Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı statüsüne alınacak

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Tabiat parkı statüsüne alınacak olan Günpınar Şelalesinde inceleme yaptı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

Vali Mustafa Toprak, Darende İlçesinde Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce 2014 yılında 'korunan alan' statüsü kazandırılmak ve Tabiat Parkı olarak ilan edilmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen Günpınar Şelalesinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu. Alan ve gezi hakkında bilgi veren Toprak, alanın Doğa Koruma ve Milli Parklar Malatya 15.Bölge Müdürlüğünce bahçe, kavaklık, çayır ve boş arazi olarak 2015 yılında teslim alındığını ve ilgili Müdürlüklerin bu yıl içerisinde yapmış olduğu başvuru ile 'orman' vasfıyla cins değişikliğinin gerçekleştirildiğini belirti. Cins değişikliği sonucunda vasfı değişen arazilerin yeni vasıfları ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne yeniden tahsis edildiğini söyleyen Vali Toprak, Günpınar Şelalesinin bulunduğu bu arazinin Tabiat Parkı olarak ilan ve tescil edilmesi amacıyla ilgili müdürlüklerce hazırlanan 'Tabiat Parkı Etüt Raporu'nun geçtiğimiz aylarda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne gönderildiğini ifade etti. 

Toprak, Etüt Raporuna Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Bakanlık onayının alınmasını müteakiben 6873 sayılı Milli Parklar Kanunun 3. Maddesinin (b) fıkrası gereğince Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 'Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı' olarak tescil edilmesinin beklendiğini kaydetti.

Çevre düzenlemeleri yapılacak

Vali Mustafa Toprak, tecil işleminin ardından burada bulunan ve uygunsuz yapılan ahşap lokanta ve betonarme yapıların kaldırılacağını, arazinin yapısına uygun bina ve çevre düzenlemelerinin yapılacağını da sözlerine ekleyerek, bölgenin D 300 karayoluna 5 kilometre, ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunan doğa harikası bu alanda bulunduğunu söyledi. Toprak, yapılacak düzenlemeler sonucunda ilçeye ve aynı zamanda ile güzel bir tabiat parkının kazandırılacağı müjdesini verdi. 

Yürüyüş parkuru yer alacak

Toprak, Tabiat parkında doğa ile baş başa ve eşsiz güzelliğe sahip şelale ile sesi arasında 2 kilometrelik vadide trekking parkurunda yürüyüş yapılabileceğini ifade etti.

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 13

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?