Dolandırıcılardan akıllara durgunluk veren yöntem!

Malatya'da bir vatandaşı telefonla arayan dolandırıcı, bankanın numarasından SMS ile kod atarak vatandaşı dolandırmaya kalkıştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Malatya’da banka bilgilerine ulaştıkları Abdullah İnce’yi telefonla arayan dolandırıcılar bankanın kendisine bir ödeme yapacağını söylediler. Ödemenin yapılması için bankanın sistemi üzerinden onay kodu gönderen dolandırıcılar, İnce’ye bu kodu onaylamasını söylediler. Ancak Abdullah İnce son anda kendisini arayan numaradan şüphelenerek kodu onaylamadı.

Arayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Abdullah İnce, vatandaşlara dolandırıcılara karşı uyanık olmaları konusunda uyarıda bulundu.

“Bankanın numarasından onay kodu gönderdiler”

Telefonla kendisini arayan şahısın daha önce kullandığı kredi kartlarından dolayı bankanın kendisine bir ödeme yapacağını söylediğini ifade eden İnce, “Beni arayan kişi bankanın genel müdürlüğünde çalıştığını ve adının Hakan Çelebi olduğunu söyledi. Daha önce kullandığım kredi kartlarından dolayı ve başka ürünlerden dolayı 897 lira iadem olduğunu söyledi. Bunu alıp almayacağımı sordu kendisi. Benim de daha önce tüketici haklarına başvurum vardı, acaba onunla ilgili bir şey mi sonuçlandı diye düşündüm. Daha sonra bana ‘banka size bir mesaj gönderecek’ dedi. Konuşmamız devam ederken ‘şifremi unuttum onaylıyor musunuz’ yazan bir mesaj geldi. Buna numarayı kendisine söylememi istedi. Ben tabi bir operatör numarası olduğu için biraz çekindim. O yüzden de kendisine vermek istemedim. Biraz konuşturmak istedim kendisini. Telefonun menüsüne giremediğimi falan söyleyip biraz oyaladım. Ondan sonra bu tür dolandırıcılık vakalarının çoğaldığını ama kendisine güvendiğimi söyledim. Kendisine bana bir numara verin ben size geri dönüş yaparım dedim. ‘Yok’ dedi, ‘gerisi dönüş yapamazsınız’ ifadesini kullandı. ‘Bu sadece günü birlik bir aramadır’ dedi. Geri ödemeyi alıp almadığımı sordu, ben de almak istiyorum dedin. O da almak istiyorsan onay kodunu verin dedi. Öyle deyince ben de vermedim onay kodunu o da kapattı” şeklinde konuştu.

“Banka ‘datalarımıza giriyorlar’ deyince şaşırdım”

Bu telefon konuşmasının ardından genel müdürlüğü aradığını ancak kendisine bankalarından böyle bir arama yapılmadığının söylendiğini kaydeden İnce, “Bankayı aradım ve bana o isimde birinin bankalarında çalışmadığını söyledi. Müşteri hizmetlerine yönlendirdiler. Müşteri hizmetlerine olayı anlattım, bana bankalarına ait iki numara bulunduğunu ve kendilerinin bu numaralardan aradığını söyledi. Peki onay kodu sizin tarafınızdan nasıl gönderildi deyince o da bana dolandırıcılar ‘datalarımıza giriyorlar’ dedi. Ben bunu duyunca şaşırdım” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?