Zabıta'dan görüntülü ve ses kayıtlı denetim

Yeşilyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından kameralı denetim sistemi başlatıldı. Zabıta ekipleri denetimlerini yaka ve araç üzerine yerleştirilen kameralar aracılığıyla sesli ve görüntülü kayıt altına alacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Zabıta denetimlerinde şeffaflık ve güven duygusunu artırmayı hedefleyen Yeşilyurt Belediyesi, ‘kameralı kayıt sistemi’ kurdu. Görüntü ve ses kaydının yanı sıra fotoğraf çekme özelliğine sahip kamera sistemi ile ilçe genelinde sürdürülen denetimlerde kullanılmaya başlandı.

Şeffaf denetim kapsamında kullanılmaya başlanan yaka kamerası sistemi ile uygulamalar sırasında zabıta memurları ile vatandaşlar arasında yaşanan sorunların, iddiaların ve şikayetlerin engellenmesi, etkin bir denetleme ortamı oluşturulması amaçlanıyor. Zabıta ile vatandaş arasındaki iletişimin daha sağlıklı hale getirilmesi amacıyla uygulamaya alınan kamera kayıt sistemi ile şeffaf ve etkili bir çalışma öngörülüyor.

Kameralar zabıta personeline dağıtıldı

Zabıta ile vatandaş arasındaki iletişimin karşılıklı olarak kontrol altına alınmasını amaçlayan uygulama ilk etapta yedi yaka ve beş araç üzerine yerleştirilen sistem ile başlatıldı. İlçenin farklı bölgelerinde gün boyunca denetimlerini sürdüren ekiplere dağıtılan gece görüş ve uzaktan kumandalı sisteme sahip kameralar 12 Mega piksel HD özelliğinde 8 saat kesintisiz görüntüyü kayıt altına alabiliyor.

“Şeffaf ve adil bir denetim için faydalı bir sistem”

Yeşilyurt Belediye Zabıta Müdürü İbrahim Bingül, uygulamayla ilgili yaptığı açıklamada, kameraların seyyar satıcılara yönelik operasyonlar, esnaflar ve pazar yerlerinin denetimleri dahil her türlü görevde kullanılacağını söyledi.

Vatandaşlara kaliteli ve nitelikli hizmetlerde bulunmak amacıyla hareket ettiklerini ifade eden Bingül, “ Zabıta Müdürlüğü olarak ilçemizin tüm bölgelerinde çok yoğun ve etkin denetimler yapıyoruz. Bu denetimler sırasında yaşanan ve yaşanabilecek sıkıntılara kamera sistemiyle çözüm getirmeyi hedefledik. Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’ın talimatıyla kameralı sistemi envanterimize dahil ettik. Bundan sonraki tüm denetimler ve operasyonlar kamera sistemiyle kayıt altına alınacak. Görüntü ve ses kaydıyla birlikte fotoğraf çekimi için de kullanılan kameralar, göreve çıkan personelin omuz ve yaka bölgesine takılı halde olacak. Ayrıca göreve çıkan araçlarımızda bu sistem bulunacak. Denetim ve operasyon süresince açık kalacak kameralar 8 saat boyunca kesintisiz çekim yapabilme özelliğine sahiptir” dedi.

Kameralı Sistemin sözlü ve fiziksel saldırılara karşıda caydırıcı bir unsur olacağını sözlerine ekleyen Bingül, “İlk etapta 7 personel ve 5 aracımızda hizmete giren sistem aracılığıyla haksız itiraz, şikâyet ve iddiaların önüne geçilmesi de mümkün olacak. Şifreli sisteme aktarılan ve personel tarafından kesinlikle silinemeyen görüntülerle, ekiplerimizin de denetimini yapacağız. Bu hizmetimiz sadece vatandaşa yönelik bir çalışma değildir, personelimizin de denetimini de bu şekilde yapmış olacağız. Aynı zamanda kanıt olan kayıtlarla haksız itirazların önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Kayıt şifreleri sadece Müdürlüğümüzde bulunacak ve görüntüler arşivlenecek” diye konuştu.

Vatandaşlar kameralı sistemden memnun

Yeşilyurt İlçesindeki tüm hizmet ve yatırımlarında teknolojik imkanlardan yararlanan Yeşilyurt Belediyesi tarafından uygulanan bu sistem ilçedeki esnaflar ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Denetimde şeffaflığın herkesin işine yarayacağını anlatan vatandaşlar, “Her şeyin açık ve kayıtlı olması her iki taraf içinde güzel olur. Uygulama sayesinde zabıta ile esnaf arasındaki uyumun artacağına inanıyoruz. Yeşilyurt Belediyesinin bu uygulamasını yerinde buluyoruz” diye konuştular. Vatandaşlar, uygulamanın geliştirilerek devam ettirilmesini istedi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?