3 Aralık Dünya Engelliler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle etkinlik gerçekleştirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezindeki etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ziya Kesriklioğlu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Söylemez, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı. Kızılay, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle dünyada ve ülkemizde çeşitli etkinlikler düzenlenerek engelli bireylere yönelik farkındalığın oluşturulması hedeflenmektedir. Bu anlamda ülkemizde de önemli işler yapılmaktadır. Ülkemizin ekonomik ve refah seviyesi yükseldikçe de engellilerimizle ilgili daha çok iyileştirmeler yapılacaktır. İnönü Üniversitesi olarak bizde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Kampüslerimizde ki tüm fiziki yapılanmalar engelli bireylerimizin de istifade edebileceği şekilde yapılmaktadır. Ayrıca eğitim, sosyal ve kültürel bağlamda da yapılan ciddi çalışmalar ve etkinliklerle engelli bireylerimize katkı sunmaktayız. Tabi mesele sadece bu ve benzeri çalışmalar yapmak değildir. Belki de en önemlisi engellilerimizle ilgili kafamızda oluşan bazı ön yargılardır. Dolayısıyla önce kendi içimizdeki engelleri kaldırmak zorundayız. Bunu yapabildiğimiz takdirde şartlar ve imkanlar dahilinde aşılamayacak hiçbir mesele yoktur. Özellikle engellilerimizle ilgili yapılan her düzenleme ve yenilikte, onlarla ve yakınlarıyla işbirliği içerisinde olmak, alınan karalarla ilgili onların da fikirlerinden istifade etmek daha sağlıklı işlerin ortaya çıkmasına vesile olacaktır” dedi.

İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Zülal Kaleci de, Merkez'i tanıtan ve buradaki çalışmalarını anlatan bir sunum yaptı. Engelsiz İnönü Birimi sorumlusu Nurhan Sevinç ise birimin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Program, İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnönü Üniversitesi Vakfı Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan şiir dinletisi, müzikal, mehteran ve semah gösterisi, dans ve halk oyunları ile renklendirildi.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?