gibi hak sahiplerine verilen haklar tanınacak.’ Yani hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız Malatya’daki yaraların sarılması noktasında her ev yaptırana 100-150 metrekare olan evlere kadar 500 bin lira hibe, 500 bin lira kadar da faizsiz para verecek ve ödeme 10 sene içinde ödemesi olacak. 150 metrekarenin üzerindeki evler içinde yine 500 bin lira hibe 750 bin faizsiz 10 yıl ödemeli kredi verilecek. İnşallah bu güçle beraber hem yerinde dönüşüm noktasında hem toplu konutların yapılarak, vatandaşımızın bir an evvel sıcak yuvasına kavuşmasında önemli bir değişime ve dönüşüme el atmış olacağız. Yaşadığımız depremler milli bir felaketti ve bu milli felaketi de ancak birlik, beraberlik içerisinde atlatabiliriz. Yaralarımızın sarılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, devletimizin kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütlerimiz, hayır kurumlarımız hepsi el birliğiyle vatandaşımızın aç ve açıkta kalmaması noktasında yoğun bir çaba gösterdiler. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen hükümet üyelerimize ve tüm hayırsever kurum ve kuruluşlarımıza sonsuz müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu. 

Yorumlar 2
Hakan Deniz 26 Haziran 2023 22:07

Merak ettiğim tek konu şu 1.250.000TL ye hangi mütahit ev yapacak örneğin 160 m bi ev?

Bostanbaşi 26 Haziran 2023 16:52

Bu memnun edici bir haber, yalnız kart yüksekliği sorunu Fahri Kayahan, Bostanbaşi ve Yakınca için ne olacak buralarda 13,14 katlı yerler sağlam ve yapılar ayaktayken bu bölgelerde zemin +4 yerine zemin + 6 olma ihtimali olursa hak kaybı sorunu büyük oranda çözülmüş olacaktır.

Bakmadan Geçme