Büyükşehir'in sosyal tesisi mahallenin fabrikası oldu

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesine bağlı Çukurdere Çok Amaçlı Sosyal Tesisinde, tekstil fabrikalarını aratmayan üretim yapılıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesine bağlı Çukurdere Çok Amaçlı Sosyal Tesisinde, tekstil fabrikalarını aratmayan üretim yapılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ilk görev döneminde yapımına başlanan ve bugüne kadar 20 farklı mahallede faaliyete açılan Çok Amaçlı Sosyal Tesisler, bulunduğu bölgeye önemli katkılar sunuyor. 20 çok amaçlı sosyal tesisten biri olan Çukurdere Mahallesi Sosyal Tesisi 2014 yılında açıldı. Halen Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde hizmet veren Çukurdere Çok Amaçlı Sosyal Tesisinde müzik, giyim, mefruşat ve nakış kursları düzenleniyor. Tekstil fabrikalarını aratmayan makine teknolojisiyle ev hanımları dikiş-nakış öğrenip, ardından da üretim yapıyorlar.

Ev ekonomisine katkı

Tesis görevlilerinden Giyim Üretim Teknolojisi öğretmeni Emel Mucuk, kursiyerlerin hem kendi ihtiyaçlarını karşıladığını hem de aile ekonomisine katkıda bulunduklarını anlattı. Tesiste kullandıkları makinelerin Sanayi makineleri olduğunu kaydeden Mucuk, “Devletimiz burada önemli bir imkan sunuyor. Büyük makinelerimiz var. Aynı zamanda Üniversiteden fakülte mezunu öğretmenler görev yapıyorlar. Elimizden geldiğince kursiyerlere yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Boş vakitlerini değerlendirdiklerini belirten ev hanımı kursiyerler de yaptıkları işlerin çok güzel olduğunu kaydederek, ömürleri yettiğince ve sosyal tesis açık olduğu sürece kurslara devam edeceklerini vurguladı.

Bakmadan Geçme