Yeşilyurt Belediyesi'nin borcu niye açıklanmıyor?

Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ilk Meclis toplantısında Başkan Sami Er'in, Büyükşehir, bağlı şirketler ve MASKİ'nin borcunu açıkladıktan sonra gözler Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi'ne çevrilmişti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ilk Meclis toplantısında Başkan Sami Er’in, Büyükşehir, bağlı şirketler ve MASKİ’nin borcunu açıkladıktan sonra gözler Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi’ne çevrilmişti.

Yeşilyurt Belediyesi, Başkan İlhan Geçit başkanlığında toplanarak Mayıs ayı toplantısını gerçekleştirdi.

Yerinde Dönüşüm başvurularında uyulması gereken kurallar ve imar konuları konuşulurken Yeşilyurt Belediyesi’nin ve bağlı şirketi İŞGEM’in borcunun açıklanmaması dikkat çekti.

Yeşilyurt Belediyesi’ne bağlı İŞGEM şirketinin çok yüklü borcu olduğu dedikoduları havada uçuşurken yeni seçilen Başkan İlhan Geçit’in borcu açıklamaması bu konu ile ilgili “açıklama yapma” talimatı aldı düşüncesini oluşturdu.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından gönderilen bülten şu şekilde:

Yerinde Dönüşüm Başvurularında Uyulması Gereken Kurallar Karara Bağlandı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit Başkanlığında toplanarak Mayıs Ayı Toplantısını gerçekleştiren Yeşilyurt Belediye Meclisi, yerinde dönüşüm için yapılacak başvurularda uyulması gereken kuralları belirleyerek karara bağladı.

Yeşilyurt Belediyesi Yeni Hizmet Binası Meclis Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda, açılış ve yoklamanın ardından ilk olarak 08 Nisan 2024 Tarihli Meclis Toplantısının karar özeti oy birliğiyle kabul edildi.

Ağırlıkla imar maddelerinin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ‘asrın felaketi’ büyük depremlerin ardından hem yaraların sarılması hem de yerinde dönüşüm süreçlerinin desteklenmesi amacıyla ‘7452 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’ kapsamında ‘Yerleşme ve Yapılaşmaya’ ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yerinde dönüşüm için yapılan başvurularda; uyulması gereken kurallara dair İmar Komisyonu tarafından hazırlanan rapor görüşülüp onaylandı.
Toplantıda ayrıca İmar Komisyonu tarafından hazırlanan; Yeşilyurt İlçe sınırlarındaki Cemal Gürsel Mahallesi 7. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına plan notu eklenmesi talebi, Aşağıbağlar Mahallesi 8. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına plan notu eklenmesi talebi, Tecde ve Çilesiz Mahallesi 9. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına Plan notu eklenmesi talebi, Bostanbaşı Mahallesi 13. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına Plan notu eklenmesi talebi, Bostanbaşı Mahallesi 14. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına Plan notu eklenmesi talebi ile Mollakasım Mahallesinde ki plansız alanlarda imar planı talebine yönelik raporlar onaylanırken, Cevatpaşa-Karakavak Mahallelerini kapsayan alanda yapılan ve askıda olan 23. etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına yapılan itirazlar ise reddedildi.

Belediyeye ait iki alan Malatya İl Sağlık Müdürlüğü’ne Bedelsiz Tahsis Edildi
Yeşilyurt Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2023 Yılı Mali Yıl Kesin Hesap Tasdiki ise yapılan görüşmelerin ardından onaylanırken, tapuda Yeşilyurt İlçe sınırlarında yer alan Hacı Abdi Mahallesi ile Yeşiltepe Seyran Mahallesinde bulunan park alanına ‘Aile Sağlık Merkezleri’ yapılması için ilgili park alanlarının 10 yıl süreyle Malatya İl Sağlık Müdürlüğüne bedelsiz tahsis edilmesine dair hazırlanan gündem maddesi ise kabul edildi.

Toplantıda ayrıca 10 madde İmar Komisyonuna havale edilirken, altı madde ise bir sonraki toplantıda görüşülmek üzere ertelendi.

Yoğun bir gündemle Mayıs Ayı Toplantısını tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, 05 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 14:00’de toplanarak Haziran Ayı Toplantısını gerçekleştirecek.
 

Yorumlar 2
Mustafa 03 Mayıs 2024 17:41

Borç olsa ne olur olmazsa ne olur borç nereye neden yapıldı hakında bir şey yapılmayaçaksa boş ver batı balık yan gider atı alan malıda götürmüştür. Deh deh düldül sonrada çüşşş gelir

Mehmet 03 Mayıs 2024 10:59

Hesaplananmamıştır.

Bakmadan Geçme