Hakan ER: Meclis üyemize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz

Fırat Havzası Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı Hakan ER, 31 Ocak'ta gerçekleşen olaylı Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

47 BİN TL HEDİYELİK KAYISI, TEK BİR FİRMADAN ALINIYOR!

31 Ocak 2018 tarihinde yapılan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Ocak ayı Meclis Toplantısında, Malatya iş dünyasına yakışmayan çirkin ve elim bir olaya maruz kaldıklarını ifade eden FÜDER Başkanı Hakan Er, “Toplantının dilek ve temenniler bölümünde Meclis Üyesi ve aynı zamanda Hesapları İnceleme Komisyon Üyesi olarak dikkatimi çeken bazı harcamalar konusunda Başkana  sorular yönelttim. Bu sorular şunlardı: Sayın Başkanım, Aralık ayında 6.550 TL hediyelik kayısı alınmıştır. 2017 yılı içerisinde de toplamda 47.781 TL’lik hediyelik kayısı alımı gerçekleşmiştir. Bu alımların tamamı, tek bir firmadan alınmıştır. Elbette ki ağırlama giderleriniz olacaktır. Elbette ki hediye götüreceğiz. Bu bizim örfümüzde, adetlerimizde olan bir değerdir. Ama 47.781 TL tutarındaki kayısı biraz fazla değil mi? Malatya’da bulunan bir birliğe yardım yapıyorsunuz. Biz “Bu yardımı niye yaptınız?” demiyoruz. Elbette yardım yapalım, hatta daha fazlasını yapalım. Ama bunu yaparken hakkaniyet ölçüsüne dikkat ederek yapalım. Odamızda 30 adet meslek komitesi bulunmaktadır. Bunların hepsine de eşit dağıtalım. Kayıtlarda yer aldığı üzere, Aralık ayında yapılan bütçe görüşmeleri sırasında da söz alarak, odamızın bankalarda faizde bulunan 2 milyon TL’nin üzerinde paramız var. Bizim amacımız para artırmak değil. Gelin bu paranın yarısını 30 meslek komitesinde kullanılmak üzere bütçeye koyalım ve bu komitelerin mesleki faaliyetlerini yapmaları için (fuarlar, kongreler, yatırım geliştirme, AR-GE) ihtiyacı olanlara verilmek üzere ayıralım. Bankada yatan paranın bize bir faydası yoktur. Bunu üreticinin ve sanayicinin emrine verelim. Bu para zaten onların parasıdır. 30 komitenin 5’ine yardım yapılıyor, 25’ine yapılmıyor. Bu hak mıdır, adalet midir? Her komiteye eşit oranda bütçe verelim. Bir grubu fuara gönderiyorsunuz, bir diğerine yol parası veriyorsunuz. Diğer bir grubu Malatya Tanıtım Günleri’ne götürüyorsunuz. Bu hak mı, adalet mi? Başkana ait iki adet makam aracı var. Biri Audi A6, diğeri de geçen sene aldığımız Mercedes Vito. Ben buna itiraz etmiyorum. Elbette ki olacak, ama Audi A6 eski bir araç ve Malatya’da servisi bulunmuyor. Her arızalandığında çekici ile Kayseri’ye, Adana’ya götürülüyor. Bu aracın yıllık masrafları çok yüksek. Bunu satalım ve servisi Malatya’da olan yeni bir araç alalım'' dedim. Sayın Başkan, sorduğum sorular üzerine kürsüye çıkarak bu sorulara cevap verdi” şeklinde konuştu.

"BUNLARI SORMAK BENİM HAKKIM! SİZ BAŞKANIN SÖZCÜSÜ MÜSÜNÜZ?"

MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’un kürsüye çıkarak soruları cevaplandırmaya başladığını söyleyen Hakan Er, bu sırada Meclis Üyelerinden Erol Elbir ve Murat Gümüş’ün kendisine itirazda bulunduğunu dile getirdi. ER itirazlara karşı “Ben de bu itirazlara cevap olarak, ‘Arkadaşlar Başkan sorularımı cevaplıyor. Bunları sormak, bir Meclis Üyesi ve Hesapları İnceleme Komisyonu üyesi olarak benim hakkım. Ben bunlar niye yapılıyor demiyorum. Hakkaniyet ve adalet ölçüleri içerisinde, eşit yapılsın diyorum. 30 grubun tamamına da yapılsın. Bu bütün grupların hakkıdır’ dedim” şeklide cevap verdiğini ifade etti.

MTSO BAŞKANI ERKOÇ: NE DİYORSUN "LAN"…

İtirazlara cevap verirken Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç’un birden ayağa kalkarak, şahsına karşı “Lan” dediğini ve kabalaştığına dikkat çeken ER, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu arkadaşlar benimle sözlü tartışmaya girince de ‘Hayırdır arkadaşlar, siz Başkanın sözcüsü müsünüz? Size ne oluyor?’ dediğim anda hemen önümde oturan Başkan Hasan Hüseyin Erkoç bey, birden yerinden kalkarak “Ne diyorsun lan, bana hesap soramazsın, bir şikayetin varsa müfettiş çağırtır, inceletirsin” dedi ve şahsıma karşı el kaldırmış bir şekilde çirkin hakaretlerde bulundu. Etraftakiler araya girdiler ve bu sırada ben de “Hayırdır Başkan? Konuştuğun ‘LAN’ ifadesi ağzına yakışmıyor. Sen benimle bu şekilde konuşamazsın! Beni mi döveceksin? Yerine otur” dedim. Bu sırada etrafımız birden kalabalıklaştı. Diğer Meclis Üyeleri de araya girdi.”

"MECLİS ÜYEMİZİ YUMRUKLAMAK, SON DERECE ÇİRKİN BİR DAVRANIŞTIR"

FÜDER Başkanı Hakan Er, bu tartışmalar sırasında Meclis Üyesi Erol Elbir ve Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Diri’nin, Meclis’e hiç yakışmayacak şekilde tutum ve davranış sergileyerek, Meclis Üyesi Selçuk Otlu’ya yumruklarla saldırdıklarını söyleyerek, Meclis Üyesi Selçuk Otlu’nun aldığı yumruk darbeleri sonucunda çenesinde yırtık oluşarak kanlar içerisinde kaldığını dile getirdi. Er, çenesine dikiş atılan Selçuk Otlu ile birlikte söz konusu saldırıdan sonra iki Meclis Üyesi hakkında şikayette bulunarak davacı olduklarını da sözlerine ekledi.

FÜDER Başkanı Hakan Er, yazılı açıklamasını şu ifadelerle noktaladı:

"Şimdi ben soruyorum: Nevzat Diri ve Erol Elbir isimli şahıslar, hangi sıfatla arkadaşımıza saldırdılar? Meclis Üyesi ve Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi olarak soru sormak, açıklama istemek, eşitlik ve hakkaniyet istemek bizim hakkımız değil mi? Biz bu şahıslara veya Başkana hakaret etmedik, darp teşebbüsünde asla bulunmadık. Yani şimdi, bir saygınlığı olan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısında her soru soranı, siz mahalle kabadayısı gibi dövecek misiniz? Bu arkadaşlar, daha önce de birkaç kez bu şekilde saldırgan tutumlarda bulundular ve agresif tavırlarıyla Meclisi gerdiler. Yine soruyorum: Bu arkadaşlar Başkanın fedaisi mi?

Bu arkadaşları ve Oda Başkanını, yaptıkları edebe aykırı davranışları ve kabadayılık kokan tavırları dolayısıyla nefretle kınıyoruz. Bizler buraya üyelerimizin oyları ile seçilerek onları temsil etmek üzere geldik elbette ki üyelerimizin haklarını arayacağız. Oy vebaldir üyelerimizin  haklarını aramak da bizim en doğal hakkımızdır.

Meclis, kavga ve dövüş arenası değildir. Burası, Malatya iş dünyasının kalbi olan Ticaret ve Sanayi Odası’dır. Bu yumruk üyelerimize ve Malatyla sanayisine atılmış bir yumruktur.

Gerek Disiplin Kurulu’nun gerekse Yargı’nın bu şahıslara gereken cezayı vermesini talep ediyor, yaşanan bu çirkinlikleri Malatya kamuoyunun ve iş dünyasının takdirlerine bırakıyorum."

Bakmadan Geçme