Malatya'dan Kısa Kısa...

4 Nisan 2017 Salı gündemine ait güncel Malatya haber başlıklarına ve detaylarına tek sayfadan ulaşın...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kayısı Haber Malatya - Kayısı Haber

- Yeni Malatyaspor U21 takımı, Ümraniye'ye bileniyor

U21 1.Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi veren Yeni Malatyaspor’da Ümraniyespor maçı hazırlıkları başladı.

Hafta sonu sahasında karşılaştığı Elazığspor’u Furkan Yiğit ve Ömer Göldağı’nın golleriyle 2 - 0 mağlup eden Yeni Malatyaspor U21 takımının bu haftaki rakibi Ümraniyespor. İstanbul’da oynanacak zorlu müsabaka için Cuma günü bu şehre harekete edecek Malatya temsilcisinin başı sakatlıktan kurtulmuyor. Ümraniye maçının hazırlıklarını Orduzu’da alt yapı tesislerinde sürdüren Yeni Malatyaspor U21 ekibinde kart cezalısı Abdulsamet Damlu, Ömer Güleç ve Hakan Bezci ile sakatlığı bulunan Furkan Pekşen forma giyemeyecek. Lider Gaziantep Büyükşehir Belediyespor ile arasında 1 puan bulunan sarı kırmızılı genç takım 7 haftadır mağlubiyet yüzü görmüyor.


- Yeşilyurt Belediye Meclisi, encümen üyeleri ile ihtisas komisyon üyelerini belirledi

Yeşilyurt Belediye Meclisi Nisan ayının ilk toplantısında encümen ile ihtisas Komisyonlarında görev yapacak üyelerin seçimi gerçekleştirildi. Meclis gündeminde olan bazı maddeler karara bağlanırken bazıları ise ilgili komisyonlara havale edildi.

Yeşilyurt Belediyesinin MAŞTİ karşısındaki Hizmet Binası toplantı salonunda Başkan Vekili Ramazan Yakıcı Başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında öncelikle 07 Mart 2017 tarihli toplantıda alınan karar özeti oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda ilk olarak 2016 Yılı Faaliyet Raporu görüşülürken, 2016 Yılı Denetim Komisyonu Raporuyla ilgili Meclis Üyelerine bilgiler verildi. Denetim Komisyonu raporuna göre Yeşilyurt Belediyesinin 2016 Yılı Gelirleri 95 Milyon 112 Bin 095 TL, Giderleri 122 Milyon 390 Bin 662 TL., tahmini bütçenin ise 130 Milyon 480 Bin TL. olduğu açıklandı.

Meclisin ilk oturumunda 5393 sayılı Belediye Kanununun 33.maddesi uyarınca gizli oylama ile Encümen Üyeleri, 5393 sayılı Belediye Kanununun 24.maddesi uyarınca açık oylama usulüyle İhtisas Komisyonlarında görev yapacak üyeler belirlendi. Yapılan gizli oylama neticesinde Encümen Üyeliklerine şu isimler seçildi: "Ramazan Yakıcı, Nurettin Karaaslan, Salih Urfalı." Açık oylama ile yapılan Meclis İhtisas Komisyon üyelikleri de şu isimlerden oluştu;

"Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Ali Seydi Ünlü, Sadin Şahin, Zülal Dişer,Murat Karapınar, Mehmet Özen seçildi.İmar Komisyonu Üyeleri Ramazan Acar, Mehmet Çınar, Şahin Özer, Bekir Karakuş, Kadircan Eesen oldu. Meslek Odaları ve Sivil Toplum Komisyonu Üyeleri A.Kadir Eyidemir, Ali Seydi Ünlü, Seydi Erkuş, D.Cumali Sucu, Ali Palancı, oldu. Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonu Üyeleri: Ramazan Çetin, Murat Karapınar, Ramazan Maden, Cercis Taşdemir, Hüseyin Selçuk’tan oluştu. Kadın ve Aile Komisyonu Üyeleri: Zühal Dişer, Şükran Gönültaş, Ümit Dağılmışgül, Nurettin Durmaz, Meltem Kavuk oldu. Eğitim Komisyon Üyeleri: Cercis Taşdemir, Sadin Şahin, Ramazan Maden, Şükran Gönültaş, A.Kadir Eyidemir’den oluştu. Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeleri: D.Cumali Sucu, Hikmet Tutlu, Ali Palancı, Mehmet Özen, Murat Karapınar oldu.

Hukuk İhtisas Komisyonu Üyeleri: Ramazan Acar, Ramazan Yakıcı, Şükran Gönültaş, Suna Şekeroğlu, Ümit Dağılmışgül oldu."

Başkanvekili Ramazan Yakıcı, seçimin meclise hayırlı olması temennisinde bulunurken, üyeliklere seçilen meclis üyelerine de görevlerinde başarılar diledi.

Yeşilyurt Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda, Doğal Ürünler Pazarı ve Emanet Çarşısı yapım işi, muhtelif mahallelere park yapımı ve mevcut parkların sosyal tesisi bakımı, onarımı ve revize edilme işi, Engelsiz Parka Mescit yapım işi, Eski Cezaevinin Kültür Sanat Merkezine dönüştürülmesi ve tadilat işi, muhtelif mahallelerde taş duvar yapım işi, yer altı ve yer üstü konteyner alımı, 20.000 ton sıcak asfalt alımı işleri için Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat’a İller Bankasından 19 Milyon 100 Bin TL’lik kredi kullanılma yetkisi verilmesi onaylandı.

Osmaniye’de teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Komando Onbaşı Mustafa Baltacı’nın ismi Özalper Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan parka verilmesiyle ilgili madde Kent Kültürü ve Estetiği Komisyonuna havale edildi. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle görevinden istifa ettiğini yazılı dilekçeyle gönderen Yeşilyurt Belediye Meclisinin AK Parti’li Üyesi Hüseyin Kalan’ın dilekçesi 7 Nisan Cuma günü yapılacak ikinci oturumda yeniden görüşülecek.

İmar Komisyonu Raporu doğrultusunda; Gündüzbey Mahallesi 2254, 2286, 2287,2288 ve 2289 nolu parsellerde imar tadilatı talebini reddeden Meclis, Yakınca Mahallesi 254 ada 1 nolu parselin Güneydoğu bölümünde bulunan park alanında trafo alanı bırakılması dair imar plan tadilat talebini ise gündeminden çıkarttı.

11 maddeyi görüştükten sonra onaylayan Belediye Meclisi 6 maddenin ise İmar Komisyonuna havale edilmesini kararlaştırdı.

Yoğun bir gündemle Nisan Ayı İlk Oturumunu tamamlayan Yeşilyurt Belediye Meclisi, 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 10:00’de yeniden bir araya gelerek gündemdeki diğer maddeleri karara bağlayacak.


- Amatör kümede bir haftada 33 gol atıldı

Malatya 2. Amatör Küme Büyükler Futbol Ligi’nde 3. Hafta müsabakaları hafta sonu oynandı.

2.Amatör Kümede heyecan her geçen hafta artıyor. Bol gollü geçen 3.haftada 33 gol kaydedildi. Haftanın en farklı galibiyetine imza atan Hekimhan Spor ve Pütürge Belediyespor A grubunda ilk 2 sırayı paylaştı. Oynadığı 3 maçı da kazanan Pütürge Belediyespor ve Kale Gençlerbirliği A ve B Grubunda liderlik koltuğunu alan takımlar oldu. Malatya 2. Amatör Küme Ligi’nde sezon sonu gruplarını ilk sırada bitiren takımlar doğrudan bir üst lige yükselecek. A ve B grubu müsabakalarında oynanan toplam 6 müsabakada şu sonuçlar alındı:

"Kale G. Birliği Spor - M.İdmanyurdu 2 - 1, Çöşnük Gençlik - M.Fenerspor 2 - 2, Galata Spor - Doğanyol Bld. 2 - 0, Konak Bld. Spor - Tandoğan Spor 4 - 2, Pütürge Bld. Spor - Polat Bld. Spor 8 - 0, Hekimhan Spor - Şire Pazarı Spor 9 - 1."


- Malatya'da kanalizasyon sorunları çözülüyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Malatya genelinde su, kanalizasyon ve içme suyu alt yapı çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Yeşilyurt İlçesi Tepeköy Mahallesi’ne 2 bin metre kanalizasyon hattı açılırken, 27 parsel bacası bağlantısı yapıldığı bildirildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir ise, Malatya’nın her yerinde su, kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattı alt yapı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Yeşilyurt İlçesi Tepeköy Mahallesi’nin kanalizasyon çalışmalarının tamamlanma aşamasında bulunduğunu kaydetti. Genel Müdür Özdemir, “Muhtarımız tarafından kanalizasyon sorunu bizlere iletildi. Gerekli incelemelerimizi yaptıktan sonra ihalemizi yaptık ve çalışmalara başladık. Mahallemiz için, 2 bin metre kanalizasyon hattı 27 adet parsel bacası ve 27 adet muayene bacası yapılacak. Şuan itibariyle çalışmalarımızın 1.500 metrelik alanını tamamlamış bulunuyoruz. Malatya’nın genelinde çalışmalarımız devam ediyor. Mahallemize ve Malatya’mıza hayırlı olsun” dedi.


- Halk sağlığı alanında haşere ile mücadele anlatıldı

İlkbahar mevsimi ile birlikte haşere ile mücadele çalışmalarını yoğunlaştıran Malatya Büyükşehir Belediyesi, bir yandan ilaçlama çalışması yaparken, bir yandan da eğitim ve bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Eğitim ve bilgilendirme çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetimi ve İlaçlama Şube Müdürlüğü tarafından, "Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konulu bir konferans düzenlendi. Şehit Ömer Halisdemir Konferans salonunda düzenlenen konferansa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım, daire başkanları, şube müdürleri, Esenlik Genel Müdürü Hulusi Poyraz, ilaçlama ekibinde görevli personeller ile muhtarlar ve öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi bir konuşma yapan Esenlik Şirketi Genel Müdürü Hulusi Poyraz, Esenlik Şirketi olarak yıllardır ilaçlama işiyle uğraştıklarını ve ilaçlama konusunda daha da profesyonelleştiklerini belirtti.

Poyraz, "Malatya’nın büyükşehir olmasıyla birlikte sadece şehir merkezinde değil, bütün il sınırlarının açık alan ilaçlamasını da biz yapıyoruz. İlaçlama yaparken son zamanlarda yükselen trend şu, ilacı aza indirme, biyolojik mücadele. Bu anlamda organik bir mücadeleye yönelerek başarı elde etmekteyiz. Haşere ile mücadelede en önemli kısım larva mücadelesidir. Geçen yıl larva mücadelesinde başarılı çalışmalar yapan ekibimizi, kış sezonunda eğitime aldık. Eğitim verilerek bu işin artık ihtisas işi olduğu öğretildi. İlaçlama konusunda Türkiye’de örnek illerden biriyiz. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yıldırım ise yaptığı konuşmada, doğası, tabiatı ve imkanları ile atalarımızdan çok güzel bir şehir teslim aldıklarını belirterek, amaçlarının doğayı bozmadan çocuklara, tertemiz bir şehir teslim etmek olduğunu söyledi.

Yıldırım konuşmasında özetle şunları söyledi: "Haşere ile mücadelede doğayı da koruyarak mücadele ediyoruz. Bu mücadelenin merkezine de Malatya halkının sağlığını koyuyoruz. Bu sorumluluk duygusuyla hem hemşehrilerimizin sağlıklı bir şehirde yaşamalarını hem de doğası kimyasallarla bozulmamış bir şehri çocuklarımıza ve torunlarımıza teslim edelim istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bu anlamda çok güzel çalışmalar sergiliyor. Malatya merkeze verdiği hizmetlerin aynısını ilçelere de veriyor. Hizmetlerde kalite her zaman daha da yükseliyor. Ne yöne gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz. Bu nedenle arkadaşlarımız bir yıllık programı belirlerken sadece haşereye karşı ilaç ile mücadele eden bir refleks sergilemiyorlar. Kışın da yoğun bir çalışma gösteriyorlar. Sineği değil bataklığı yok ediyorlar. Yıllardır bu işi yapan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından konferansa geçildi. "Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konferansına konuşmacı olarak katılan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalı Bölümü’nden Doç Dr. Hüseyin Çetin, Malatya Büyükşehir Belediyesi ile iki yıldır birlikte çalıştıklarını belirterek, çevreyi ve insanları zehirlemeden haşere ile mücadele çalışması yaptıklarını kaydetti.

 Çetin; "Dünyanın birçok yerinde katıldığım etkinliklerde gördüm ki geleceğe yönelik çalışmalar yapılıyor. Olayın özünde şu var. İnsanlar hasta olsun, biz insanları tedavi edelim denilmiş. Mesela sıtma olsun, biz sıtma ilacı ile insanları tedavi edelim. Geçmişte bir şeyi dikkate almamışız. Koruyucu hekimlik. Koruyucu hekimlik, hastalık ortaya çıkmadan, bir zarar ortaya çıkmadan yapılan çalışmalara denir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavi edebilirisiniz. Ama asıl önemli olan hastalığın ortaya çıkmasını engellemek. Bizim de yaptığımız iş haşere kontrolü, vektör kontrolü. Bu anlamda hastalığın çıkmasını önlemektir. Bu konuda, muhtarlara, belediyelere, kaymakamlara, valilere, bakanlıklara büyük görevler düşüyor. Birçoğumuz çok yanlış şeyler biliyoruz. Çünkü geçmişteki alışkanlıklarımız bizi bu yanlışlara sürüklüyor. Bizim bilmemiz gereken ufak tefek şeyler var. Bunları bilirsek hastalıktan korunuruz" dedi.

"Halk Sağlığı Alanında Haşere ile Mücadele" konferansının ardından katılımcılara belge, ilaçlama ekip sorumlularına da plaket verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?