Malatya'da ilk defa kinoa bitkisi ekildi

Malatya'da ekimi yapılmayan ancak Malatya iklimine uygun ürünleri bilimsel olarak araştıran Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Tarımsal Projeler Şube Müdürlüğü, bu çalışmalar kapsamında Malatya'da ilk defa kinoa bitkisi ekimi yaptı.

Malatya’da ekimi yapılmayan ancak Malatya iklimine uygun ürünleri bilimsel olarak araştıran Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Tarımsal Projeler Şube Müdürlüğü, bu çalışmalar kapsamında Malatya’da ilk defa kinoa bitkisi ekimi yaptı.

Yüksek oranda protein içeren, insan gelişimi için gerekli olan tüm temel Amino Asitleri tohumlarında ve yapraklarında bulunduran iyi bir bitkisel besin kaynağı olan kinoa bitkisinin demontrasyon çalışmalarını geçtiğimiz yıl Kuluncak ilçesinde yapan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu yıl da Akçadağ ilçesi Sultansuyu Tarım İşletmeleri Müdürlüğünün 200 dekarlık arazisine üretim amaçlı ekim yaptı.

Nisan ayında yapılan ekim işleminin ardından gelişiminin adım adım izlendiği kinoa bitkisi yeşererek hızla büyürken, bu bitkinin gerek besin, gerekse de ticari olarak önemli getirilerinin olduğu bildirildi. Ağustos ayı gibi hasat yapılması beklenen kinoa bitkisinde beklenen verimin alınması halinde Malatya genelinde çalışmalar yapılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Kansere, kalbe, bahar alerjisine, diyabete ve yüksek tansiyona iyi gelen kinoa bitkisi besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besin olarak biliniyor.

Bakmadan Geçme