Sağlık

Sağlık Haberleri

Hedef, karaciğer naklinde dünyada bir numara olmak

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsünün karaciğer naklinde dünyada ikinci sırada olduğunu, hedeflerinin dünyada bir numara olmak olduğunu söyledi.

Bahar nezlesine dikkat

Arş. Gör. Dr. Mehmet Semih Demirtaş, 'Bahar nezlesinde önlem alınmayan vakalar ilerlediği takdirde iştahsızlık, yorgunluk, burun tıkanıklığıyla birlikte sinüzit başlangıcı, aşırı sinirlilik ve şiddetli baş ağrısı gibi durumlara yol açabilir' dedi.

Doç. Dr. Cemal Fırat'tan, burun estetiği konusunda tavsiyeler

Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cemal Fırat, burun estetiği yaptırmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak, 'Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu işi iyi yapan, ehli olan insanlara yaptırılması gerekliliğidir. Her önüne gelene ameliyat olunmamalıdır' dedi.

Doç. Dr. Ümit Yolcu: Ağız sağlığı için diş bakımına dikkat edilmeli

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ümit Yolcu, diş bakımının önemine dikkat çekerek, 'Yaşam boyu ağız sağlığı için diş bakımına dikkat edilmeli' dedi.

Başkan Eser, Sağlık Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerini makamında ağırladı.

7 Nisan Sağlık Haftası Malatya'da kutlandı

7-13 Nisan Sağlık Haftası Malatya'da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Lazer teknolojisi ile bir kaç dakikada gözlüklere elveda

İnsanlarda özellikle 45 yaşından sonra yaygın olarak başlayan uzak ve yakın görme bozukluğu, Malatya'da uygulanan lazer teknolojisi ile tarihe karışıyor.

Hasta Kan Yönetimi, kan temini konusunda hayati önem taşıyor!

TARD Hasta Kan Yönetimi Farkındalık Projesi Yürütücüsü Prof Dr. Fevzi Toraman, Hasta Kan Yönetimi’nin hasta merkezli yaklaşımı klinik uygulamaya yerleştiren bir sistem olduğunu söyledi.

Yılda 15 bin çocuk kalp hastası olarak doğuyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemşit Karakurt, 'Her yeni doğan bin çocuktan 10'unda kalp hastalığı görülmektedir' dedi.

Kalp sağlığı için kırmızı besinler

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve çevresel faktörlerin kalp damar hastalıklarının artışındaki en önemli nedenler arasında yer aldığını belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, Her gün ortalama 100 bin kez atan kalbin daha sağlıklı ve güçlü olmasının yolu ise kırmızı besinlerden geçiyor dedi.

Öğrencilere diş sağlık seti dağıtıldı

'Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller Projesi' kapsamında öğrencilere diş sağlık seti dağıtıldı.

Yrd. Doç. Dr. Şükrü Gürbüz, Kene ısırmaları konusunda uyardı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Gürbüz kene ısırığının belirtileri, kenelerin neden olduğu hastalıklar, ülkemizde hangi bölgelerden görüldüğü ve kene ısırığından nasıl korunmamız gerektiği gibi en çok merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Sağlık yatırımları için arsa devri gerçekleştirildi

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında Malatya Merkezde, Belediye ve Sağlık Müdürlüğünün arsa ihtiyaçlarının takas yolu ile karşılanması için hazırlanan ön protokol Vali Mustafa Toprak'ın nezaretinde düzenlenen törenle imzalandı.

Alaettin Baydaş: Otizmliler hergün hatırlanmalı

Malatya Otizm Derneği üyeleri, Dünya Otizmliler Farkındalık Günü'nde bir araya geldi.

Beyaz Ay Derneği, 'Gülme'yi hatırlatacak

Türkiye Beyaz Ay Derneği, Türkiye'de örneğine az rastlanır bir etkinliğe imza attı. Malatya'da düzenlenen 'Gülmeyi Hatırlama' etkinliği ile dünya genelinde 6 dakikaya düşen gülme süresinin 18 dakikaya çıkarılması hedefleniyor.

Eczacıları bilgilendirmek için kamu spotu

Malatya Eczacı Odası Başkanı Tahir Özelçi, eczacıları bilgilendirmek için kamu spotu hazırladıklarını söyledi.

Sığır kalbinin zarından üretilen kalp kapakçığı, ameliyatsız nakledildi

Malatya'da 74 yaşındaki hastaya sığırın kalp zarından yapılmış kalp kapakçığı ameliyatsız olarak nakledildi.

Prof. Dr. Nevzat Erdil'den şah damarı uyarısı

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Erdil, 'Aort Diseksiyonu yani şah damar yırtılmaları acil bir durumdur. Yırtılma olduğu zaman yani ani yırtılma anında hastaların yüzde 30'u hayatını kaybetmektedir. Ölmeyip hastaneye yetişenler için her geciken zamanda tehlike artmaktadır' dedi.

Balonlaşan karın damarına yapay damar kaplı stent takıldı

Malatya'da 77 yaşındaki hastanın balonlaşan karın damarı, anjiyo yöntemi ile ameliyatsız olarak değiştirildi.

Toplam 978 haber.