Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Malatya'da

ir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Malatya'ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret ederek, Malatya'da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Malatya'ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a ziyaret sırasında Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, İl Başkanı Hakan Kahtalı ve kalabalık bir heyet ile eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı Malatya’da ve Belediyede ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bazı bilgiler verdi.
Özellikle Bağımlılıkla mücadele konusunda Valilik, Sivil Toplum Kuruluşları ve ilgili birimler ile çok iyi bir çalışma sergilendiğini belirten Başkan Çakır, Malatya’nın bağımlılıkla mücadele konusunda üst sıralarda yer aldığını, alkol ve uyuşturucu kullanımı açısından ise en alt sıralarda bulunduğunu söyledi.

Gençlik ve engellilere yönelik yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Çakır, “İlimizde gerçekten çok önemli yatırımlar yapıyorsunuz. Bundan dolayı çok teşekkür ederiz. Stadyum, kapalı spor salonu Malatya’mıza yakışan 2 büyük eser. Aynı şekilde yüzme havuzu olsun bunlar çok önemli yatırımlar. Bizler de Büyükşehir olduktan sonraki süreç içerisinde Malatya’yı genel anlamda planlayarak bir bütün halinde kalkındırmaya çalışıyoruz. İmar anlamında bütünlüğü sağlamak adına üst ölçekli planlamaları bitirdik. 100 bin, 50 bin, 25 bin ölçekli jeolojik etüt çalışmalarını tamamladık. Merkez ilçelerimiz dahil olmak üzere Malatya’nın bütün ilçelerinin altyapısını yeniliyoruz. Büyükşehir sürecinde ilçelerimize ve kırsal bölgelerimize daha çok yatırım planladık. Oran anlamında baktığımız zaman yatırımların büyük bölümünü o bölgelerimize kaydırdık. Bizim kültürel ve sosyal anlamda da çok önemli projelerimiz var. Bu açıdan da hem merkezde olsun hem ilçelerimizde olsun şuan 9 tane ilçemizde yer tahsislerini Bakanlığımıza ayırdık. Bunlara spor merkezlerinin yapılması çok önemli. Merkezimizde iki tane alan var. Biri Battalgazi, diğeri Yeşilyurt tarafında kalıyor. Özellikle Taştepe, Melekbaba, Şehit Fevzi bölgelerimizde spor tesisleri yok. Bu bölgelerimizde bir yer sorunu vardı. Şuanda yer tahsisi yapıldı. Oraya gençlerin faydalanabileceği, sizin uygun göreceğiniz bir projeyi yapmak istiyor Bir diğeri de bizim Engelsiz Yaşam ve Spor Merkezi projemiz var. Bizim engelliler ile ilgili gerçekten güzel çalışmalarımız var, ama bunu çok güzel bir noktaya taşımak istiyoruz. Onların yüzmesinden, konferans salonuna, kafeteryasına kadar, eğitim salonundan spor salonlarına kadar kapsamlı bir proje, 2 milyon bir bedelle ayırmış olduğunuz ilk etap yüzme ve fitness salonunu kapsayan bir proje çıkardık. 2 milyon takdir etmiştiniz. Bundan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Onun ihalesi de önümüzdeki ayın sekizine ama bunu etap etap böldük. Diğer etaplara da sizlerin desteğinizi bekliyorum. Gençlere yönelik bir diğer projemiz ise Gençlik Kampları ki bu kamplarla ilgili iki projemiz var. Bu projelerimizden birini Doğanşehir’e yapmak istiyoruz. Çünkü Doğanşehir de bu proje için gerçekten çok güzel bir alan var. Diğerini de merkezde yapmak istiyoruz. Bu projelerimiz hayata geçirildiği takdirde insana dokunan, 10 binlerce gencimizin ihtiyacını karşılayan yatırımlar olur” şeklinde konuştu.

Çakır ayrıca, Engelsiz Yaşam ve Spor Merkezi ile Gençlik Kampları hakkındaki iki dosyayı da Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a sundu.

''Bakanımızın Malatya ve Türkiye’ye birçok hizmetleri oldu''

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’de yaptığı konuşmada, “Bakanımız Malatya ve Türkiye’ye birçok hizmet yaptı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Yoğun programları arasında Malatya’ya vakit ayırdıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz. Özellikle gençlerimizin yetişmesi noktasındaki emek ve gayretleri, onların kötü alışkanlıklardan sıyrılarak spora, fikriyata, yüzmeye ve doğaya yönlendirmesi ve buna yönelik projeleriyle, üniversite gençliğimizin barınma ihtiyaçlarından tutun da yemek ihtiyaçlarına kadar ve gençlik faaliyetleriyle milli ve manevi değerlere sahip gençler yetiştirilmesi noktasında önemli görevleri ve misyonu var. Kendisinin ortaya koymuş olduğu vizyon inşallah ileride gençlerimizin bu ülke için 15 Temmuz da göstermiş oldukları yararlıklar gibi bu ülkenin kalkınmasına, bu ülkenin değişmesine ve gelişmesine özellikle uluslararası arenada hak ettiği şekilde yerli ve milli değerlerle donatılarak, dünyada söz sahibi olan bir ülke olma noktasına getirilmesinde gençlerimize büyük görevler düşmektedir. Yapılacak yatırımlar ve hizmetler ile gençlerimizin milli ve manevi değerlerle donatılacaklarına ve yararlı hizmetlerde bulunacaklarına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediye Başkanımıza öncelikle misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Malatya’da farklı konular ile ilgili ziyaretlerimiz ve gözlemlerimiz devam ediyor. Başkanımızın dile getirmiş olduğu bazı konular hakkında bizim de çalışmalarımız olacak. Özellikle değindiği bağımlılık konusundan dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü biz de Bakanlık olarak Bağımlılıkla Mücadele Kurulunun bir parçasıyız. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bizim de üzerimizde bir takım sorumluluklarımız var. Bunlarla ilgili zaten bazı projelerimiz hızlı bir şekilde bitti. Hala devam eden projelerimiz var. Tabi bir de bağımlılık deyince sadece alkol ve uyuşturucu olarak değil, bunun içerisinde internet ve teknoloji ile ilgili olan bağımlılıklar var. İnternet bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve farklı alanlarda da bağımlılıklar var. Bunların da en iyi şekilde ele alınması ve bu anlamda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Malatya’nın sürekli gelişen be büyüyen şehirlerarasında olduğunun vurgusunu yapan Bakan Kılıç, ” Malatya ziyareti sırasında gördüklerimiz için teşekkür ediyorum. Sosyal ve sportif alanda ortaya konulan çalışmalara desteklerimiz devam edecek. Özellikle engelli vatandaşlarımız konusunda yapılan çalışmalara tabi ki üzerimizde sosyal sorumluluk olarak da gerçekten yapmamız gerekenler var. Bunun da bilincindeyiz. Spor alanları ile ilgili de gerçekten sporun birleştirici gücünü ve sosyal anlamdaki katkısını bildiğimizden dolayı mutlaka farklı şekillerde tabana yayılmasını sağlamak da görevimiz. Aynı şekilde elimizdeki tesisleri de en iyi şekilde kullanacağız, yenisinin yapılması gereken yerde de bu desteğimizi tabi ki vereceğiz. Bu anlamda başta Malatya’daki çalışmalar ve ivmelenme için Bakanımız nezdinde bütün Malatya’lılara teşekkür ediyorum. Kendisinin konuları ne kadar yakından takip ettiğini biliyoruz. Sağolsunlar Valimiz, Belediyemiz ile siyasi iktidar ve milletvekillerimiz ile birlikte Malatya gerçekten büyük bir ivme kazanmış. Bizler de üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme konusunda zaten Bakanımız bu noktada bizi sürekli takip ediyor. Bizi bu noktada teşvik ediyor. O nedenle Malatya şanslı gerçekten bunu tekrar gündeme getirmek istedim. Başkanımıza da bir kez daha göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, basın mensuplarının gündemdeki konular ile ilgili sorularını da cevapladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaretin anısına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a kayısı kristali ve el dokuması halı hediye etti.

Maşti’den TSO binasına kadar trambüs ile gidildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ve beraberindekiler sabah kahvaltısının ardından, MAŞTİ karşısından Trambüse binerek Ticaret ve Sanayi Odası’na hep birlikte geçtiler.

Trambüs içerisinde vatandaşlarla bol bol sohbet eden Bakan Kılıç’a büyük ilgi gösterilirken, bazı vatandaşlar Malatya merkez ve ilçelerde yaptıkları çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür ettiklerini söylediler.

Bakmadan Geçme