Sadıkoğlu: Aciz yerel yöneticiler

Sadıkoğlu: On binlerce binası ağır hasar almış, binlerce iş yeri yıkılmış, halkı, esnafı, tüccarı ve ekonomisi yerle bir olmuş şehri düzeltmekle görevli olanların gözümüzün içine baka baka yalanlar söylemesini kabullenemiyoruz.

Sadıkoğlu: On binlerce binası ağır hasar almış, binlerce iş yeri yıkılmış, halkı, esnafı, tüccarı ve ekonomisi yerle bir olmuş şehri düzeltmekle görevli olanların gözümüzün içine baka baka yalanlar söylemesini kabullenemiyoruz.

Orta hasarlı binaların güçlendirme projelerini onaylamayarak ve imarı açmayarak şehrin önünü tıkayan yerel yöneticilere tepki gösteren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Şehri düzeltmekle görevli olanların gözümüzün içine baka baka yalanlar söylemesini kabullenemiyoruz. Yetkiyi kullanmakta aciz yerel yöneticiler Malatya'nın kaderiyle oynuyor” dedi.
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Ankara'da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda düzenlenen deprem illerinin Oda ve Borsa başkanları ile istişare toplantısına katıldı. 

Başkan Sadıkoğlu, toplantıda Malatya ile ilgili görüşlerini ve Oda üyelerinin sıkıntılarını Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile paylaştı.

“AYLARDIR ‘BAKANLIK YETKİ VERMİYOR’ YALANINA SIĞINMIŞ!”
Orta hasarlı binaların güçlendirme projelerinin neden hala onaylanmadığını ve şehrin imarının neden hala açılmadığını sorduğu Bakanın, tüm yetkinin belediyelerde olduğunu, belediyelerin gerekli onayı vermeleri halinde şehirlerin hızlıca toparlanacağını söylediğini belirten Başkan Sadıkoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “8 aydır şehrin ayağa kalkması için bir çivi dahi çakmayarak, ‘Bu şehrin mimar ve mühendislerine güvenmiyorum’ diyenler aylardır ‘Bakanlık yetki vermiyor’ yalanına sığınmış! On binlerce binası ağır hasar almış, binlerce iş yeri yıkılmış, halkı, esnafı, tüccarı ve ekonomisi yerle bir olmuş şehri düzeltmekle görevli olanların gözümüzün içine baka baka yalanlar söylemesini kabullenemiyoruz. Yetkiyi kullanmakta aciz yerel yöneticiler, Malatya'nın kaderiyle oynuyor. Umutsuzluğa kapılan iş insanlarımız şehri terk ediyor. Gözünü rant bürüyenleri bir an önce asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz” dedi.

“ALGILARLA ŞEHRİ YÖNETMEYE ÇALIŞAN YEREL YÖNETİCİLERİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”
Bakanlığın verdiği yetkiyi şehrin toparlanması için kullanmak yerine algılarla şehri yönetmeye çalışan yerel yöneticiler olduğunu vurgulayan Başkan Sadıkoğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdogan’ın riyasetinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin şehirlerimizin yeniden imarı ve inşası için gayretine şahidiz. Hükümetimizin gücü ve Sayın bakanımızın gayretleri ile kısa sürede eski günlerimize döneceğimize canı gönülden inanıyoruz. Bakanlığın verdiği yetkiyi şehrin toparlanması için kullanmak yerine algılarla şehri yönetmeye çalışan yerel yöneticileri Allah’a havale ediyorum. Sürecin takipçisiyiz. Üyelerimizin ve bu şehirde yaşayan herkesin menfaatini korumak adına her türlü haksızlığın karşısında duruş sergilemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TÜM KONULARI BAKANA AKTARDI
Öte yandan Başkan Sadıkoğlu, toplantıda MTSO üyelerinin ilettiği diğer sorunları da gündeme getirdi. Malatya’da 35 bin 680 ağır hasarlı binadan şu ana kadar 12 bin 767’sinin yıkıldığını, yıkım işlemlerinin çok ağır ilerlediğini söyledi. Yıkımların ihale ve işleyiş sisteminin değişmesini talep etti.
Başkan Sadıkoğlu, “Yapılan inceleme ve testler sonucunda orta hasarlı raporu verilen ve güçlendirilmesi istenen binalarda kat maliklerinin %80’inin onayı istenmektedir. Bu oran uzlaşıyı güçleştirmekte, kat malikleri arasında kargaşaya neden olmakta ve mahkemelere aks eden durum süreci uzun ve meşakkatli bir duruma getirmektedir. Bilimsel tetkiklerle güçlendirilmesi uygun görülen orta hasarlı binalar için hazırlanan raporun bağlayıcı olması, kat malikleri arasında aranan çoğunluk oranının düşürülmesi, güçlendirme için kapsamlı destekler verilmesi sürecin daha hızlı ilerlemesine ve milli servet niteliğinde olan birçok yapının kurtarılabilmesine vesile olacaktır” dedi.
Hak sahipliği konusunda tüzel kişilerin, meslek odalarının ve derneklerin başvuru yapamadığını ve mağduriyetin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. 

Yerinde Dönüşümde hibe ve kredi miktarlarının mevcut maliyetler göz önünde bulundurulduğu zaman yeterli olmayacağını kaydeden Başkan Sadıkoğlu, “Yerinde Dönüşümde hibe ve kredinin sadece zemin +4 kat yapılan yerlere verileceği ifade ediliyor. Ancak yüksek katlı binaların zemin +4 kata sığdırılması teknik olarak mümkün olmadığı için zemin +6 kata da hibe ve kredi yardımı yapılmalıdır” dedi.

Çarşı projesinin hızlıca tamamlanması gerektiğinin altını çizen Başkan Sadıkoğlu, “Malatya’da çarşı dediğimi şehir merkezini komple kaybetmiş durumdayız. Ticaret durma noktasında. Bakanlığınızın resmi rakamlarına göre; Malatya’da ağır hasar alan ve yıkılan iş yeri sayısı 27 bin 500. Ticareti ayağa kaldırmadan, şehri ayağa kaldırmak mümkün değil. Çarşı projesi hızlandırılmalı ve yeni dükkânlar esnafımıza hızlıca teslim edilmeli. Şehrimizde devam eden yıkım ve moloz kaldırma işlemleri esnasında ciddi çevre ve hava kirliliği yaşanıyor. Konuyu defalarca gündeme getirdik. Malumunuz olduğu üzere şehrimizde yıkımı gerçekleştirilen binaların büyük kısmı eski yapılardan oluşuyor. Asbest oranının yüksek olduğu bu yapıların yıkımı esnasında tazyikli su ve diğer önlemlerin sadece mevzuata uygunluk için niteliksiz, göstermelik şekilde değil insan sağlığını koruma amacıyla özenle yapılmasını ve denetlenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar 8
Rrr 03 Kasım 2023 00:20

Sizde gazel okuyosunuz sayin Sadikoglu.Nasil olsa yapanin yanina kar kaliyor bizim memlekette Yarin secim olsa yine o begenmediginiz yerel yonetimin yaninda olursunuz.Bu isler siyasetten arindirilmadagi surece bir arpa boyu yol alamayiz sehrimizde oldugu gibi.

furkan 01 Kasım 2023 16:45

Öznur Çalık inaşallah büyükşehir belediye başkanı olurda bu yalan siyaset ortadan kalkar. bakanı tek bir telefonla arayabilen malatyanın sorunlarını kurumlar nezninde çözebilecek tek isim o kaldı. inşallah bu acizler gider dinamik köprü görevi görecek birileri gelir. öznur çalık bu konuda favori aday olacak gibi tabi kendisi olursa

Bozo 44 01 Kasım 2023 08:50

Sadık başkan gel aday ol belediye başkanlığına.Evimiz orta hasar bizi bekletiyorlar bilerek bir yıl dolsun yıkılsın diye.Belediyeler ruhsat vermiyor.

Hakim 31 Ekim 2023 18:58

Ticaret odasının doğru işleyen bir kurum olduğunu birilerine göre işleyen düzenin oluşmadığını kim ispatlayacak.tco nun işini düzgün yaptığını kim ispatlayacak.sırf siyasi çekişmelerden dolayı doğru söylüyor olsa bile ticaret sanayi odasının doğru işlediğini kim açıklayacak

Z 31 Ekim 2023 11:50

Çok teşekkür ederim bizi düşünen birileri varmış çok sevindim bizds orta hasar mağduruyuz evlerimiz az hasarlıyken orta hasara çevirdiler tam üç aydır ruhsat almaya çalışıyoruz perişan haldeyiz ailelerimiz dağılmış durumda hepimiz bir yerde sığıntı gibiyiz artık yorulduk Yeşilyurt belediyesini Allah'a havale ediyorum

Ensar 31 Ekim 2023 00:17

Yerinde dönüşüm diye bişey başlattılar fakat imar yok b.gazi belediyesine gittim imar bakanlıkta bizde sizin gibiyiz diyorlar.Bakanda diyor imar açık.Herkes topu birbirine atıyor.Bizim malatya milletinden bi cacık olmaz.Eleştirinin olmadığı yerde putlaşma vardır.Vesselam

44 30 Ekim 2023 21:47

ilk defa adam akıllı biri konuştu şu sahipsiz Malatya'da herkes bi rant peşinde yazık ettiniz güzelim memleketi yok ettiniz bitirdiniz bu dünyada sefanızı sürün bakayım Rabbim yedirmez size inşallah o yediğiniz kul haklarını

metin k 30 Ekim 2023 11:56

adamın şahı konuşmuş yine. bu şehri kurtarın bu gürkanın elinden

Bakmadan Geçme