Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan:

Muharrem ayı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Muharrem ayını, Muharrem ayının özüne uygun, saygı ve birlikteliğimizi pekiştirecek, kültürel değerlerimizi yüceltecek bir atmosferde idrak etmeliyiz dedi.

Muharrem ayı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Muharrem ayını, Muharrem ayının özüne uygun, saygı ve birlikteliğimizi pekiştirecek, kültürel değerlerimizi yüceltecek bir atmosferde idrak etmeliyiz” dedi.

Başkan Gürkan, Muharrem ayı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Muharrem ayının Türk ve İslam Alemi için önemine dikkat çekerek, “Muharrem ayı, inancımızda, tarihimizde ve kültürümüzde önemli ve özellikli bir yere sahiptir. Muharrem ayı, birçok olayın yaşandığı, İslam ve insanlık tarihinde yaşanan olaylar bakımından ibret alınması gereken, üzerinde düşünülmesi gereken bir ay olma niteliği taşımaktadır. Muharrem ayı inancımızda öyle önemli bir yere sahip ki, bu ayda savaşmanın bile haram olduğu kabul edilir. Temennimiz odur ki, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşı, savaşmanın haram kabul edildiği bu ayda son bulur ve insanlık aleminin mutluluğuna ve huzuruna vesile olur. Sevgi, saygı, barış, kardeşlik ve hoşgörünün anlam kazandığı bu ayda, birlik ve beraberliğimizi pekiştirme adına inancımızda ve kültürümüzde var olan tüm değerleri en güzel şekilde yaşatmalıyız. Bizi biz yapan da, inancımızın ve kültürel değerlerimizin bizlere ilke edindirdiği birlik ve beraberliğimizdir. Bu bakımdan Muharrem ayının özünü iyi anlamak, özüne layık bir şekilde idrak etmek gerekmektedir. Sevgili Peygamberimiz (SAV) ‘Ramazan ayının dışında tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçtur’ buyurarak, bu ayın inancımız bakımından ne denli önemli olduğunu göstermiştir. Sevgili Peygamberimiz bir başka hadisinde de ‘Aşure günü zerre kadar sadaka veren kimseye Allah Teala Uhud dağı kadar sevap verir’ buyurarak, yardımlaşma ve paylaşmanın önemine işaret etmiştir. Bizim kültürümüzde, paylaşmak vardır, gönülden gönüle sevgi köprüleri kurmak vardır. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşehrilerimizin, milletimizin, İslam Aleminin Hicri yılbaşını ve Muharrem ayını tebrik ediyor, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Bakmadan Geçme