Depremzedelere bir yardım da Malatya'dan

Irak'ın Süleymaniye ve Halep, İran'ın Kermanşah kentinde meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki deprem sonrası depremzedelere bir yardım eli de Malatya'dan uzatıldı.

Irak’ın Süleymaniye ve Halep, İran’ın Kermanşah kentinde meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki deprem sonrası depremzedelere bir yardım eli de Malatya’dan uzatıldı.

Deprem sonrasında bölgeye gönderilecek yardımları belirlemek için sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla bir toplantı yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Kardeş Belediyemiz Halepçe için ‘Malatya El Ele’ platformu tarafından acil gıda ve ihtiyaç malzemelerinden oluşan bir konvoy yola çıkacak” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, Kızılay Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın, İHH Malatya Şubesi Başkanı Ömer Derin ile İyilik Derneği Malatya Şube Yönetimi adına İrfan İncik katıldı.

Toplantıda, 210’a yakın insanın hayatını kaybettiği, bin 700 kişinin yaralandığı Irak’ın Süleymaniye ve Halep ile İran’ın Kermanşah kentinde yaşayan vatandaşlara gönderilecek yardımlar görüşüldü.

Toplantıya katılan STK başkanlarına duyarlı davranışlarından dolayı teşekkürlerini sunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Iran ve Irak’ta dün gece yarısında yaşanan 7,3 büyüklüğündeki deprem sonrasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara Rabbim acil şifalar nasip etsin. Dünyanın neresinde bir afet, yangın ve deprem olsa Türkiye Cumhuriyeti devletimiz ve halkımız el ele vererek üzerine düşen insani yardım faaliyetlerini yerine getirmektedir. Dün gece de Kuzey Irak’ın farklı bölgelerinde deprem yaşandı, tabi ki bu Cenab-ı Allah’ın bir imtihanıdır. Depremin ardından Türk Kızılay’ının, IHH ve diğer yardım kuruluşlarımızın olay yerine intikal etmesi ve yardımlarını ulaştırması bizleri gururlandırmaktadır. Bizler de Malatya’daki kardeşleri olarak Kuzey Irak’taki kardeşlerimize yardımlarımızı ulaştırmak adına bir araya geldik. Kızılay Malatya Şubemiz, IHH Şube Başkanımız ve İyilik Derneği Şube Başkanımızla durum değerlendirmesi yaptık. Bu derneklerimiz gerek yurt içi gerekse de yurt dışında bu tür yardım organizasyonlarında sürekli bulunup, Malatya’yı yardım faaliyetlerinde harekete geçiren saygın kuruluşlarımızdır. Kuzey Irak’a gönderilecek yardımlarımızın planlamamızı yaptık. Bu yardımları çok hızlı bir şekilde oradaki yardıma muhtaç kardeşlerimize ulaştıracağız. Bugün yardım araçlarımız yola çıkacak. Malatya El Ele Platformu kapsamında inşallah bütün yardım kuruluşlarımız ve gönüllü kuruluşlarımız el ele vererek Kuzey Irak’taki kardeşlerimize yardımları ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Kızılay Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın ise “Türkiye’nin hemen yanı başındaki coğrafyada meydana gelen depremin ardından ilk sosyal tepkiyi Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat verdi. Başkanımız Kızılay Şubesi, İHH ve İyilik Derneğini ‘Malatya El Ele Platformu’ çatısı altında toplayarak ilimizdeki bütün sivil toplum kuruluşları, iş adamlarını, dernek ve vakıflar ile gönüllü yardım kuruluşlarını bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Deprem bölgesine gönderilecek yardımları belirlemek adına ilk çalışmamızı yaptık. İnşallah bugün öğleden sonra bir araya getirilecek yardım araçlarımız yola çıkacak. Bu organizasyonu yapan Belediye Başkanımız başta olmak üzere birlikte hareket ettiğimiz bütün yardım kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İyilik Derneği Şube Yönetimi adına konuşan İrfan İncik ise “Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’ın başkanlığında toplanarak, Kuzey Irak’taki depremden zarar gören kardeşlerimize ulaştırılacak yardımları belirlemek adına bir görüşme gerçekleştirdik. Kızılay Malatya Şubesi, İHH ve İyilik Derneğinin birlikte yapacağı organizasyon ve Malatya’daki bütün sivil toplum kuruluşlarının desteklerini alarak inşallah en kısa sürede zor durumda olan kardeşlerimize yardımlarımızı ulaştıracağız” diye konuştu.

Bakmadan Geçme