'Temiz Evim' projesi yüzleri güldürdü

Elazığ'ın Arıcak ilçesinde, kadınların görev aldığı Temiz Evim projesi ile yaşlı ve günlük işlerini yapacak durumda olmayanların evleri 15 günde bir temizleniyor. Projede görev alan kadınlar temizliğin yanı sıra, yaşlıların hem sohbet arkadaşı oluyor, hem de yaptıkları iş sayesinde ekonomik kazanç elde ediyor.

Elazığ’ın Arıcak ilçesinde, kadınların görev aldığı "Temiz Evim" projesi ile yaşlı ve günlük işlerini yapacak durumda olmayanların evleri 15 günde bir temizleniyor. Projede görev alan kadınlar temizliğin yanı sıra, yaşlıların hem sohbet arkadaşı oluyor, hem de yaptıkları iş sayesinde ekonomik kazanç elde ediyor.

Arıcak Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan ‘Temiz Evim’ projesini hayata geçirildi. Proje kapsamında ilçenin genelinde kendi işlerini göremeyecek durumda ve bakacak kimsesi bulunmayan hasta, yaşlı ve engellilerin de olduğu 104 hane tespit edildi. Tespit edilen evlerin 15 günde bir temizliği yapılması için proje kapsamında 4 kadın iş başı yaptı. Kadınlar her gün 4 evde hem ihtiyaç sahiplerinin temizliğini yapmaya başladı, hem de onlarla sohbet arkadaşı oldu.

Proje 104 hanede uygulanıyor

Arıcak Kaymakamlığı olarak ‘Temiz Evim’ projesini bu ayın başından itibaren faaliyete geçirdiklerini belirten Kaymakam Şenol Öztürk, “Proje kapsamında yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç olan 104 hanemiz ve yaklaşık 157 vatandaşımızın evleri temizlenecek. Tüm kişisel ihtiyaçları giderilecek. 4 kişilik bir ekibimiz var. Proje kapsamında da bu çalışma ekibine de ek bir gelir sağlamış olacağız" dedi.

Türkiye’nin sosyal bir devlet olduğuna değinen Kaymakam Öztürk, “Sosyal bir devletin gereği olarak da vatandaşlarımızın bu tür ihtiyaçlarını gidermemiz gerekmektedir. Yürütmüş olduğumuz proje kapsamında aldığımız dönüşler çok mutluluk verici. Vatandaşlarımızın çok güzel dualarını alıyoruz. Bize de aynı zamanda çalışma şevki kazandırıyor. Çok mutluyuz ve inşallah bu hizmeti devam ettireceğiz. Başarılı olacağını umuyoruz. Günde 4 ev temizliyoruz. Beldelerimizi, köylerimizi ve tüm mezralarımızı kapsıyor" şeklinde konuştu.

"Hem yardım, hem sohbet ediyoruz"

Proje kapsamında çalıştıklarını dile getiren Fatma Tekin ise, "Çok memnunuz. Bu iş sayesinde hem yaşlılarımıza yardım ediyoruz hemde hayır dualarını alıyoruz. Aynı zamanda para kazanıyoruz. Yaşlılarımız çok memnun. Gerçekten ihtiyaç sahibi olduklarını öğrendik. Hem onlarla sohbet ediyoruz. Sıkıntılarını anlatıyorlar. Bize iyi davranıyorlar ve güler yüzlerini gösteriyorlar. Bizde elimizden geldiği kadar onlara yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

Projeden faydalanan 87 yaşındaki 6 çocuk babası Ali Uluç, eşiyle birlikte kaldığını yaşları ilerlemesi nedeniyle görevliler olmasa kendilerinin temizleyecek durumda olmadıklarını aktardı.

Yaş ve sağlıklarının geçtiğini ifade eden Uluç, "Yanımızda kimse yok. Allah devlete zeval vermesin ve korusun" ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme